MIAMI. Informoval o tom dnes americký denník Miami Herald.
Veliteľ amerických námorných síl Thomas Copeman zodpovedný za kontroverzné väzenie Guantánamo v stredu oznámil, že stany s ubytovacou kapacitou 1000 ľudí už stavajú, ako preventívne opatrenie a súčasť výcviku.
Predstavitelia Pobrežnej stráže USA uviedli, že Haiťania sa ešte nesnažia ujsť z krajiny po mori. Je to vďaka prebiehajúcej obrovskej humanitárnej pomoci a prítomnosti množstva lodí, lietadiel a vrtuľníkov v oblasti.
Väznica na námornej základni sa nachádza v zálive Guantánamo na juhovýchodnom cípe Kuby. Záliv je v rukách USA. Väznica, kde sa teraz nachádza menej ako 200 väzňov, je umiestnená na opačnej strane zálivu - približne 30 minút plavby trajektom od stanového tábora.
V prvých kempoch poskytne UNICEF pomoc tisícke najmenších
PORT-AU-PRINCE. V prvých troch špecializovaných kempoch pre deti, ktoré sa po zemetrasení na Haiti stratili rodičom a príbuzným, bude možné umiestniť až 1000 detí vo veku do päť rokov.
UNICEF (Detský fond OSN) momentálne spolu s partnermi vyhľadáva deti bez sprievodu dospelých (na uliciach, v existujúcich kempoch či nemocniciach), registruje ich, umiestňuje v bezpečných zónach a pátra po ich príbuzných. Je potrebné ochrániť ich pred zneužívaním, únosmi a ilegálnymi vývozmi z krajiny. Je pravdepodobné, že pri zemetrasení veľké množstvo detí stratilo rodičov a príbuzných.
V rámci opatrení na ochranu detí má UNICEF na letisku v haitskej metropole Port-au-Prince dvoch špecializovaných pracovníkov, ktorí kontrolujú všetku dokumentáciu týkajúcu sa detí. Sedem policajných brigád na ochranu detí (Brigade de Protection des Mineurs) bolo preorganizovaných na mobilné tímy, ktoré budú operovať na letiskách a na hraniciach s Dominikánskou republikou.
Na základe dohody so Svetovým potravinovým programom OSN bude UNICEF registrovať a kontrolovať sirotince, ktoré budú dostávať potravinovú pomoc. Pre 6000 detí je pripravená vysokoproteínová výživa a vysokoenergetické jedlo, aby sa zabránilo ťažkej podvýžive.
UNICEF riadi distribúciu pitnej vody. Je potrebné zabezpečiť, aby sa druhou vlnou katastrofy nestali choroby a úmrtia v dôsledku pitia kontaminovanej vody. Hrozí najmä cholera, u detí ťažké hnačky a s nimi spojené dehydrovanie. UNICEF denne distribuuje 200.000 litrov pitnej vody pre obyvateľov a každý deň dodáva 120.000 litrov pitnej vody do nemocníc.
Katastrofa, ktorá postihla najchudobnejších z chudobných nemá podľa vyjadrenia generálneho tajomníka OSN obdobu v 65-ročnej histórii organizácie, ani v porovnaní s cunami v Ázii, cyklónom Nargis v Mjanmarsku (Barme) či so zemetrasením v provincii S'-čchuan v Číne.
tasr