LA PAZ. Bolívia bude na pôde OSN žiadať odsúdenie postupu Spojených štátov po minulotýždňovom ničivom zemetrasení na Haiti, ktorý sa rovná "vojenskej okupácii" ostrovného štátu. V stredu to vyhlásil bolívijský prezident Evo Morales, ktorého kritika sa zhoduje s názorom venezuelského lídra Huga Cháveza.
Spojené štáty podľa Moralesa "nemôžu zneužívať prírodnú katastrofu na to, aby vojensky obsadili Haiti".
"Haiťania nepotrebujú ďalšiu krv," povedal Morales pred novinármi v prezidentskom paláci v narážke na príchod tisícov amerických vojakov do zničenej krajiny. Chávez sa ešte v nedeľu vyjadril, že "gringovia vojensky okupujú Haiti".
Hovorca Valného zhromaždenia OSN Viktor Nkolo na otázku o možnosti odsúdenia USA reagoval poukázaním na predošlé vyhlásenia svetovej organizácie, v ktorých vyjadrila Američanom vďaku za pomoc Haiti.
Osobitný vyslanec OSN na Haiti Edmond Mulet v utorok informoval, že organizácia čoskoro uzavrie s USA dohodu, ktorá jej zaručí vedúcu úlohu pri zaisťovaní bezpečnosti na Haiti. OSN navyše plánuje výrazne posilniť svoje mierové sily v krajine, v ktorých pôsobia aj Bolívijčania.
Washington po zemetrasení z 12. januára vyslal do zničenej krajiny okolo 11 500 vojakov a do konca týždňa by mohol tento počet stúpnuť až na 16 tisíc. Ako hlavný cieľ pritom deklaruje urýchlenie distribúcie humanitárnej pomoci v postihnutých oblastiach, kde sa rozmáha násilie a rabovanie.
V Guantáname sa pripravujú na Haiťanov
GUANTÁNAMO. Americká armáda sa pripravuje na masívny prílev utečencov z Haiti, ktoré minulý týždeň postihlo ničivé zemetrasenie, na americkú vojenskú základňu na Guantáname.
V časti tábora, ktorú pre Haiťanov vyhradili, rozostavili zhruba tisíc desaťmiestnych stanov, ďalších tisíc ich majú pripravených v zásobe pre prípad, že by utečencov bolo ešte viac. V stredu o tom novinárov informoval Thomas Copeman, veliteľ zajateckého tábora americkej armády, ktorý je súčasťou základne a v ktorom stále zostáva ešte 200 väzňov podozrivých z terorizmu.
Časť základne, ktorú budú obývať Haiťania, sa podľa Copemana nachádza na opačnej strane zariadenia ako zajatecký tábor a je od neho oddelená viac ako tri metre širokou vodnou plochou.
Americká armáda využíva v spolupráci s humanitárnymi organizáciami Guantánamo aj ako prekladisko humanitárnej pomoci pre Haiti.
Začiatkom 90. rokoch Američania na Guantáname prechodne zadržiavali desaťtisíce Haiťanov, ktorých chytili na mori pri pokuse dostať sa do Spojených štátov.
SITA
USA posielajú na pomoc ďalších 4000 vojakov
WASHINGTON. Spojené štáty vysielajú na pomoc zemetrasením postihnutému Haiti ďalších 4000 vojakov a námorníkov. Armáda ich stiahla z oblastí v Perzskom zálive a Afrike.
Tento krok podľa amerického námorníctva významne zvýši schopnosť rýchleho poskytnutia pomoci. Počet amerických vojakov zapojených do operácie v chudobnej karibskej krajine sa tak zvýši na zhruba 16.000.
Haitskí predstavitelia uvádzajú, že počet obetí minulotýždňového zemetrasenia s magnitúdou 7,0 je pravdepodobne 100.000-200.000. Desaťtisíce tiel obetí sú pritom stále pochované pod troskami budov. Odhadovaných 1,5 milióna ľudí ostalo bez domova.
Silný dotras s magnitúdou 5,9 zasiahol v stredu hlavné mesto Port-au-Prince, zrejme však nemal za následok ďalšie obete. Podľa amerického admirála Teda Brancha došlo k novému poškodeniu námorného prístavu, neprepruší to však jeho využitie pre dodávky humanitárnej pomoci.
Mimo hlavného mesta postihnutí obyvatelia naďalej čakajú na pomoc zvonka. Záchranári pod troskami ešte stále nachádzajú živých ľudí.
TASR