„Nevzdáme to, i keď vlastne nevieme, či ešte žijú,“ hovorí Frank Mayers. On a jeho kolegovia prileteli na pomoc postihnutému Haiti z americkej Floridy. Našli sme ich vnútri zničeného supermarketu Carribea v hlavnom meste Port-au-Prince.
Zázrak v supermarkete
Ešte v nedeľu, teda zhruba stoštyridsať hodín po katastrofe, odišla z útrob supermarketu esemeska, ktorá elektrizovala smútiacich príbuzných. „Som tu a žijem, aspoň zatiaľ,“ odkázal ktosi spod trosiek. V nedeľu pritom odtiaľ vyslobodili troch živých väzňov ruín paláca konzumu. „Áno, mohli vnútri prežiť. Pokiaľ majú dosť jedla a vody, čo práve v obchode nie je problém,“ vysvetľuje Frank. Prišli sme za ním cez kopec sutín a cez otvor, ktorý pripomína vstup do bizarnej, industriálnej jaskyne. Namiesto kvapľových útvarov hore visia hrozivo vyzerajúce kusy betónu.
Skaza na Haiti
- Ostrov zasiahlo zemetrasenie v sile 7,2 stupňa Richterovej stupnice, najsilnejšie za uplynulých dvesto rokov.
- Počet obetí sa odhaduje na sto až dvestotisíc, bez domova sa ocitlo 1,5 milióna Haiťanov.
- Mŕtvych či nezvestných hlási 20 krajín, najviac USA a Brazília. Zomrelo aj viacero diplomatov, medzi nimi šéf misie OSN.
- Hlavné mesto Port-au-Prince bolo zničené z troch štvrtín.
Fabiola Deyéová má výsadu, že môže pri supermarkete čakať za policajnou páskou. Dúfa, že ešte uvidí nažive svoju peknú dcéru Amel, jej fotografiu má stále pri sebe. Tak ako svoj mobilný telefón. Čo keby Amel odoslala správu, že kdesi v sutinách stále dýcha? Fabiola sa k supermarketu Carribean vracia deň čo deň. Haitský policajt s označením CI-0017 potvrdzuje, že v prípade Fabioly urobili uniformovaní muži výnimku. Už preto, že i oni vraj veria na zázraky. „Dôverujem Bohu, že niektorých ľudí v obchode nechal nažive,“ hovorí celkom presvedčivo.
A nechal. Po šiestich dňoch našli na inom mieste, v troskách univerzity, 23-ročnú študentku Maxine Fallnovú. Prežila šesť dní bez jedla, bez vody, schúlená v bolestivej polohe. Pri živote ju držali najmä modlitby. „Dúfala som, že ma zachránia,“ povedala pre CNN. Zmienka o mŕtvolnom zápachu, ktorý ju v posledných dňoch sprevádzal, ju už rozplakala.
Semafory v hlavnom meste
V ruinách už takto našli asi 90 ľudí. Po ostatných stále pátra 1700 záchranárov a 161 stopovacích psov. Najväčšie šance na záchranu majú ľudia, ktorí uviazli v supermarketoch či v hoteloch, kde majú čo jesť a piť.
Situácia v haitskom hlavnom meste sa postupne mení. Ulice vyzerajú bezpečnejšie i vďaka haitským policajtom, ktorí sa odkiaľsi odrazu vynorili. V pondelok bolo v uliciach Port-au-Prince dokonca vidieť auto s odpadkami, na príslovečne neuprataných haitských uliciach však náznak čistoty zanechať nedokázal.
Ako z iného sveta pôsobia semafory, ktoré tu a tam fungujú! Sú však napájané solárnymi batériami, mestom elektrina stále neprúdi.
PORT-AU-PRINCE. Haitské úrady nedokážu zvládať masívny prísun medzinárodnej humanitárnej pomoci. Francúzskemu rozhlasu RFI to v stredu povedal haitský prezident René Préval. Záchranné tímu majú podľa neho problém s koordináciou distribúcie pomoci.
"Problém je koordinácia. Pomoc prichádza a my nie sme pripravení ju prijať," konštatoval Préval. Dodal, že haitské úrady nevedia, kam majú pomoc, ktorá sa hromadí, odvážať.
"Musíme vedieť koľko, kedy a ako pomoc distribuovať, to je dôležité," vyhlásil. Zároveň vyjadril nádej, že medzinárodné spoločenstvo bude Haiti pomáhať aj z dlhodobého hľadiska.
Aj väčšina humanitárnych organizácií konštatuje, že humanitárna operácia na Haiti je zle zorganizovaná, nesúvislá a nedostatočná na pokrytie všetkých potrieb. Dôvodov na takúto situáciu je viacero. Národné aj medzinárodné úrady a organizácie stratili počas zemetrasenia mnoho zamestnancov vrátane vedúcich pracovníkov, ktorí by najlepšie zorganizovali pomoc.
Už aj tak nedostatočná infraštruktúra bola z veľkej časti zničená, v hlavnom meste sú neprejazdné cesty, skoro vôbec nefunguje telefonické spojenie ani internet. Násilie a rabovanie prísun pomoc tiež spomaľuje. Námorný prístav je zablokovaný a letisko, ktoré riadia Američania, utrpelo značné škody.
Medzinárodná komunita sľúbila Haiti pomoc vo výške asi 1 miliardy dolárov a tisíce ton potravín a zdravotníckych potrieb. Veľké množstvá pomoci však zostávajú v skladoch alebo ich prevážajú do susednej Dominikánskej republiky.
Svetový potravinový program do utorka distribuoval vyše 250 000 dávok jedla, to však potrebuje až 3 milióny Haiťanov, ktorí žili v biede aj pred zemetrasením. To znamená, že počas nasledujúcich 30 dní by mali distribuovať až 100 miliónov dávok potravín.
Pri distribúcii pomoci a na oprave infraštruktúry pomáha vyše 11 000 amerických vojakov.
Pomoc pre Haiti posiela slovenská vláda aj vysoká škola. Prví záchranári začnú pracovať už v stredu.
BRATISLAVA. K medzinárodným humanitárnym pracovníkom sa v najbližších dňoch pripoja slovenskí záchranári. Posielajú ich ministerstvá vnútra a zahraničia i bratislavská Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety.
Ministerstvá do krajiny zničenej zemetrasením pošlú 16 „skúsených“ záchranárov, ktorí budú najmä dezinfikovať a vyťahovať telá spod ruín budov. Odletia v stredu večer vládnym špeciálom do Paríža, odkiaľ ich Francúzi prevezú priamo na Haiti.
Vysoká škola sv. Alžbety poslala včera na Haiti dva trojčlenné lekárske tímy, ktoré majú so sebou asi štyristo kilogramov liekov. V stredu by mali začať pomáhať, informoval vedúci tímu a bývalý rektor Vladimír Krčméry.
Škola má k dispozícii štyri lekárske tímy, ktoré sa budú striedať každých desať dní. „Viac ako desať dní sa v takých extrémnych podmienkach nedá pracovať,“ povedal Krčméry.