Paríž 20. apríla (TASR) - V prvom kole prezidentských volieb vo Francúzsku bude v nedeľu súperiť rekordný počet - 16 kandidátov, ale nudná predvolebná kampaň pravdepodobne zapríčiní vysokú neúčasť voličov. Hoci k urnám by malo pristúpiť 40 miliónov Francúzov, inštitúcie pre výskum verejnej mienky predpokladajú, že právo voliť nevyužije rekordných 30 percent občanov.
Očakáva sa, že predstaviteľ pravice a súčasný prezident Jacques Chirac by mal zvíťaziť s 19,5 percentami pred socialistom a súčasným premiérom Lionelom Jospinom, ktorý by mal získať 18 percent hlasov. Títo dvaja hlavní rivali sa už stretli v minulých voľbách v roku 1995. Podľa posledných zverejnených prieskumov inštitútu CSA je v predvečer prvého kola stále nerozhodnutých ešte asi 46 percent voličov.
Volebná kampaň sa oficiálne skončila v piatok o 24.000 h SELČ a odvtedy až do nedele 08.00 h SELČ, keď sa otvoria volebné miestnosti, sa nemôže konať žiadne verejné zhromaždenie a žiaden zo 16 kandidátov už nesmie poskytnúť verejné vyhlásenie. V tomto čase zákon zakazuje aj zverejňovať výsledky prieskumov verejnej mienky.
Volebné miestnosti sa zatvoria o 18.00 h SELČ, vo veľkých mestách o dve hodiny neskôr.
Už aj tak nízku očakávanú účasť voličov môže ešte negatívne ovplyvniť pekné počasie a školské prázdniny, a to hlavne v parížskej oblasti.
Nezáujem voličov o voľby budúceho prezidenta spôsobila najmä podobnosť programov Chiraca a Jospina, ktorí sa posledných päť rokov delia o moc v krajine.
Ústredným motívom kampane, ktorý ku koncu už nudil, sa stalo ohrozenie bezpečnosti občanov, citeľné najmä v posledných rokoch, a prostriedky, ako pocit ohrozenia eliminovať. Táto otázka vyniesla vodcu nacionalistov Jeana-Marie Le Pena, ktorý kandiduje už štvrtýkrát, na tretie miesto v rebríčkoch popularity a podľa niektorých prieskumov dokonca ohrozuje druhú pozíciu, a teda Lionela Jospina.
Výber kandidátov na post prezidenta piatej republiky nebol nikdy taký široký. Oproti voľbám v roku 1995 stúpol ich počet o deväť. Ich politická orientácia ide od extrémnej pravice (dvaja kandidáti) až po extrémnu ľavicu (3), cez ekológiu (2), ochranu rodiny až po ochranu lovu a rybolovu.
Do druhého kola postupujú iba dvaja víťazní kandidáti. Prezident, ktorého mandát je skrátený zo siedmich na päť rokov, zostaví prechodnú vládu do parlamentných volieb. Tie sa budú konať 9. a 16. júna.