JERUZALEM.
Pravicový zástupca starostu David Hadari uviedol, že zmrazil prevod financií určených na demoláciu domov. "Pred tým, ako odblokujem financie, chcem, aby boli stanovené priority. Nie je možné zbúrať všetko za jeden deň či za jeden rok a nie je dôvod začínať domom obývaným Židmi. Je lepšie vopred zbúrať budovy, ktoré viac prekážajú," povedal Hadari.
V roku 2007 dostali židovskí osadníci nariadenie na evakuáciu ilegálne postavenej sedemposchodovej budovy v centre palestínskej štvrte Silván, avšak príkaz na vysťahovanie, proti ktorému vtedy protestoval starosta Nir Barkát a väčšina členov miestneho zastupiteľstva, zatiaľ nebol vykonaný.
Hadari povedal, že medzi 117 budovami v Jeruzaleme, na ktoré sa vzťahuje príkaz na zbúranie, je iba jedna, v ktorej bývajú Židia. Člen zastupiteľstva Meir Margalit rozhodnutie pochválil. "Možno iba privítať opatrenie, ktoré oddiali demoláciu arabských domov."
Mnohým Palestínčanom vo východnom Jeruzaleme však stále hrozí, že ich domy zrovnajú so zemou, pretože boli postavené bez potrebných povolení, ktoré je takmer nemožné získať od izraelských úradov.
Niekoľko západných krajín vrátane Spojených štátov amerických a Veľkej Británie naliehali na Izrael, aby nepristupoval k búraniu domov a zabránil tak poškodeniu blízkovýchodného mierového procesu.
Izrael obsadil východný Jeruzalem spolu so zvyškom Západného brehu počas šesťdňovej vojny v roku 1967 a následne ho anektoval, čo medzinárodné spoločenstvo nikdy neuznalo. Jeruzalem je pre Izrael "večným a nedeliteľným" hlavným mestom. Palestínčania však z jeho východnej časti chcú spraviť hlavné mesto ich budúceho štátu.