SME

Slováci na Haiti budú bojovať s chorobami

Po zemetrasení čaká krajinu vlna infekčných chorôb z vody, rozkladu mŕtvol a pobytu vo veľkých skupinách. Slováci budú pomáhať dezinfikovať postihnuté miesta a čistiť vodu.

Naši lekári posielajú posily do terénu. Zranení na Haiti hľadajú vodu a jedlo.Naši lekári posielajú posily do terénu. Zranení na Haiti hľadajú vodu a jedlo. (Zdroj: SITA/AP)

PORT-­AU­-PRINCE, BRATISLAVA. Po zemetrasení čakajú na Haiťanov nové problémy. Už o niekoľko dní sa začnú šíriť epidémie. Proti infekčným chorobám z nedostatku pitnej vody a rozkladajúcim sa mŕtvolám budú už zasahovať aj naši záchranári.

„Situácia bude akútna ešte aspoň týždeň, potom prídu epidémie," opisuje doktor Juraj Benca, ktorý vedie tím slovenských záchranárov na Haiti. Tí od stredy v krajine pomáhajú liečiť ranených.

Čoskoro dorazí naša protiepidemická čata, ktorá bude podľa doktora Vladimíra Krčméryho dezinfikovať miesta s mŕtvolami, pochovávať ich, narážať studne a čistiť vodu.

Žltačka aj besnota

Podľa analýzy zdravotných rizík po zemetrasení na Haiti od Svetovej zdravotníckej organizácie hrozí epidémia žltačky typu A a E, aj brušný týfus či leptospiróza.

Takisto rozšírenie pandemickej chrípky typu A, akútne ochorenia dýchacích ciest a tuberkulózy. Malária, ktorá v hlavnom meste nie je významná, môže v tejto situácii takisto vypuknúť. Okrem toho je podľa WHO „prioritnou" chorobou besnota.

Počas silného zemetrasenia, ktoré Haiti zasiahlo minulý týždeň, zomrelo podľa údajov Európskej únie dvestotisíc ľudí, státisíce sú zranené a milión a pol zostalo bez strechy nad hlavou.

Hľadanie zranených pod troskami desať dní po zemetrasení sa pomaly končí.

Frustrácia a nápor pacientov

Hoci bezpečnostná situácia v meste sa zlepšila, zranených je veľmi veľa. V telefonickom rozhovore pre SME doktor Benca vo štvrtok povedal, že nápor pacientov je obrovský. Ošetrujú ich aj vonku v improvizovaných podmienkach.

„Je to náročné, je tu veľké množstvo ľudí. Sú to všetky vekové kategórie aj ťažké, aj ľahšie zranenia. Pacienti ležia na provizórnej ploche prikrytej stanmi," opisuje podmienky v americkej nemocnici, v ktorej pracujú odvčera aj štyria naši zdravotníci.

„Na uliciach je pomerne pokoj. Ľudia sú disciplinovaní, ale frustrovaní, vo veľkých radoch čakajú na jedlo a vodu. Očakávajú ďalšiu pomoc," hovorí Benca.

„Južná časť mesta je zničená, v ostatných častiach mesta padlo veľa budov, až osemdesiat percent škôl. Pod ich troskami je mnoho detí," dodáva. Slováci aj preto pripravujú mobilnú jednotku, ktorá by bola nemocnicou v teréne. Mala by začať fungovať v nedeľu.

Striedanie lekárov

Doktor Vladimír Krčméry, ktorý má vycestovať už dnes slovenským vládnym špeciálom so štrnástimi záchranármi ministerstva vnútra a ďalším doktorom, by mal doraziť do Port-au-Prince v piatok večer alebo sobotu ráno.

Naše tímy záchranárov sa budú striedať. „Každá skupina bude na mieste sedem až desať dní. Viac sa nedá vydržať, zošaliete z množstva práce, alebo z toho, čo tam vidíte," povedal Krčméry.

Na mieste je aj päť ďalších Slovákov, z toho traja misionári. Saleziáni Augustín don Vrecko a jeho pomocník Štefan Račák, ako aj vincentka Anna Ciganpalová by mali byť v hlavnom meste a pomáhať raneným.

Po zdravotníckej pomoci bude nutná obnova infraštruktúry. Veľká časť budov v meste bola zničená, nefungujú rozvody ani telefonické linky. Haiti je najchudobnejším štátom západnej pologule s populáciou takmer desať miliónov ľudí.

Turisti sa luxusu na Haiti nevzdali

Tisícky pasažierov luxusných lodí si užívajú dovolenku aj v čase humanitárnej katastrofy.

LABADEE, BRATISLAVA. Popíjať koktejly na pláži, kráľovsky jesť a zabávať sa na vodných atrakciách len desiatky kilometrov od zničeného hlavného mesta Haiti. Luxusné lode neopustili turistické stredisko Labadee ani po zemetrasení, ktoré na ostrovnom štáte prinieslo státisíce obetí.

Lode vraj pomáhajú

Za triapolmetrovým plotom dovolenkového strediska pristá〜vajú naďalej každé dva týždne lode americkej spoločnosti Royal Carribean International s tisíckami pasažierov na pár hodín kúpania, nákupov a hodovania.

Niektorí pasažieri tento týždeň na protest nevystúpili, jednému z nich bolo z luxusu v tejto situácii „na vracanie", píše britský denník Guardian.

Spoločnosť Royal Carribean International sa obhajuje tým, že turistické stredisko prináša mnohým Haiťanom obživu. Svoju prítomnosť vraj môžu využiť aj na dodávku humanitárnej pomoci do asi sto kilometrov vzdialeného Port-au-Prince.

Luxusné plavby do Karibiku pokračujú. Aj do haitského strediska Labadee.

ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR/AP

Cestovka: Je to hyenizmus

Zo Slovenska okružné plavby so zastávkou na Labadee organizuje cestovná kancelária Bubo, práve v spolupráci so spoločnosťou Royal Carribean. Najbližší zájazd je na ich stránke v ponuke od tejto soboty, na Labadee by prišli 29. januára.

„Momentálne tam nemáme klientov a nikomu tam ani neodporúčame ísť," hovorí sprievodca CK Bubo Martin Navrátil a dodáva, že takúto turistiku v oblasti považuje za „ľudský hyenizmus".

Podľa neho dilemu, či ísť do blízkosti postihnutej oblasti, pri luxusných plavbách zatiaľ nemuseli riešiť. Problematická môže byť podľa neho v takom prípade ochrana pasažierov a tiež organizácia humanitárnej pomoci.

Royal Carribean sa rozhodil inak. V exkluzívnych dovolenkách na haitskom pobreží pokračovať bude. Myslí si, že tak viac pomôže domácim. V Labadee má 230 miestnych zamestnancov. Venovali tiež milión dolárov na pomoc Haiťanom postihnutým prírodnou katastrofou.

Ela Rybárová
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 973
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 17 142
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 976
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 520
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 454
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 965
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 463
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Český premiér Petr Fiala.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší

Toto je ten typ prezidenta, akého chcem, povedal o Bidenovi Obama.


TASR
Vlajka OSN.

Kráľovská rodina v Saudskej Arábii vládne v duchu ultrakonzervatívnej interpretácie islamu.


TASR
Ilustračné foto.

Príčina nehody je stále nejasná.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu