SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ V PIATOK O 22:47

Na Haiti teraz zabíja chaos

Mŕtvoly v zničenom meste odhŕňajú bagre. Pach rozkladajúcich tiel sa mieša s prachom, ktorý ostal po zničených štvrtiach.

Haiťania, ktorí trpia dôsledkami zemetrasenia, vedia, že naozajstnú pomoc môžu čakať len zo zahraničia.Haiťania, ktorí trpia dôsledkami zemetrasenia, vedia, že naozajstnú pomoc môžu čakať len zo zahraničia. (Zdroj: ČTK/AP)

Pôvodný text tlačových agentúr sme o 22:47 nahradili autorským článkom SME

PORT–AU–PRINCE. Smútok z tragédie na Haiti vystriedalo zúfalstvo a hnev. Pomoc do jednej z najchudobnejších krajín sveta prichádza po ničivom zemetrasení veľmi pomaly.

V uliciach zničeného Port-au-Prince cítiť nahromadenú frustráciu. A agresivitu. Doprava kolabuje, hlavné ťahy sú permanentne zapchané povozmi a autami. Ľudia utekajú na dedinu. Všade cítiť pach mŕtvol.

V uliciach vypukli prvé rabovačky. Vykradnutý bol napríklad sklad potravinovej pomoci OSN. Jeho úrad hlási, že jedlo chýba dvom miliónom ľudí, oni sú však schopní nasýtiť len 4-tisíc ľudí. „Situácia je horšia a horšia,“ priznáva generálny tajomník OSN Pan Ki–Mun.

Pomoc neprichádza ani zo Slovenska. Ministerstvo vnútra má pripravené stany, prikrývky či oblečenie, ale nemá to ako poslať. Letisko v Port-au-Prince neprijíma, naši uvažujú o lodi.

Slovenský Červený kríž vyhlásil verejnú zbierku na pomoc obetiam ničivého zemetrasenia na Haiti. Finančné príspevky možno zasielať na fond Ľudia ľuďom s číslom účtu: 665555/0200 a variabilným symbolom 2010.

Ľudia na ostrove sa boja. V uliciach nie je vidieť políciu. Vláda akoby prestala existovať a namiesto nej na Haiti zavládla anarchia. Z väznice ušlo 4-tisíc väzňov.

Haitské úrady pochovali v masových hroboch 40.tisíc tiel a domnievajú sa, že ďalších 100.tisíc ľudí pri zemetrasení pravdepodobne zahynulo. Mŕtvych môže byť až 200-tisíc, uviedol pre agentúru Reuters haitský minister vnútra Paul Antoine Bien-Aime s tým, že presná bilancia nemusí byť nikdy známa.

Podložie Karibiku bolo nepokojné aj v piatok. Zemetrasenie pocítili na severe Venezuely. Otrasy vyvolali veľkú paniku.

Po smútku prichádza hnev

Ležala tam pokojne pri chodníku jednej z hlavných tried. Mŕtvola muža, ktorú ostatní obyvatelia haitskej metropoly obchádzali s látkou na tvári. Len o pár metrov ďalej sa zúfalý bagrista snažil oslobodiť nehybné telá možno až tristo študentov tunajšej priemyslovky.

Z trosiek čnela len osamelá dievčenská ruka: až po niekoľkých záberoch zubatej lyžice bagra sa ženské telo objavilo celé.

Peklo v prachu

Prechádzame na predmestie Carrefour, ktoré bolo postihnuté hádam najviac. Kedysi živá ulica sa prepadla do pekla. Oblakmi prachu sa predierajú tí najchudobnejší, ktorí márne čakajú na pomoc.

Dýchať môžu len ťažko: pach mŕtvol sa spojil s prachom z trosiek. Je to smrad podobný skazenému mäsu alebo skôr ako pokazených rýb? Oboje. V zbúraných domoch sa ľudia snažia zachrániť, čo sa dá. Alebo ukradnúť.

„Ale či niekto príde a zachráni nás? To fakt neviem. Zatiaľ nikto nedorazil, musíme si pomôcť sami,“ hovorí odovzdane Joachim Elias, štyridsiatnik. Nie všetci obyvatelia Port-au-Prince však zostávajú pokojní. V uliciach cítiť nahromadenú frustráciu. A agresivitu. Doprava kolabuje, ľudia utekajú na dedinu.

Nešťastníci postihnutí zemetrasením sa však dožadujú pomoci čoraz vehementnejšie. Novinárov zatiaľ žiadajú len sterilnú tkaninu či vodu. Zatiaľ len kričia. Zatiaľ. Obväzy rozdám, poslednú fľašu s vodou si musím nechať sám pre seba.

Nepotvrdilo sa síce, že by rozčúlení Haiťania stavali barikády z ľudských tiel, ako preblesklo niektorými správami, nie je však k tomu ďaleko. Mŕtvoly sú všade, ľudia odhŕňajú plachty, či pod nimi nie sú ich blízki. Niektoré štvrte sú celkom poničené, druhé naopak zázračne stoja celé. V tých zachovalých by sa asi dalo niečo kúpiť, v tých zničených nič.

Ako invázia

Na Haiti sme sa dostali ráno, máme auto: šofér je zároveň ochrankou. Má zbraň, je to bývalý dominikánsky vojak.

Na medzinárodnom letisku to pritom vyzerá ako počas invázie. Po minútach tu pristávajú obrovské dopravné lietadlá. Americkí vojaci hneď vykladajú potraviny, ale aj bagre. „Priviezli sme celú nemocnicu. Bude stáť tam, kde bola pred zemetrasením policajná akadémia,“ hovorí ruský lekár z Moskvy.

O niekoľko stoviek metrov ďalej sa predsa niektorí Haiťania dočkali prvej pomoci. V jednom z tunajších parkov sa to modrie prilbami vojakov OSN, ich organizácia sem potraviny a lieky priviezla.

Najvyšší čas, aby ju nasledovali i ostatní, inak hrozí, že sa Haiti prepadne do pekla ešte o niečo hlbšie.

ruka.jpg

Každou hodinou sa šanca na prežitie znižuje. FOTO: TASR/AP

Gangy sa znovu zobudili

Ozbrojené skupiny vyčíňali v krajine aj po predchádzajúcich katastrofách. Teraz chcú zneužiť zemetrasenie.

PORT–AU–PRINCE, BRATISLAVA. Včerajšie prvé správy o rabovačkách a streľbách na Haiti neprekvapili. V hlavnom meste majú miestne gangy silnú pozíciu a snažia sa vyťažiť z nešťastia.

Mnohé násilné skupiny majú aj politické pozadie. Živia sa pašovaním drog či únosmi ľudí. Pred zemetrasením pritom miestna polícia v spolupráci s misiou OSN gangy potlačila. Teraz však poriadok nevedia zabezpečiť.

O vyčíňaní gangov bolo počuť už počas predchádzajúcich povodní či hurikánov, ktoré zasiahli ostrov. „Každý by to mal mať na pamäti,“ hovorí pre Time expert Robert Perito. „Je to dôvod, prečo Američania rozmiestňujú v krajine svojich vojakov.“

Ak sa situáciu nepodarí dostať znovu pod kontrolu, ohrozí to aj šírenie pomoci pre tých, čo ju naozaj potrebujú.
Tomáš Vasilko
Susedia zabudli na spory

Donedávna strážili hranice pred nevítaným susedom, teraz Dominikánci bežia Haiťanom na pomoc.

SANTO DOMINGO, BRATISLAVA. Ako Arnold Schwarzenegger a Danny DeVito z filmu Dvojičky vyzerajú dve krajiny na jednom ostrove Hispaniola. Dominikánska republika má všetky správne proporcie - prekrásne pláže, udržiavané hotely a tri milióny turistov ročne.

Haiti toho do vienka veľa nedostalo, takže je vari jediná v Karibiku, kam sa turisti nehrnú. Najchudobnejšia krajina západnej pologule bojuje s problémami ako hygiena či nedostavané cesty.

Aj vzťah susedných krajín je ako postoj bohá ča k bedárovi. Nedávno poslali Dominikánci na hranicu asi 600 vojakov. Nechcú, aby sa k ním načierno dostali ďalší Haiťania, ktorí budú čistiť topánky, predávať na ulici ovocie či žobrať. Už teraz ich je v Dominikánskej republike načierno pol milióna.

Po ničivom zemetrasení je všetko zabudnuté. Od stredy je hranica otvorená a každý je vítaný. „Celý rok tam ľudia nadávajú na Haiťanov, ale po zemetrasení prejavili stopercentnú účasť,“ hovorí pre Spiegel Online nemecká expertka na Latinskú Ameriku Irene Prinz de Gomézová.

Zranených previezli do nemocníc, bezdomovcom dali príbytky, jedlo i vodu. Keď prvá vlna účasti opadne, budú nevydarené dvojičky riešiť staré spory.
Miriam Zsilleová
Americký test po Katrine – Haiti

Nezabudneme na vás, odkázal americký prezident Haiťanom a sľúbil najvyššiu pomoc v histórii krajiny.

WASHINGTON, BRATISLAVA. V oboch mestách tvoria obyvateľstvo najmä chudobní černosi, obe prežili ničivú prírodnú katastrofu. Sú od seba vzdialené stovky kilometrov, nie sú ani v jednej krajine, napriek tomu majú byť dôkazom schopností dvoch amerických prezidentov.

Tak, ako George Bush zlyhal pri riešení následkov hurikánu Katrina v New Orleanse, Barack Obama musí uspieť po zemetrasení v Port–au–Prince. Má to byť liek na trauma Katrina.

Povolaní Bush a Clinton

Americkú zodpovednosť za Haiti zdôrazňujú miestne médiá, hoci nejde o súčasť Spojených štátov. Američania sú dlhoročne najštedrejšími darcami rozvojovej pomoci pre ostrovný štát. Obama aj preto sľúbil najväčšiu humanitárnu akciu v histórii Ameriky. Pomoc dosiahne výšku sto miliónov dolárov, do krajiny prezident pošle 3500 vojakov a viac ako dvetisíc príslušníkov námornej pechoty.

Obama navyše osobne požiadal svojich predchodcov Georgea Busha mladšieho a Billa Clintona, aby pomohli získať peniaze pre Haiti. „Nezabudneme na vás,“ povedal Obama.

Katrina sa nemôže opakovať

Hurikán Katrina z roku 2005 je v americkej spoločnosti symbolom zlyhania vtedajšej vlády, ktorej vyčítajú najmä nedostatočnú prevenciu a neskorú reakciu na záplavy v New Orleanse.

Denník Washington Post napísal, že Obamova reakcia musí bezpodmienečne pôsobiť ako „pohotová, koordinovaná a rázna“. Teda presný opak toho, ako Bushova vláda reagovala na Katrinu. Obama musí ukázať, že vláda napriek domácim problémom zvláda plniť úlohu svetovej mocnosti, napísal denník.

Matúš Krčmárik
Generál sa vzdal funkcie, aby mohol hľadať svoju manželku

SANTIAGO. Čílsky armádny generál Ricardo Toro, veliteľ mierových síl OSN na Haiti, sa dnes vzdal svojej veliacej funkcie, aby mohol všetky sily venovať pátraniu po svojej nezvestnej manželke.

"Prichádzam zo zrúteného hotela Montana. Popoludní nenašli nič nové. Je tam asi šesť ľudí, ktorí sú zrejme nažive," uviedol generál Toro čílskym médiám.

Generálova manželka Maria Teresa Dowlingová sa pravdepodobne nachádza pod troskami luxusného hotela Montana v haitskom hlavnom meste Port-au-Prince, kde boli ubytovaní mnohí zahraniční predstavitelia. Dowlingová pricestovala do metropoly, aby robila spoločnosť manželovi.

Toro vyjadril v médiách istotu, že manželku nájde živú. Zdôraznil ešte, že čílske záchranné skupiny už našli v sutinách 45 živých ľudí.

"Modlím sa k Bohu, aby bola nejaká šanca," povedal Toro.

tasr
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 36 089
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 34 841
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 799
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 347
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 825
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 167
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 791
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 433
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 352
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 5 619
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Monika Jankovská odchádza z výsluchu na NAKA v Nitre.

Bývalá štátna tajomníčka začala spolupracovať s vyšetrovateľmi koncom októbra.

3 h
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 233-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 894 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

16 h
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Echo covidového summitu

Peter Schutz

Prečo únia nekúpi od Pfizeru patent zostáva záhadou.

4 h

Neprehliadnite tiež

Ajatolláh Alí Chameneí.

Tvít porušoval pravidlá siete.

16m
Iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zaríf.

Irán by na revanš zrušil všetky opatrenia, ktoré prijal po Trumpovom odstúpení od dohody.

1 h
Beny Steinmetz.

Steinmetza niektorí považujú za najbohatšieho muža Izraela.

2 h
Izraelský zdravotník dávkuje vakcínu od spološností Pfizer BioNTech.

Vakcínu poskytnú v rámci programu COVAX.

3 h