NEW YORK.
Trojhodinové stretnutie sa skončilo bez dohody, keďže Čína nateraz odmieta prijatie nových sankčných opatrení voči Teheránu, pre budúcnosť ich však úplne nevylučuje. Na rozdiel od USA, Británie, Francúzska, Nemecka a Ruska vyslal Peking na rokovanie len nižšie postaveného diplomata.
Hostiteľom newyorskej schôdzky bola Európska únia, ktorá zdôraznila dôležitosť toho, že sa problematika sankcií konečne dostala do agendy šiestich mocností. Tie zostanú v kontakte a v diskusiách budú pokračovať už čoskoro.
Stretnutie sa uskutočnilo po tom, ako Irán ignoroval termín prezidenta USA Baracka Obamu, ktorý vyzval islamskú republiku, aby do konca minulého roku odpovedala na ponuku ekonomických a politických stimulov predloženú šiestimi veľmocami.
BR OSN uvalila na Irán tri série medzinárodných sankcii kvôli jeho neochote zastaviť obohacovanie uránu a s ním spojené aktivity, ktoré môžu byť potenciálne zneužité na vývoj jadrových zbraní. Teherán trvá na tom, že jeho jadrový program má výlučne civilný charakter.
Irán: Neúspech je prirodzený
Irán dnes oznámil, že neúspech rokovaní o jeho jadrovom programe, ktoré sa konali v New Yorku, je "prirodzený". S odvolaním sa na iránsku štátnu agentúru IRNA o tom dnes informovala agentúra DPA.
Diplomati z Číny, USA, Británie, Francúzska, Nemecka a Ruska sa v sobotu stretli v New Yorku s cieľom prijať ďalšie možné sankcie proti islamskej republike, nepodarilo sa im však dosiahnuť žiadnu dohodu.
"Je úplne prirodzené, že rokovania zlyhali, keďže bez zaujatia pragmatického prístupu a bez uznania legitímneho práva Iránu využívať jadrovú technológiu na mierové účely (svetové veľmoci) nemôžu dosiahnuť žiadne jasné výsledky," uviedol pre IRNA hovorca ministerstva zahraničných vecí.
"Svetové mocnosti sú si dobre vedomé, že iránske jadrové projekty sú mierové a nesmerujú k vojenským programom a to potvrdila aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE)," dodal hovorca.
Iránsky program by podľa neho mala posudzovať iba MAAE, a to bez akýchkoľvek politických súvislostí.
Teherán niekoľkokrát naznačil, že by v prípade pragmatického prístupu a absencie vyhrážok uvítal návrat k rokovaniam so svetovými mocnosťami o svojom kontroverznom jadrovom programe.
Irán tvrdí, že ako signatár Zmluvy o nešírení jadrových zbraní a členská krajina MAAE má právo využívať civilnú jadrovú technológiu a nedovolí svetovým mocnostiam pripraviť ho o toto právo z politických dôvodov.
Západ sa však obáva, že Irán sa snaží získať jadrové zbrane a žiada od Teheránu, aby ako gesto na vybudovanie dôvery pozastavil časť svojho projektu.