Ako volajú veľké „šteniatka“ vo svete
Taliansko: bamboccioni - veľké bábätká
Nemecko: Hotel Mama
Japonsko: parasaito shinguru – slobodný parazit
Spojené štáty: twixter
Veľká Británia: skratka NEET
Svet: bumerangová generácia
Zdroj: Madrigal Communications
RÍM, BRATISLAVA. Taliani chcú vyhnať z domu veľké „šteniatka“, dospelých potomkov, ktorí nechcú opustiť rodičovský dom. S nápadom donútiť 18-ročných opustiť domov prišiel, paradoxne, minister, ktorý si podľa svojich slov „nevedel ustlať posteľ ešte v tridsiatke“, lebo mama to robila za neho.
Taliansky minister pre štátnu správu a inovácie Renato Brunetta sa púšťa do nepriateľského prostredia. Viac než tretina Talianov žije u rodičov aj po tridsiatke. Až sedem z desiatich Talianov od 18 do 39 rokov v prieskume talianskej agentúry Istat z rokov 2003 a 2007 potvrdilo, že zostávajú rodičom na krku.
Muži pritom domáci kozub opúšťajú neskôr ako ženy.
Bezpečná náhrada za mamu Taliansky denník Corriere de la Sera píše, že mladí Taliani odídu z domu, keď nájdu „bezpečnú alternatívu k mamičkiným lazaniam“, teda najčastejšie po svadbe. Túžba po nezávislosti je v zozname dôvodov ďaleko za ňou.
Dôvodom fenoménu „veľkých bábätiek“, po taliansky bamboccioni, je nielen pohodlnosť a mamina kuchyňa, ale aj vysoké ceny nájmov a nezamestnanosť mladých.
Rodičia, ktorí sa pohodlným potomkom vzbúria, to nemajú ružové. Len nedávno súd v talianskom meste Bergamo rozhodol, že taliansky remeselník musí platiť svojej 32-ročnej dcére jej štúdium filozofie, „až kým nebude sebestačná“. Dcéra pritom do školy oficiálne nechodila už osem rokov, píše taliansky denník Corriere de la Serra. S podobným návrhom už raz neuspel taliansky minister hospodárstva Tommaso Pado-Schioppa.
Ten v roku 2007 navrhol daňové úľavy pre mladých, ktorí odídu od rodičov skoro. A už vtedy ho kritizovali zo všetkých strán. Aj Brunettov návrh pripadá politikom ako prehnaný zásah do súkromnej sféry. Taliansko intenzívne diskutuje o svojej starnúcej populácii, kde najlepšiu prácu majú ľudia po päťdesiatke. Mladí namiesto práce dostávajú len neplatené stáže alebo krátkodobé zmluvy.
Bumerangová generácia Fenomén mladých, ktorí opúšťajú domov čoraz neskôr, sa rozšíril aj v ďalších krajinách. Táto generácia si už vyslúžila niekoľko nelichotivých mien. Slovo „bumerangáči“ prischlo pre tridsiatnikov, čo sa vracajú domov na víkend, aby im rodičia oprali a vyplatili šeky.
Pohodlie domova, bezstarostný život, kde sa postará rodič o upratovanie, varenie aj finančné záležitosti, je lákavý. O to viac, keď ceny nehnuteľností a prenájmov sú astronomické a šanca zamestnať sa pre mladých ľudí bez skúseností malá.
Filmári sa zabávajú Na nesamostatných potomkoch sa zabáva filmový priemysel. Napríklad v americkej komédii Failure to Launch (v slovenskej verzii Lemra Lemravá) o rodičoch, ktorí si objednali profesionálku, aby ich syna (Mathew McConaghey) prinútila opustiť rodinné hniezdo a založiť si vlastnú domácnosť.
Francúzi vo filme Tanguy predstavili rodičov, čo sami vymyslia diabolský plán, ako svojmu 28ročnému synovi pobyt u nich čo najviac znepríjemniť, aby sám chcel odísť. Ten však vytrvalo odoláva.