SME

Ukrajinu povedie Janukovyč alebo Tymošenková

V prvom kole prezidentských volieb získal najviac hlasov miláčik Východu. Vo finále sa stretne s premiérkou – tej dávajú analytici najväčšie šance.

Viktor Janukovyč bol v nedeľu spokojný, prvé odhady predpovedali, že získal najviac hlasov a s miernym náskokom predbehol premiérku Juliu Tymošenkovú. O prezidentské kreslo s ňou zabojuje v druhom kole vo februári.Viktor Janukovyč bol v nedeľu spokojný, prvé odhady predpovedali, že získal najviac hlasov a s miernym náskokom predbehol premiérku Juliu Tymošenkovú. O prezidentské kreslo s ňou zabojuje v druhom kole vo februári. (Zdroj: ČTK)

Agentúrny text sme o 21:12 aktualizovali autorským textom SME

Súčasný ukrajinský prezident Viktor Juščenko sa môže pomaly lúčiť s prezidentským kreslom.

Ukrajinskí voliči v nedeľu v prezidentských voľbách poslali do druhého finálového kola lídra opozície Viktora Janukovyča a premiérku Juliu Tymošenkovú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Víťazmi sa cítia dvaja

Podľa prvých predvolebných odhadov v prvom kole prezidentských volieb potvrdil rolu favorita Janukovyč s vyše 31 percentami hlasov. Len o štyri percentá menej získala podľa prieskumov pred volebnými miestnosťami premiérka Tymošenková.

SkryťVypnúť reklamu

Za nimi skončili Serhyj Tyhypko a Arsenij Jacenjuk. Súčasný prezident Viktor Juščenko totálne pohorel. Svoj hlas mu dalo len šesť percent voličov, skončil až piaty.

Tím premiérky Julie Tymošenkovej sa už vidí ako víťaz prezidentských volieb. Veria, že tí, ktorí hlasovali za prozápadných kandidátov, 7. februára budú hlasovať za ňu. Rovnako o stopercentnom víťazstve vo finálovom kole však hovorili aj ľudia okolo Janukovyča.

Pokojné voľby

Volebné odhady

  • Podľa prvých odhadov získal v 1. kole najviac hlasov, 31,5 percenta, Viktor Janukovyč.

  • O víťazstvo sa pobije s premiérkou Juliou Tymošenkovou (27,2 percenta) v druhom kole 7. februára.

  • Súčasný prezident Juščenko získal len 6 percent a skončil až na piatom mieste.

Pred volebným okrskom 22 v ulici Zeljona v Ľvove stál smutný muž v baranici a ošúchanej uniforme požiarnika. „Kdeže, nikto sa dnes ešte ani nepobil, ani nepohádal," oznámil nám spokojne. Vzápätí mu vynadali. Z budovy sa vyrútil predseda volebnej komisie Vladimír Alexejevič Bobko a zakričal na muža vysokým hlasom: „Kde je polícia?"

SkryťVypnúť reklamu

Nie, nestal sa incident, ale pán Bobko bol šéfom volebnej komisie vo svojom živote už osemkrát a vedel, že dodržiavať zákon a poriadok je hlavným predpokladom úspechu volieb.

Podľa pravidiel majú pri vchode stáť dvaja ozbrojení strážnici poriadku. Lenže nestáli. V meste bol od rána neobvyklý pokoj, a tak policajti usúdili, že brániť voličov i urny dokáže kolega požiarnik, ktorý bol ochotný znášať dvanásťstupňový mráz bez občerstvenia.

Slabá účasť

Pán Bobko bol rozladený nielen absenciou policajtov. K urnám sa trúsilo veľmi málo ľudí. Krátko popoludní to vyzeralo na vôbec najnižšiu volebnú účasť v novodobej histórii Ukrajiny. Z vyše 36 miliónov voličov prišlo k urnám necelých 50 percent, neskôr sa nakoniec vyšplhala na 65 percent.

Nie všetkých 33­tisíc volebných okrskov sa mohlo tešiť z takej pokojnej atmosféry ako ľvovská volebná miestnosť pána Bobka. Na východe Ukrajiny i na Kryme, kde má najsilnejšiu pozíciu Janukovyč občas nielen aktívnejšie hlasovali, ale aj búrlivejšie diskutovali pred volebnými miestnosťami.

SkryťVypnúť reklamu

Nová revolúcia vraj nehrozí

Kým predpoveď katastrofálnej porážky prezidenta Viktora Juščenka sa potvrdila, prekvapivo dobre sa darilo podľa volebných odhadov Tymošenkovej. Postúpila pohodlne z druhého miesta bez toho, že by ju ohrozila niektorá z menej opozeraných tvárí ako Jacenjuk či Tyhypko.

V jednom sa zhodovali všetci, tak obyvatelia západnej, ako východnej Ukrajiny, a dokonca i nezávislí experti: ďalší „Majdan", teda oranžová revolúcia, vďaka ktorej sa pred piatimi rokmi na čelo krajiny postavil prozápadne orientovaný Juščenko, sa opakovať nebude.

Jedno je však isté. Ukrajinu najbližšie tri týždne čaká mimoriadne ostrá predvolebná kampaň v štýle Východ verzus Západ.

Analytici: Vyhrá menšie zlo. Tymošenková

Líder ukrajinskej opozície Viktor Janukovyč bol v nedeľu jediný, kto sa netrápil, či postúpi do finále. Väčšiu šancu vyhrať voľby má však premiérka.

SkryťVypnúť reklamu

KYJEV, BRATISLAVA. Viktor Janukovyč prežíval dnešné voľby na Ukrajine pokojne. Ako jediný kandidát mal naozaj isté, že postúpi z prvého kola. To aj vyhral, otázka je, či mu to bude stačiť.

Jeho voliči na východe Ukrajiny sú stabilní. Nemusel preto divoko sľubovať ako premiérka Julia Tymošenková, ktorá hovorila, že Ukrajinu dostane do Európskej únie už o päť rokov a podobné ťažko realizovateľné túžby mnohých Ukrajincov.

Líder opozície pritom už raz prezidentské voľby takmer vyhral. Pred piatimi rokmi skončil v 2. kole prvý pred Viktorom Juščenkom. Voľby však boli zmanipulované v jeho prospech, a tak mu Moskva vtedy gratulovala predčasne. Na étos oranžovej revolúcie sa síce odvtedy zabudlo, radovať z víťazstva sa Janukovyč ešte nemôže. „Vyhrá menšie zlo," odhaduje Balázs Jarábik, šéf kyjevskej pobočky organizácie Pact, ktorá podporuje demokratické aktivity v regióne. Podľa neho Ukrajinci vo voľbách potvrdili, že sú európskou krajinou.

SkryťVypnúť reklamu

Šance premiérky na víťazstvo podľa Jarábika výrazne zvýšil dobrý výsledok prozápadne orientovaných kandidátov Tyhypka a Jacenjuka. S ich podporou by jej víťazstvo 7. februára nemalo ujsť ani podľa analytikov oslovených agentúrou Reuters.

Mirek Tóda

Ukrajinci sa modlili za dobrú voľbu

Mnohí voliči išli tradične najskôr do chrámov. Poradiť sa s Bohom, koho voliť. V katolíckom Ľvove dávali prednosť Juščenkovi.

ĽVOV. „Najprv poprosím Boha o pomoc, až potom vykonám takú dôležitú vec, akou je voľba prezidenta." Podobne ako tridsaťšesťročná Halina Gorbaň sa včera v západnej Ukrajine vydali najprv do kostola, a až potom k volebným urnám, tisícky ľudí.

„Kdeže, ja som pri omši nepovedal ani jedno meno z 18 kandidátov," usmieva sa gréckokatolícky kňaz Petro Solskij.

SkryťVypnúť reklamu

V nedeľu prišla do staručkého celodreveného kostola zo 17. storočia, ktorý by si zaslúžil ochranu UNESCO, celá obec Pisečna. „Spoločne sme sa pomodlili za to, aby si Ukrajinci zvolili spravodlivého, a dobrého prezidenta," vyhlasuje farár.

„Áno, to viete, chodili za mnou, aby som im poradil, komu majú dať hlas, kto je pre našu krajinu najlepší, za koho budem hlasovať ja sám... nikdy som nikomu neporadil konkrétne meno," hovorí.

Dobrý kresťan Juščenko

I otec Petro dobre vie, že úplná väčšina dedinčanov v okolí západoukrajinskej metropoly Ľvov dalo hlas súčasnému prezidentovi Viktorovi Juščenkovi. Rovnako, ako aj on sám.

Pokladajú ho za dobrého kresťana, úprimne veriaceho v Boha, ktorý ako jediný z kandidátov zabezpečí všetkým konfesiám na Ukrajine rozkvet.

SkryťVypnúť reklamu

„Ja som grécka katolíčka, muž je pravoslávny, a nehádame sa. Obaja sme volili Juščenka," hovorí Halina Gorbaň .

Ukrajinská gréckokatolícka cirkev je najväčšou východnou katolíckou cirkvou na svete.

Hlási sa k nej takmer šesť miliónov Ukrajincov. Najviac stúpencov má v Haličine, teda práve v Ľvovskej oblasti. Najväčšou cirkvou v krajine je Ukrajinská pravoslávna cirkev.

Od oltára k urne

I pravoslávne chrámy boli včera popoludní plné veriacich voličov, ktorí sa prišli pomodliť za svoju budúcnosť.

Najväčší nápor vo volebných miestnostiach Ľvova bol preto až popoludní, keď sa skončili omše a sviatočne oblečení ľudia sa rovno od oltára vydali k urnám.

Petra Procházková, agentúra Epicentrum

Autor: Agentúra Epicentrum

Ukrajina

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 033
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 254
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 722
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 406
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 3 834
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 684
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 969
  8. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 692
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu