Boj o ukrajinský trón sa zrejme nedeľňajším prvým kolom neskončí. Z 18 kandidátov majú najväčšie šance vyhrať Janukovyč a Tymošenková.
ĽVOV. „Julča Tymošenková je zlodejka, Viktor Janukovyč otrok Kremľa,“ kričala ako najviac mohla staršia pani v šatke s farebnými kvetmi na inú staršiu pani. Svoju súperku ohrozovala prázdnymi piatimi fľašami, ktoré síce použila ako zbraň, ale inak ich zbiera, umýva a predáva na centrálnom trhovisku v Ľvove na západe Ukrajiny za desať kopejok. „Penziu mám 600 hrivien (11,75 hrivny = 1 euro). A ona,“ ukazuje prstom na vzďaľujúcu sa ženu v norkovej čiapke, „ona berie tisíc hrivien“.
Napriek tomu sa jej páči Tymošenková, ktorá podľa nej ako premiérka neurobila vôbec nič. „Tu v Ľvove však všetci budeme voliť Juščenka,“ hovorí bývalá úradníčka pani Viera.
„Ten tiež neurobil ako prezident nič,“ podotkla mladá žena, predávajúca hneď vedľa márne už druhý deň štyri kuracie nohy. V zajtrajších voľbách sa chystá zaškrtnúť kolónku „proti všetkým“.
Emócie stráži polícia Búrlivá predvolebná kampaň na Ukrajine v piatok vyvrcholila. Ukrajinci vášnivo diskutovali, ktorý z 18 uchádzačov o prezidentské kreslo má najväčšie šance. Hádky, hlasný krik a niekedy aj šermovanie päsťami nie sú v týchto dňoch ničím výnimočným. Aj preto je v uliciach viac policajtov, ktorí majú predvolebné politické emócie mierniť.
„Nie je to síce ako v roku 2004, ale ľudia sú napätí a nervózni,“ hovorí veliteľ ľvovskej policajnej jednotky, ktorá stráži centrum západnej metropoly.
Ich kolegovia vo východnej časti krajiny bojujú s rovnakým predvolebným ošiaľom. Len tu je väčšina občanov ochotná biť sa za svojho obľúbenca, Viktora Janukovyča, ktorý má k Rusku najbližšie.
Všetci analytici predpovedajú, že líder opozície a Strany regiónov má postup do druhého kola istý. Jeho najpravdepodobnejším súperom bude premiérka Tymošenková.
Julie sa zľakli Nepopulárny prezident Viktor Juščenko má minimálne šance. Podobne ako jeho dvaja súperi aj on včera vystúpil v televízii. Ani jeden z nich sa však nestretol v televíznom dueli. Výrečná Tymošenková aj chcela, niekdajší rivali sa však slovnému súboju radšej vyhli. Aj to jej, okrem populistických vyhlásení a šarmantného vystupovania, získalo mnoho voličov.
Preferencie kandidátov Viktor Janukovyč, líder opozície: 33,6 percenta, Julia Tymošenková, premiérka: 19,2 percenta, Viktor Juščenko, prezident: 3,7 percenta.
Juščenko, ktorý sa stal prezidentom po dramatických voľbách v roku 2004 až po opakovaných voľbách vynútených oranžovou revolúciou, zavŕšil predvolebnú kampaň výzvou na otvorenie svetového tribunálu.
Ten by mal podľa neho zhodnotiť zločiny komunizmu. Zopakoval tiež svoju obľúbenú tému hladomoru ako genocídy zo strany Rusov proti ukrajinskému ľudu.
„Dokázal však len to, že východ sa od neho definitívne odvrátil, lebo téma hladomoru, keď ľudia jedli svoje vlastné deti, je neprípustne bolestná a mnohí Ukrajinci sú dušou ešte stále komunisti.
Juščenko tak len prehĺbil rozdvojenie krajiny v názoroch na svoju minulosť, a to mu nepomohlo ani tu, na západe,“ konštatuje historik a expert na kolektívnu historickú identifikáciu Vasil Rasjevič.
Populizmus a vernosť rozhodnú Juščenka východ odpísal. Lenže podľa expertov ho i v západnej časti Tymošenková predbehne. V Ľvove, centre ukrajinského nacionalizmu, ktorý pred piatimi rokmi popri Kyjeve tiež bojoval proti zmanipulovaným voľbám v prospech Janukovyča, je polepený portrétmi premiérky. V niekoľkých dedinách visia plagáty „Julia je bohyňa“.
Mnohí veria tomu, čo charizmatická premiérka sľubuje: dobré vzťahy s Ruskom i Európou, lacný plyn, členstvo v únii, vysoké platy i penzie či referendum o vstupe do NATO.
Janukovyč toľko nesľuboval, pretože sa spoliehal na svojich tradičných voličov, vďaka ktorým sa raz už prezidentom takmer stal.
Nie je vylúčené, že po nedeli sa znovu objaví séria obvinení z manipulácií. Aj preto kyjevská radnica zakázala akékoľvek akcie na centrálnych námestiach až do začiatku februára, keď sa očakáva finálne druhé kolo prezidentských volieb. A podľa toho, kto nakoniec zvíťazí, sa jedna časť krajiny stane opozíciou, druhá vládnou elitou.
Práve to je podľa analytikov i novinárov krajne nebezpečné, pretože vyrovnané sily oboch táborov budú provokovať na boj a možno i ďalšiu revolúciu. Otázkou je, aká farba tentoraz v krajine oddeľujúcej ako nárazník Európsku úniu od Ruska, bude v móde.