BOSTON, BRATISLAVA. Barack Obama chcel prvý rok v úrade korunovať prijatím reformy zdravotníctva. Dnes je všetko inak. Republikáni z noci na deň prepísali politickú mapu Washingtonu. Môže zato Scott Brown, ktorého si voliči v Massachusetts zvolili za senátora na dokončenie funkčného obdobia zosnulého demokrata Teda Kennedyho. Jeden z najliberálnejších amerických štátov dal Obamovi facku a do Kapitolu poslal republikána.
Sto dní Obamu vítal Newsweek titulkou Teraz sme všetci socialisti. Po 365 dňoch najľavicovejšieho prezidenta v dejinách USA vyzerá obraz predsa len inak.
Obama sklamal nevyhranených a radikálnu ľavicu, píše Peter Schutz
Facka Obamovi
Ešte pred pár týždňami sa zdalo Brownovo víťazstvo nemysliteľné. V Massachusetts je trikrát viac registrovaných demokratov ako republikánov a štát sa hrdí najliberálnejšími postojmi v spoločenských otázkach. Kreslo, ktoré Brown získal, patrilo najprv Johnovi F. Kennedymu a neskôr na ňom takmer polstoročie sedel jeho brat Ted. Štát vlastne neposlal do Senátu republikána od roku 1972.
V stredu však Massachusetts prezidentovi Obamovi ukázalo, ako veľmi je nespokojné s jeho vládnutím: ako mu prekáža nalievanie miliárd v stimuloch pre banky, rastúca nezamestnanosť, nákladná zdravotnícka reforma, ale hlavne ako prezident zatiaľ nenaplnil svoje hlavné motto „zmeny“. To boli totiž lajtmotívy Brownovej kampane. Republikán v nej vystupoval ako kandidát zmeny.
Demokrati boli v šoku. Z prehry obvinili vlastnú kandidátku, štátnu prokurátorku Marthu Coakleyovú. Tá očakávala hladké víťazstvo. Preto si počas sviatkov dala pauzu, zatiaľ čo Brownovi dobrovoľníci bombardovali miestnych voličov.
Keď v novom roku prieskumy ukázali, že jej súper sa dostáva do vedenia, už bolo neskoro. Nepomohli ani mítingy s Billom Clintonom, ani výjazd samotného prezidenta.
Kľúčový hráč
Demokrati tak v Senáte prichádzajú o kľúčového zákonodarcu. Bol to 60. hlas, ktorý im umožňoval neprestrieľnosť. Najbližšie sa to dotkne zdravotníckej reformy, ktorej začal zvoniť umieračik. Snemovňa a Senát totiž pôvodne chceli hlasovať o novej kompromisnej verzii legislatívneho balíka. No republikáni teraz majú dostatok hlasov, aby ju pochovali.
Najprv demokrati prehrali v guvernérskych voľbách v New Jersey a Virgínii, teraz prišla rana priamo z ich základne. Pre stranu je to znamenie, že pred novembrovými kongresovými voľbami si nemôžu byť istí nikde.
Prezident Obama Brownovi po víťazstve zagratuloval a ponúkol, že by si spolu mohli zahrať basketbal. Republikán bol totiž známym univerzitným hráčom. Čas majú do roku 2013, vtedy Brown dokončí Kennedyho funkčné obdobie. Otázne je, či na to budú mať chuť. Ak sa však nepoponáhľajú, po volebnom roku 2012 nemusí byť v úrade už ani jeden.
Američania po roku vytriezveli
Voliči v Massachusetts naznačili nálady Američanov. Obama krajinu rozdelil a mnohých sklamal.
WASHINGTON. Druhý rok Baracka Obamu vo funkcii sa nezačal dobre. Po prehraných doplňovacích voľbách do Senátu v štáte Massachusetts demokrati stratili superväčšinu 60 hlasov a republikánom sa otvorili dvere na obštrukcie.
Rozdelená Amerika
Voliči v tomto štáte ukázali časť toho, čo prieskumy verejnej mienky za posledné mesiace. Obama Ameriku rozdelil. Polovica ľudí mu stále verí. Tú druhú sklamal. Čísla v posledných dňoch stúpajú v Obamov prospech, ale v porovnaní s predchádzajúcim rokom, keď ho podporovalo 62 percent ľudí, sú stále nízke.
Televízia CNN v stredu zverejnila výsledky najnovšieho prieskumu. Prezidentovo počínanie v úrade podľa neho schvaľuje viac ako polovica ľudí, 42 percent Američanov nie. Pred rokom naskakovala Američanom pri slovách „Yes we can!“ vzrušením husia koža. Dnes vyvolávajú rozpaky. Ľudia, ktorí Obamu poznali predtým, než prisahal na Bibliu, tvrdia, že vo funkcii za 12 mesiacov do istej miery vytriezvel. A nie je jediný.
Glen Boyd sledoval Obamovu inauguráciu s nadšením. Bol hrdý a plný optimizmu. Dnes je to už len spomienka: „Som sklamaný,“ tvrdí.
Priveľké očakávanie
Mnohí si myslia, že najväčšou chybou prezidenta boli nereálne sľuby a veľké očakávania voličov. V kampani sľuboval radikálnu zmenu. Po roku v úrade si len jeden z piatich ľudí myslí, že sa ju Obamovi darí napĺňať.
Na rozdiel od svojho predchodcu Georgea Busha, ktorý si zakladal na osemhodinovom spánku, Obamova noc trvá len päť-šesť hodín. Rozvrh práce si udržiava plný. I tak však nestíha plniť americký sen, ktorého víziu Američanom predostrel. „Bol to zložitý rok ani nie tak pre mňa ako pre americký ľud. To ma, samozrejme, ťaží,“ uviedol pre CBS pred časom Obama.
„Ak sa pozrieme do histórie, obľúbenosť prezidentov po prvom roku nám ukáže, že pri celkovom hodnotení nie je dôležitá,“ uviedol v CNN expert na prieskumy Keating Holland.
Američania na prezidenta ešte nezanevreli. Nasledujúce tri roky s Obamom v Bielom dome budú podľa 62 percent ľudí dobré.
Anetta Kubalová