BAGDAD. Americký viceprezident Joe Biden to dnes povedal v Bagdade po stretnutí s irackým prezidentom Džalálom Talabáním.
Strážcovia z Blackwateru začali strieľať na ulici plnej ľudí v Bagdade, keď ochraňovali konvoj amerických diplomatov. Medzi 17 obeťami boli deti a ženy. Pracovníci súkromnej bezpečnostnej firmy argumentovali, že reagovali na útok militantov. Americká prokuratúra sa pokúšala dokázať, že ich streľba nebola vyprovokovaná.
Federálny sudca v USA v decembri žalobu zamietol s tým, že právni zástupcovia vlády nesprávne použili dôkazy voči piatim obvineným. Podľa jeho slov boli vysvetlenia vlády "protirečivé, nepravdepodobné a s nedostatkom hodnovernosti".
Biden dnes vyjadril v tejto súvislosti "osobnú ľútosť" a povedal, že "zamietnutie žaloby nie je uznanie neviny".
Rozhodnutie amerického súdu nahnevalo mnohých Iračanov, podľa ktorých dokazuje, že si o sebe Američania myslia, že sú "nad zákonom".
S irackým premiérom dnes Biden hovoril o kontroverznom zákaze účasti asi 500 kandidátov na marcových parlamentných voľbách. Iracký premiér Núrí al-Malíkí povedal Bidenovi, že zákaz nie je zameraný voči konkrétnej politickej strane. Biden a al-Malíkí sa dnes zhodli, že toto je vnútorná záležitosť Iraku a "môžu ju vyriešiť iba Iračania, USA v tom nemajú žiadnu úlohu".
Nezávislá komisia zakázala účasť na voľbách, vypísaných na 7. marca, 511 kandidátom a 10 skupinám.
Hovorili aj o zákaze účasti strany Baas bývalého diktátora Saddáma Husajna na politickom procese v krajine. Biden dnes povedal irackému premiérovi, že Washington podporuje článok 7 irackej ústavy, v ktorom sa tento zákaz spomína.
Iracký prezident však tento týždeň spochybnil legitímnosť tohto zákazu. Podľa neho sa zákaz účasti na politickom procese vzťahuje iba na funkcionárov Saddámovho režimu a nie na celú stranu.
Americká námorná pechota, ktorá dnes po takmer siedmich rokoch pôsobenia opúšťa definitívne Irak, dnes na vojenskej základni v Ramádí slávnostne odovzdala správu najväčšej irackej provincie Anbar armáde. Ak pôjde všetko podľa plánu, posledných amerických námorníkov budú v nadchádzajúcich mesiacoch nasledovať desaťtisíce amerických vojakov. Prezident USA Barack Obama nariadil, že do 31. augusta musia opustiť krajinu všetci americkí armádni príslušníci až na 50.000 vojakov, pričom väčšina z nich má odísť ešte pred marcovými parlamentnými voľbami.
Zvyšných 50.000 vojakov opustí Irak do konca roka 2011. Vyplýva to z bezpečnostnej dohody, ktorú uzavreli USA s Irakom.