TEHERÁN, TEL AVIV. Irán to dal už aj na papier. Medzinárodnej atómovej agentúre (MAAE) oznámil, že neprijíma plán medzinárodného spoločenstva. To chcelo, aby Irán vyviezol podstatnú časť svojho uránu na obohatenie do zahraničia. Už od októbra, keď mocnosti plán ponúkli, Iránci avizovali, že sa im nepáči. Oficiálne sa vyjadrili až teraz, tri týždne po uplynutí dátumu, ktorý dostali na vyjadrenie.
Sankcie nebudú
Mohli by za to zaplatiť novými sankciami Bezpečnostnej rady (BR) OSN. Už minulý víkend sa preto stretli členovia rady (USA, Rusko, Čína, Francúzsko, Veľká Británia) a Nemecko, ale nedohodli sa na ničom. Tradične sú to Rusko a hlavne Čína, ktoré si myslia, že sankcie nič nevyriešia. Ich kritici tvrdia, že ich viac motivujú obchodné záujmy, ktoré v Iráne majú.
Niektorí analytici si myslia, že Peking a Moskva by mohli zmeniť názor, keď americké spravodajské služby o niekoľko týždňov vydajú svoj každoročný odhad. Podľa agentúry Reuters Američania v správe napíšu, že Iránci urýchľujú výskum vývoja atómovej bomby. Neexistuje však presvedčivý dôkaz, že obnovili program zameraný na výrobu atómovej bomby. Ten mali podľa amerických špiónov zastaviť v roku 2003. Niektoré európske spravodajské služby si však myslia, že Irán program nikdy nezastavil, prípadne, že ho už dávnejšie obnovil. Aká je skutočnosť, sa nedá zistiť. Irán buď odmieta inšpektorov medzinárodnej agentúry, alebo im zatajuje niektoré skutočnosti.
Irán hrá o čas
Plán, ktorý Irán odmietol akceptovať, mal rozptýliť obavy, že Teherán sa pokúša vyrobiť jadrovú zbraň. Podstatná časť iránskeho uránu sa podľa neho mala vyviezť do zahraničia, kde by ho obohatili na úroveň, ktorá stačí na prevádzku reaktora na výskumné a medicínske účely, ale nepostačuje na bombu. Irán hovorí, že jeho úmysly s uránom sú čisto mierové - vedecké a energetické.
Medzinárodnému spoločenstvu celkom nezatvoril dvere: navrhuje alternatívny plán. Diplomatické zdroje ho však hodnotia ako zásadné popretie plánu mocnosti. Iránske nie vnímajú len ako hru o čas.