SME
Nedeľa, 1. november, 2020 | Meniny má Denis, DenisaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 22:58

Na Haiti panuje anarchia, ľudia bojujú o jedlo a vodu

Medzi zúfalými obyvateľmi Haiti, čakajúcimi na medzinárodnú pomoc, rastie napätie. Ničivé zemetrasenie podľa úradov pripravilo o život až 200.000 ľudí.

Haiťania utekajú k americkej helikoptére, ktorá priviezla zásoby vody.Haiťania utekajú k americkej helikoptére, ktorá priviezla zásoby vody. (Zdroj: ČTK)

NEW YORK. Rabovanie z nedostatku jedla a pitnej vody po zemetrasení na Haiti sa zmenilo na násilnosti, pri ktorých približne 1000 ľudí dnes zvádzalo boj o potraviny na hlavnej obchodnej ulici v metropole Port-au-Prince. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Ľudia vyzbrojení kameňmi, nožmi, kladivami a sekáčikmi na ľad podľa fotografa Reuters Carlosa Barríu bojovali o všetko, čo zostalo v zničených obchodoch a domoch v Port-au-Prince. Prítomnosť polície alebo bezpečnostných jednotiek nebola žiadna.

"Panuje tu anarchia, absolútny chaos. Polícia zmizla. Bijú sa, strkajú sa a hádžu po sebe kamene a rôzne veci," opísal dianie v zničenom meste Barriá.

V prvých dňoch po utorňajšom zemetrasení boli prípady drancovania a krádeží zriedkavé. Hrozivé zemetrasenie si vyžiadalo desiatky tisíc obetí a spustošilo celú haitskú metropolu, kde zostalo stáť menej ako 50 percent všetkých budov.

Autentickú reportáž z miesta katastrofy čítajte TU.

Nad mestom prelietavalo desať amerických vrtuľníkov. Pristávali na otvorených priestranstvách a zhadzovali balenú vodu a vojenské vysokoenergetické sušienky. Podľa očitých svedkov väčšina Haiťanov nevedela, ako narábať s touto potravou.

Hovorkyňa OSN Elisabeth Byrsová dnes podľa tlačovej agentúry AP označila haitské zemetrasenie za najhoršiu tragédiu, akej musela organizácia počas svojej existencie čeliť z hľadiska kapacít na záchranné a pátracie práce.

Ako podotkla hovorkyňa, zničená bola infraštruktúra, budovy i regionálne sídlo OSN, zahynuli mnohí ľudia vrátane úradníkov. OSN zhodnotila situáciu na Haiti ako horšiu než po cunami v Ázii v roku 2004.

Ako problematickú hovorkyňa označila pozíciu haitskej vlády, ktorá bola výrazne zasiahnutá a jej výkonnosť je značne obmedzená. Pomoc je spomaľovaná aj z dôvodu zničenia prístavu a poškodenia letiska.

Nemocnice bez akýchkoľvek zásob

Vyhladovaní obyvatelia sa bijú o potravinové balíčky, ktoré distribuujú nákladné autá OSN v centre Port-au-Prince.

Vysoký predstaviteľ OSN varoval, že ak čoskoro nedorazí potravinová pomoc, hlad spôsobí vážne problémy, hoci situácia v oblasti verejného poriadku a dodržiavania zákona "zatiaľ" zostáva pod kontrolou.

"Došlo k niekoľkým incidentom, keď ľudia rabovali a bili sa o jedlo. Sú zúfalí, tri dni sú bez potravy či akejkoľvek pomoci," povedal v televíznej relácii The PBS NewsHour najvyšší predstaviteľ mierových síl OSN Alain Le Roy.

Misia OSN zodpovedná za bezpečnosť na Haiti prišla pri zrútení svojho sídla najmenej o 36 z približne 9000 svojich členov.

nem.jpg

Improvizované podmienky v nemocnici pod holým nebom. FOTO: ČTK

Americký prezident Barack Obama oznámil, že lietadlám USA, Brazílie, Mexika, Kanady, Francúzska, Kolumbie, Ruska, Japonska, Británie a ďalších krajín sa podarilo na Haiti dopraviť záchranárov a logistický personál a humanitárnu pomoc.

Panamerická zdravotnícka organizácia (PAHO) oznámila, že najmenej osem nemocníc a zdravotníckych zariadení v Port-au-Prince sa zrútilo alebo je poškodených a nefungujú.

"Nemáme žiadne zásoby. Potrebujeme chirurgické rukavice, antibiotiká, antiseptiká, dezinfekciu," povedal lekár Jean Dieudonne Occelien. "Nemáme nič. Dokonca ani vodu. Vonku sú vysmädnuté deti, pre ktoré nemáme žiadnu vodu," dodal.

Z trosiek jedného zo zrútených supermarketov sa ľudia pokúšali vyhrabať nejaké potraviny. Otrhaní obyvatelia hlavného mesta, ktorí prežili, prosia novinárov o jedlo a vodu, napísala agentúra Reuters.

Haitský prezident vyzval na lepšiu koordináciu pomoci

Haitský prezident René Préval naliehavo požiadal medzinárodné spoločenstvo, aby lepšie koordinovalo početné snahy o pomoc jeho krajine a nestrácalo čas spormi o spôsobe poskytnutia pomoci.

"Sme v mimoriadne náročnej situácii. Musíme si zachovať chladnú hlavu a koordinovať sa, nie sa navzájom obviňovať," vyhlásil Préval.

Haitský prezident to dnes povedal pre agentúru Associated Press po tom, ako sa francúzsky minister sťažoval, že letoví dispečeri zo Spojených štátov nepovolili dvom francúzskym lietadlám s humanitárnou pomocou pristáť na preplnenom a zničenom hlavnom letisku na Haiti.

Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) dnes medzitým v Ženeve oznámil, že viac ako 19.300 ľudí doteraz použilo stránku www.icrc.org/familylinks, na ktorej by sa mohli dozvedieť niečo o svojich príbuzných na Haiti. Viac ako 1400 ľudí stránku zriadenú 13. januára využilo na to, aby príbuzným oznámili, že sú v poriadku.

OSN žiada pre Haiti viac ako pol miliardy dolárov

Organizácia Spojených národov v piatok požiadala členské štáty o finančnú pomoc pre ničivým zemetrasením postihnutý ostrov Haiti v celkovej výške viac ako 560 miliónov dolárov. Šéf pre humanitárne akcie OSN John Holmes o tom informoval zástupcov jednotlivých krajín v piatok.

Ako dodal, k sume dospeli po zvážení ťažkej situácie troch miliónov obyvateľov žijúcich na chudobnom karibskom ostrove, ktorých katastrofa pripravila o príbytky a prístup k pitnej vode a jedlu. Práve na potraviny by mala ísť najväčšia čiastka z požadovanej sumy peňazí, dodal Holmes. Na Haiti by mal v nedeľu osobne prísť aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.

Občianske združenie Magna Deti v núdzi, vyhlásilo verejnú zbierku na pomoc obetiam zemetrasenia na Haiti. Verejnosť má možnosť prispieť zaslaním SMS v hodnote 3 eurá na číslo 804 v sieťach Orange Slovensko a T-mobile Slovensko a tiež zaslaním príspevku na účet 1331793003/1111, variabilný symbol 12012010.

Pre lepšiu koordináciu prichádzajúcej humanitárnej pomoci odovzdali v piatok haitské úrady kontrolu nad letiskom v ťažko postihnutej metropole Port-au-Prince do rúk USA. Letisko je totiž preplnené prichádzajúcimi lietadlami s materiálnou podporu určenou pre obyvateľov krajiny. Zakázané síce sú všetky obchodné lety, no letisková plocha je momentálne preplnená zásobami a nedarí sa dostatočne rýchlo uvoľňovať priestory pre ďalšie prichádzajúce lietadlá.

Obama, Bush a Clinton spoločne povedú kampaň za finančnú zbierku

Americký prezident Barack Obama obklopený svojimi predchodcami Georgeom W. Bushom a Billom Clintonom dnes vyhlásil, že spoločne povedú celonárodnú kampaň na získanie peňazí pre pomoc obetiam ničivého zemetrasenia na Haiti.

"Prezidenti Bush a Clinton pomôžu Američanom, aby sa zúčastnili svojím dielom, pretože reagovať na katastrofu je práca pre nás všetkých," uviedol Obama pred Bielym domom. "V týchto ťažkých chvíľach je Amerika zjednotená," konštatoval americký prezident.

Obama zároveň informoval, že na tento účel vznikol fond s názvom Clinton Bush Haiti Fund.

Podľa Busha je najefektívnejším spôsobom pomoci Haiťanom posielanie hotovosti. Clinton povedal, že Haiťania sa môžu mať v budúcnosti lepšie, ak im pomôžu Američania.

Červený kríž vyzbieral osem miliónov dolárov pomocou SMS

Prekvapivý úspech má SMS kampaň Červeného kríža v Spojených štátoch amerických. Prostredníctvom darcovských textových správ získal Červený kríž za necelé tri dni vyše osem miliónov dolárov.

Za prvých 48 hodín po zemetrasení na Haiti zaslali Američania Červenému krížu až 35 miliónov dolárov. Ako informovali zástupcovia Červeného kríža na mikroblogu Twitter, v piatok ráno mali na ich konte iba z SMS kampane vyše osem miliónov. Každá odoslaná SMS má hodnotu desať dolárov, a aj keď ich organizácia fyzicky získa až v priebehu nasledujúcich 90 dní, už teraz mohla posilniť svoju pomoc v krízou postihnutom regióne. Červenému krížu veľmi pomohla aj Oprah Winfreyová, ktorá počas svojho stredajšieho programu vyzvala svojich fanúšikov, aby pre pomoc na Haiti podporili práve túto humanitárnu organizáciu.

Darcovské SMS (DMS) nemajú v Spojených štátoch amerických veľkú tradíciu, aj keď nie sú úplne neznáme. "Toto sú darcovia, ktorých je zvyčajne najťažšie osloviť: mladí ľudia," uviedol pre CNN hovorca prevádzkovateľa mobilnej telefónnej siete Verizon Wireless Jeffrey Nelson. "Esemeskovanie tak pre filantropiu otvorilo úplne nový svet," dodal Nelson, ktorý pripomenul, že v roku 2009 predstavovala celková suma vyzbieraná pre všetky charitatívne organizácie cez DMS necelé štyri milióny, čo je oveľa menej než v tomto roku získal Červený kríž za tri dni.

Ilegálni haitskí imigranti môžu dočasne zostať v USA

Spojené štáty udelili v piatok dočasnú amnestiu Haiťanom, ktorí sú v USA ilegálne, a varovali ich pred návratom do vlasti po tohtotýždňovom ničivom zemetrasení.

Haiťania môžu teraz žiť a pracovať v Spojených štátoch ďalších 18 mesiacov, uviedla Janet Napolitanová, ministerka pre vnútornú bezpečnosť.

Rozhodnutie by sa mohlo týkať 100.000 až 200.000 Haiťanov v USA. "Dočasný ochranný štatút" nebude platiť pre Haiťanov pokúšajúcich sa dostať na územie Spojených štátov po utorkovom zemetrasení, ktoré si na Haiti vyžiadalo desaťtisíce mŕtvych.

Zbierky na pomoc Haiti

UNICEF Slovensko

Grösslingová 6
800 00 Bratislava

číslo účtu 26 29 72 62 97, kód banky 1100, variabilný symbol 0110

Slovenský Červený kríž

Slovenský Červený kríž
Grösslingová 24
814 46 Bratislava

číslo účtu 66 55 55, kód banky 0200, variabilný symbol 2010

Slovenská katolícka charita

Kapitulská 18
814 15 Bratislava

číslo účtu: 40 08 05 84 24, kód banky 7500, variabilný symbol 168

Človek v ohrození

Svätoplukova 1

821 09 Bratislava

číslo účtu 26 60 52 05 02, kód banky 1100, variabilný symbol 1119 („SOS Haiti")

ADRA Slovensko

Cablkova 3
821 04 Bratislava

číslo účtu 49 75 24 13 12, kód banky 0200, variabilný symbol 110 („Haiti")

Magna Deti v núdzi

Nám.1. Mája 15
811 06 Bratislava

číslo účtu 13 31 79 30 03, kód ban­ky 1111, variabilný symbol 12012010
SMS
Správu DMS SOSHAITI treba poslať na číslo 877. Cena jednej správy je jedno euro.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 3. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 4. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 8. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Nechajte zamestnancov vybrať si služobné auto, oplatí sa vám to
 2. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 3. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 4. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 5. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 9. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 10. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 38 811
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 26 853
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 19 742
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 861
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 15 720
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 14 066
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 567
 8. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci 11 274
 9. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 11 263
 10. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 980
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

celoplošné testovanie na Covid-19.
Autorská strana Beaty Balogovej

Ako neprísť o Dušičky počas korony

Covid zasahuje aj do nášho vzťahu s mŕtvymi.

Ilustračné foto.
Internista v nemeckom meste Chemnitz a člen skupiny Lovci šarlatáni, ktorá sa usiluje vyvracať mýty a bludy v medicíne, Roland Oravský.
Premiér Matovič hovorí o prvých výsledkoch testovania.

Neprehliadnite tiež

Čiastočný lockdown postihne okolo 70 percent obyvateľov Portugalska

Opatrenie zasiahne samosprávy, v ktorých za uplynulých 14 dní zaznamenali viac ako 240 prípadov na 100-tisíc obyvateľov.

Ilustračné foto

Demonštranti v Ríme protestovali proti možnému novému lockdownu

Taliansko za posledných 24 hodín zaznamenalo rekordných 31 725 prípadov .

Protest v Ríme.
V Poľsku pokračujú protesty.

Británia zaznamenala už viac ako milión prípadov ochorenia COVID-19

Za uplynulých 24-hodín v krajine pribudlo takmer 22-tisíc nových prípadov.

Testy odhaľujú čoraz viac infikovaných.