ŽENEVA. K hlavným medzinárodným donorom patrí Kanada, ktorá avizovala pomoc vo výške 53,6 milióna dolárov, Spojené štáty, ktoré už zaplatili 114,4 milióna dolárov a Európska komisia, ktorá prispeje 486 miliónmi dolárov.
Jednotlivé európske krajiny ako Švédsko či Slovinsko rovnako prisľúbili finančnú pomoc, uvádza v aktualizovanom zozname prispievateľov Úrad OSN pre koordináciu humanitárnej pomoci (OCHA).
K ďalším darcom patria napríklad americké športové organizácie ako národná futbalová, basketbalová či baseballová liga, ktoré prisľúbili po milióne dolárov. Iní pomáhajú vyslaním expertov alebo tonami humanitárnej pomoci. Telekomunikačný gigant Ericsson poskytol kompletný GSM systém ako aj 100 sim kariet humanitárnym pracovníkom, Bolívia zaslala krv na transfúzie. Filipíny a Bangladéš poslali zdravotné tímy, Botswana milión dolárov, uvádza OCHA.
Situácia v Port-au-Prince je naďalej kritická. Prísun humanitárnej pomoci je pomalý. Jej distribúciu hatia zničené cesty, obavy z útokov na konvoje pomoci, kolaps miestnych úradov ako aj prílišná byrokracia. Námorný prístav je zničený, letecká doprava síce funguje, no letisko má značné problémy zvládať nápor lietadiel.
Prístup k bývaniu, hygienickým potrebám, vode, potravinám a zdravotnej starostlivosti je preto stále veľmi obmedzený. Šesť dní po zemetrasení sa záchranárom doteraz podarilo vytiahnuť z trosiek v haitskom hlavnom meste Port-au-Prince vyše 90 živých ľudí. Záchranári veria, že v troskách nájdu ešte ďalších.