Washington 20. apríla (TASR) - Európania majú teraz lepšiu mienku o americkom prezidentovi Georgeovi W. Bushovi, než mali pred teroristickými útokmi na New York a Pentagón, zistil prieskum verejnej mienky v štyroch krajinách starého kontinentu, ktorý pripravilo Pew Resaearch Center vo Washingtone.
G. Bush si posilnil v Európe pozíciu svojím postojom voči terorizmu a krokmi v Afganistane. Amerického prezidenta v tomto prípade podporila väčšina Britov, Francúzov, Nemcov a Talianov.
Bushovu zahraničnú politiku ako celok podporila tretina Francúzov a Nemcov, polovica Talianov a Britov, čo je o polovicu viac ľudí ako v minulom roku v auguste pri podobnom prieskume verejnej mienky.
Prieskum pripravilo Pew Research Center vo Washingtone prostredníctvom vyše tísíca telefonických interview vo Veľkej Británii, Francúzsku a Nemecku a v separátnom prieskume v Spojených štátoch za účasti takmer 1400 respondentov.
Prieskum ráta s matematickou odchýlkou plus-mínus 3,5 percenta.
Prevažná väčšina opýtaných Francúzov, Nemcov a Talianov v prieskume uviedla, že spojenectvo západnej Európy a Spojených štátov by nemalo byť také tesné ako v minulosti.
Briti boli v tejto otázke rozdelení na polovicu, avšak tí občania Veľkej Británie, ktorí si pamätajú druhú svetovú vojnu, boli v pomere 2:1 za užšiu spoluprácu s Washingtonom.
Vo Francúzsku, Veľkej Británii, Taliansku a Nemecku prevládal medzi respondentmi názor, že Spojené štáty v boji proti terorizmu chránia predovšetkým vlastné záujmy. V Spojených štátoch však tento názor zastávali len štyria z desiatich opýtaných. Prieskum tiež ukázal, že Západoeurópania a Američania majú rozdielne pohľady na zahraničnú politiku.
Šesť z desiatich Britov a osem z desiatich Francúzov neschvaľovalo Bushove vyhlásenie o uvalení cla na dovoz ocele, ale Američania jeho krok podporili pomerom 2:1.
Väčšina respondentov v štyroch európskych krajinách, kde prieskum prebiehal, nesúhlasila s Bushovým vyhlásením o osi zla, ktorú spomenul v prejave o stave únie a do tejto skupiny krajín zaradil Irak, Irán a Severnú Kóreu. Naproti tomu len tretina Američanov v tomto prípade so svojím prezidentom nesúhlasila.
Prevažná väčšina Francúzov, Nemcov a Talianov vyslovila v prieskume názor, že Spojené štáty neurobili dosť, aby zavládol na Blízkom východe mier. Rovnaký názor mala aj tretina Američanov, ale polovica vyslovila názor, že Washington pre mier na Blízkom východe robí dosť.
Američania v prieskume uprednostnili židovský štát pred Palestínčanmi pomerom 4:1, zatiaľ čo Francúzi, Taliani a Briti favorizovali Palestínčanov. Nemci boli v podpore rozdelení na polovicu.
Sedem z desiatich Američanov podporuje vojenskú akciu, ktorá by zbavila moci irackého prezidenta Saddáma Husajna. V Británii a Francúzsku boli respondenti rozdelení na polovicu a v Nemecku a Taliansku väčšina bola proti vojenskému zásahu proti vláde v Bagdade.
Európania veľkou väčšinou schvaľujú rozhodnutie Spojených štátov zvýšiť pomoc chudobným krajinám. Prieskum tiež zistil, že Európania sa obávajú možných teroristických útokov v rovnakej miere ako Američania.
(spolupracovník TASR William Guard) kr mic