SME

Pamätníci hrôz zo Sobiboru vypovedali v procese s Demjanjukom

Výpoveďou dvoch z mála žijúcich svedkov niekdajších hrôz v koncentračnom tábore Sobibor pokračoval dnes proces s Johnom Demjanjukom v Mníchove.

MNÍCHOV.

Rodák z Ukrajiny, ktorého vlani deportovali z USA do Nemecka, sa podľa prokuratúry mal podieľať v roku 1943 v Sobibore, kde mal pôsobiť ako dozorca, na likvidácii viac ako 27.000 židov.

Ako v súdnej sieni v bavorskej metropole dnes vypovedal medzičasom 82-ročný Thomas Blatt, väzni v Sobibore nikdy neplakali, pretože každý z nich, koho príslušníci SS videli so slzami v očiach, bol zastrelený. Blattov desaťročný brat a obaja rodičia skončili v plynových komorách tábora, jemu sa po pol roku v Sobibore vydaril útek. "Ukrajinci, ako pán Demjanjuk, nás strážili," vypovedal pamätník udalostí a dodal, že jeho sny o týchto udalostiach sú stále mimoriadne živé, cíti sa byť stále tam, čo považuje za cenu za to, že prežil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Svedok si potom pripomenul rozlúčku s rodičmi a bratom, ktorí po príchode do tábora putovali do spŕch, v skutočnosti do plynových komôr, ako aj svoje povinnosti v rámci pracovného šesťapoldňového pracovného režimu týždenne. Útrapy podľa jeho slov neprežilo vtedy i množstvo väzňov, ktorí si napokon sami siahli na život. Uviedol, že nehľadá pomstu, ale spravodlivosť, ktorá je tak dôležitá aj z historického hľadiska.

Thomas Blatt bol členom asi 300-člennej skupiny uväznených židov, ktorým sa v októbri 1943 vydaril útek zo Sobiboru. Jedným z jeho kolegov bol aj ďalší dnes vypočúvaný pamätník Philip Bialowitz (84).

Obžalovaný John Demjanjuk (89) sa na súdnom pojednávaní dnes zúčastnil opäť v polohe ležmo. Jeho právny zástupca Ulrich Busch požiadal o vylúčenie amerického advokáta oboch spomínaných svedkov Martina Mendelsohna z procesu, pretože právnik podľa jeho slov "ako hlava židovského justičného komplotu" zastupoval všetkých svedkov falošne svedčiacich proti Demjanjukovi ako dozorcovi z Treblinky, čo viedlo pred rokmi k jeho neskôr zrušenému odsúdeniu v Izraeli na trest smrti.

Nemecko

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 157
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 370
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 665
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 931
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 847
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 479
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 118
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 874
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Bazilike sv. Petra pokračuje lúčenie.


TASR a 1 ďalší 1

„Žijeme v neistej dobe," vyhlásil minister obrany.


TASR
Austrálsky premiér Anthony Albanese.

Väčšinu z vyťažených surovín predáva.


TASR 2
Ilustračné foto.

Ďalších osem osôb utrpelo zranenia.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu