Brusel 19. apríla (TASR) - Maďarsko dnes na prístupových rokovaniach v Bruseli neuzavrelo kapitolu inštitúcie, pretože nesúhlasí s navrhovaným počtom poslancov Európskeho parlamentu (EP). Maďarský vyjednávač Endre Juhász však na tlačovej konferencii oznámil, že Maďarsko "prijalo pozíciu EÚ v tejto kapitole okrem jednej otázky - počtu poslancov v EP". Zatiaľ čo niektorí maďarskí diplomati označovali kapitolu za uzavretú s tým, že treba doriešiť len jedinú otázku, EÚ nakoniec potvrdila, že kapitola uzavretá nebola.
"Maďarsko má po dnešku 24 uzavretých kapitol, ako aj predtým. Kapitolu inštitúcie nemožno považovať za uzavretú," povedal na otázku TASR španielsky veľvyslanec pri EÚ Javier Conde. Aj on však prispel k zmätku, keď na úvod tlačovej konferencie povedal, že EÚ "bola dnes schopná uzavrieť zaujímavú kapitolu" s Maďarskom. Až neskôr priznal, že kapitolu za uzavretú považovať nemožno.
EÚ ponúkla Maďarsku 20 kresiel v parlamente, zatiaľ čo rovnako ľudnaté Belgicko ich má 22. Spoločné stanovisko EÚ, o ktorom sa dnes rokovalo, vychádzalo zo Zmluvy z Nice z decembra 2000, ktorá 20 poslancov stanovuje aj pre Českú republiku. Aj Praha preto ponuku na uzavretie kapitoly v pondelok odmietne.
"Nie je to prijateľné. Bolo by to podhodnotenie nie Maďarska, ale maďarskej populácie," povedal novinárom Juhász, ktorý pripomenul, že počet poslancov v EP sa stanovuje práve podľa počtu obyvateľov. Maďarsko so svojou desaťmiliónovou populáciou spadá do rovnakej kategórie štátov, ako napríklad Belgicko či Grécko, ktoré budú mať podľa Zmluvy z Nice v EP 22 poslancov. "Žiadame 22 poslancov a je na EÚ, ako to urobí," kategoricky vyhlásil Juhász.
On osobne by uprednostnil, keby EÚ zvýšila celkový počet poslancov EP o štyroch - dvoch pre Maďarsko a dvoch pre Českú republiku. V Bruseli sa však hovorí aj o možnosti, že by Praha a Budapešť dočasne dostali po dvoch poslancoch pri prerozdeľovaní kresiel, ktoré Zmluva z Nice stanovuje pre Bulharsko a Rumunsko, keďže tieto dve krajiny do EÚ nevstúpia v prvej vlne spolu s ostatnými.
Dosiahnutie väčšieho počtu poslancov nemá z praktického hľadiska až taký význam, ale ide o princíp, zdôraznil maďarský vyjednávač. Maďarsko dnes rokovalo aj o kapitole finančné rozpočtové ustanovenia, v ktorej sú stanoviská Bruselu a Budapešti podľa Juhásza "na míle vzdialené".
Maďarsko síce víta ponuku EÚ na kompenzácie za príspevky do spoločného rozpočtu, nesúhlasí však s tým, že ich bude možné poskytovať len počas prvých troch rokov. Budapešti sa tiež nepáči, že tieto kompenzácie majú byť v rámci rezervy finančného rámca dohodnutého v Berlíne, pretože nevedno, aká táto rezerva bude. Juhász tiež odmietol, že má Budapešť platiť hneď od začiatku plné príspevky do rozpočtu.
Cieľom Maďarska nie je podľa Juhásza dosiahnuť len "nezhoršenie" rozpočtovej pozície po vstupe v porovnaní s obdobím pred vstupom, ale "výrazné zlepšenie". Odhadol, že príspevok Maďarska do spoločného rozpočtu bude asi 900 miliónov eúr v prvom roku. Je to však len hrubý odhad, ktorý závisí od mnohých faktorov.
Veľký pokrok dnes na rokovaniach dosiahol Cyprus, ktorý uzavrel regionálnu politiku, dane a inštitúcie a usadil sa na čele rebríčka všetkých kandidátov s 27 uzavretými kapitolami. Dve kapitoly uzavrelo aj Rumunsko - sociálnu politiku a inštitúcie, a teraz má 11 dokončených kapitol.
Ostatné kandidátske krajiny vrátane Slovenska budú rokovať v pondelok. Slovensko uzatvorí kapitolu doprava a prerokuje inštitúcie a rozpočtové ustanovenia.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab