Americký prezident revolúciu vo Washingtone nespôsobil. Podľa analytikov však svoje sľuby neopúšťa.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Keď pred rokom prezident Barack Obama skladal inauguračný sľub, bolo v móde Yes, we can (dokážeme to). Čoraz viac Američanov sa však začína pýtať When we can (kedy to dokážeme?).
Barack Obama je v úrade už rok a vláda sľubného prezidenta je pre mnohých sklamaním. Viaceré z vecí, ktoré chcel dosiahnuť, sú ďaleko od cieľa.
Porušil len jeden hlavný
Napriek tomu mnohí analytici hovoria, že svojich sľubov sa prezident drží. Portál PolitiFact.com overuje, či politici hovoria pravdu a plnia svoje sľuby. Podľa neho Obama zo svojich 25 hlavných sľubov úplne splnil zatiaľ dva (jeden z nich je vyslanie vojakov do Afganistanu). Naopak, porušil len jeden z nich, keď nesprísnil pravidlá pre lobistov. Na väčšine z ostatných (vrátane zdravotníckej reformy či stiahnutí vojakov z Iraku) stále pracuje.
„Bol verný väčšine sľubov, ktoré dal v kampani,“ povedal pre portál Thomas Mann, analytik z Brookings Institute. V ekonomike sľúbil ráznu akciu proti kríze – čo splnil 787-miliardovým balíčkom stimulov. Blízko k prijatiu je zdravotnícka reforma.
Či sú tieto kroky prezidenta cestou správnym smerom, záleží na pohľade. Konzervatívna televízia FoxNews hovorí o „Obamovej vláde chýb“, kým liberálnejší Washington Post tvrdí, že úspechov je viac ako omylov.
A ako to vidí sám Obama? Na rozdiel od iných prezidentov sa neokolkoval sám seba ohodnotiť. V nedávnom rozhovore pre lifestylový časopis People povedal, že si myslí, že je vo svojej funkcii „celkom dobrý“. Pri inej príležitosti sa oznámkoval na slušnú dvojku (B+).
Veľké zmeny chystal Obama v zahraničnej politike. Iránu ponúkol politiku spolupráce, zresetoval aj vzťahy s Ruskom. Analytici však zatiaľ výsledky nevidia. „Čo sa týka Iránu, po roku vidíme akurát zlyhanie. Neznamená to však, že nestálo za to vyskúšať to. Teraz má aspoň lepšie vyhliadky pri hľadaní domácej a medzinárodnej podpory na tvrdšie sankcie,“ povedal pre Reuters David Pollock, analytik z Washingtonského inštitútu pre blízkovýchodnú politiku. Analytici predpokladajú, že v druhom roku bude v zahraničí Obama pragmatickejší a sústredí sa na dosiahnutie konkrétnych cieľov.
Predčasné hodnotiť
Tvrdý prvý Obamov rok pritom nie je ničím výnimočným. „Väčšinou bývajú ťažké a chaotické,“ hovorí pre poľský denník Gazeta Wyborcza Ron Asmus, americký riaditeľ German Marshal Fund v Bruseli. Podobne zložité začiatky mal aj Bill Clinton. Republikán Ronald Reagan mal po prvom roku rovnako slabú podporu (57 percent podľa Gallupu) ako súčasný prezident, no nakoniec si ho Američania aj svet pamätajú ako úspešného prezidenta. „Vždy je predčasné robiť nejaké kategorické úsudky po prvom roku v úrade,“ povedal pre portál PolitiFact.com historik Robert Dallek.
V nasledujúcom roku bude Obama potrebovať podľa analytika dve veci. Najmä, aby sa pozviechala americká ekonomika a pomaly začala znižovať nezamestnanosť. A tiež dobrý výsledok demokratov v kongresových voľbách. „Ak sa to podarí, nasedujúce roky budú pokojnejšie a on sám vojde do histórie ako veľký prezident. Ak nie, bude mať veľký problém,“ dodáva Ron Asmus.