Jedenásť dní po zemetrasení na Haiti našli mladíka pod troskami hotela. Keď ho vytiahli, usmieval sa.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka Sme.
PORT-AU-PRINCE, BRATISLAVA. V piatok záchranári oficiálne prestali hľadať živých, v sobotu vytiahli spod ruín hotela 24-ročného mladíka bez vážnych zranení.
Bol pokojný a usmieval sa. Podľa videa americkej televíznej stanice CNN sa Wismond Exantus na slobodu vyšplhal sám a nikto by neveril, že prežil pod troskami hotela Napoli rekordných jedenásť dní.
Deň predtým záchranári prestali hľadať tých, čo prežili ničivé zemetrasenie. Šanca na prežitie po takom čase prakticky neexistuje.
Zázrak s kolou Mladík mal šťastie v nešťastí, že ho privalilo v obchode s potravinami, kde mal čo piť a jesť. „Pil som každý deň Coca-Colu a jedol nejaké malé veci," rozprával Exantus neskôr záchranárom podľa agentúry AFP a ďakoval im za život.
Jeho brat sa vraj predtým nevedel k nemu dostať, lebo oblasť strážila polícia, aby zabránila rabovaniu. Hľadať práve tu nakoniec presvedčila záchranárov Wismondova rodina.
„Môžeme povedať, že je to skutočný zázrak a dúfame, že nie je posledný," povedal šéf francúzskych záchranárov, podplukovník Christophe Renou.
Mladík sa počas zemetrasenia skryl pod pultom v obchode na prízemí hotela, kde pracoval, a to mu zachránilo život. V dutine strávil jedenásť dní poležiačky. Záchranári k nemu museli vykopať tunel, z ktorého sa spod šesť metrov sutín dostal von.
Živí študenti V piatok sa záchranárom podarilo z trosiek vytiahnuť 22-ročného muža a niekoľko hodín predtým 84-ročnú ženu. Dosiaľ našli na Haiti 133 ľudí pod ruinami.
Hoci oficiálne je hľadanie ukončené a pozornosť sa presunula na zásobovanie tých, čo prežili, desiatky medzinárodných tímov naďalej prehľadávajú trosky.
ZOMRELI A PREŽILI Po zemetrasení na Haiti
podľa vlády už v hlavnom meste pochovali aspoň 150-tisíc obetí,
133 ľudí vytiahli spod trosiek,
asi 200-tisíc ľudí utieklo po zemetrasení z dvojmiliónového hlavného mesta. Mnohí sa snažia získať víza do USA,
400-tisíc ľudí majú presunúť do dočasných stanových táborov na okraji mesta.
Zasypaným pomáhajú aj Slováci. Podľa hovorkyne slovenského tímu lekárov na Haiti Martiny Utešenej sa objavujú správy o ďalších živých pod troskami zbúranej univerzity.
„Keďže v jej okolí neposkytujú žiadnu zdravotnú starostlivosť, slovenskí lekári chcú začať v jej blízkosti s budovaním strediska prvej pomoci," povedala.
Čísla o potvrdenom počte obetí zemetrasenia z 12. januára stále rastú. Cez víkend to bolo už podľa vlády 150-tisíc obetí a státisíce zranených. Vyše milión a pol ľudí zostalo podľa odhadov Európskej únie bez domova. Vláda časť z nich postupne sťahuje do dočasných stanových miest na okraji mesta, aby sa vyhla šíreniu chorôb.
Výzva na obnovu Zničenému Haiti posielajú peniaze vlády, organizácie aj ľudia z celého sveta. Mnohí obyvatelia Haiti však stále medzinárodnú pomoc nevideli. Na vodu a jedlo stoja v uliciach dlhé rady. Život v meste sa však pomaly obnovuje. Znovu začali fungovať banky a niektoré obchody.
V pondelok v kanadskom Montreali budú rokovať Spojené štáty, Francúzsko, Kanada, Brazília a ďalší o dlhodobej pomoci pre krajinu. Podľa expertov bude obnova Haiti trvať aspoň desať rokov.