TOKIO. V dnešných voľbách odmietli súčasného starostu a dali svoj hlas jeho vyzývateľovi Susumuovi Inamineovi, ktorý sa v kampani vyslovil proti expanzii americkej vojenskej prítomnosti v oblasti.
Washington a Tokio sa v roku 2006 dohodli na presune letiska amerického námorníctva zo základne Futenma na hustejšie obývanom juhu Okinavy práve do Naga. Americko-japonská dohoda bola súčasťou širšieho presunu amerických síl, ktorý si vynútil pád vrtuľníka zo základne na neďalekú univerzitu.
Japonská vláda, na čele ktorej stojí strana, ktorá bola v čase uzavretia dohody v opozícii, zvažuje zmenu dohody, čo ochladilo vzájomné vzťahy oboch krajín.
Japonský premiér Jukio Hatojama odložil rozhodnutie o letisku Futenma na máj. Dnešný volebný výsledok v Nagu by mohol považovať za test nálady voličov a mohol by ovplyvniť jeho rozhodnutie.
Na Okinave pôsobí asi 47.000 amerických vojakov, Okinavčania sa však ponosujú na hluk, znečistenie a kriminalitu, ktoré priniesla ich prítomnosť.
Voličská účasť v Nagu dnes bola vysoká, takmer 77 percent z 45.000 oprávnených voličov prišlo hlasovať. Vo voľbách podľa oznámenia volebnej komisie zvíťazil Susumu Inamine, ktorý dostal 52,3 percenta odovzdaných hlasov. Svoju kampaň postavil na odpore voči americkej základni a vo voľbách mal podporu vládnucej Demokratickej strany Japonska.
USA majú svoju základňu na Okinave na základe bezpečnostnej dohody z roku 1960. Zaviazali sa v nej, že budú Japonsko chrániť pred útokmi a poskytnú mu svoju jadrovú protiraketovú ochranu.