SME

Haiti zúfalo čaká na pomoc

Po zemetrasení sa do Haiti hrnie pomoc zo všetkých končín sveta. Dopraviť ju je problém

(Zdroj: TASR/AP)

V hlavnom meste vyhrabávajú obete z trosiek, mŕtvych sú desaťtisíce. Američania posielajú najväčšiu pomoc.

PORT­-AU­-PRINCE, BRATISLAVA. Prežili ničivé zemetrasenie, teraz nemajú čo piť, čo jesť ani kde bývať. Stovky tisíc Haiťanov strávili už druhú noc pod holým nebom. Hoci mnohé krajiny posielajú humanitárnu pomoc, dostať sa na Haiti je problematické a vládne tu chaos.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Video so zábermi, ako počas zemetrasenia padali domy

Na letisku v hlavnom meste sa zhromažďovali ľudia, ktorí zostali bez domova. Poškodená je aj riadiaca veža. Prílety sú možné v hlavnom meste susednej Dominikánskej republiky Santo Domingo. Zložitá cesta po súši o dlhé hodiny predlžuje čas, než sa pomoc dostane na miesto katastrofy.

SkryťVypnúť reklamu

Pochovali už asi 7000 obetí Približne 7000 obetí ničivého zemetrasenia na Haiti už pochovali, oznámil dnes haitský prezident René Préval.

"Už sme pochovali 7000 obetí v masovom hrobe," povedal Préval na letisku v spoločnosti prezidenta Dominikánskej republiky Leonela Fernandeza, prvej hlavy štátu, ktorá navštívila karibský ostrovný štát od utorkového zemetrasenia.

Fernandez podotkol, že jedna z najpotrebnejších vecí, čo v súčasnosti Haiti potrebuje, je pomoc pri pochovávaní svojich mŕtvych.

Krčméry: Príde druhá vlna tragédie

Američania posielajú na Haiti armádu a 100 miliónov dolárov na okamžitú pomoc. „Nenecháme vás opustených,“ povedal včera americký prezident Barack Obama. Pomoc z ďalších krajín je na ceste. Do Port-au-Prince sa už dostali prví záchranári so psami, ktorí vyhľadávajú pod troskami ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Červeného kríža zatiaľ odhaduje počet obetí na 45­ až 50­tisíc. Predpokladá tri milióny zranených a ľudí bez domova, píše agentúra Reuters.

Pohromy na Haiti budú stále katastrofálnejšie, varuje Peter Morvay.

Slovenský lekár Vladimír Krčméry, ktorý by chcel na Haiti vycestovať, hovorí, že bude nasledovať druhá vlna tragédie. „Na piaty, šiesty deň vypuknú epidémie z nedostatku pitnej vody a znečistenia. Bude to trvať dva až tri týždne. Odhadujem, že je ohrozených 200­ až 300­tisíc ľudí v hlavnom meste,“ hovorí.

Šťastie v nešťastí mali podľa neho obyvatelia chudobných štvrtí, slumov, kde býva väčšina ľudí v Port–au–Prince. „Tých nezasypalo. No práve ich ohrozujú infekcie, sú ich plné ulice.“

„Potrebujeme všetku pomoc, aká sa dá získať,“ napísal v stredu Krčmérymu honorárny konzul Slovenska na Haiti Claude Martin, ktorý bol v epicentre zemetrasenia. Americký prieskumný tím, ktorý je už v meste, by mal zabezpečiť fungovanie letiska. Na Haiti mieri až 3500 amerických vojakov, lietadlová loď aj helikoptéry. Pripravená na odchod je aj americká nemocničná loď s 560 zdravotníkmi.

SkryťVypnúť reklamu

OSN posiela desať miliónov dolárov rovnako ako Brazília. Menšie sumy a hmotnú pomoc posielajú mnohé krajiny.

Slovensko posiela z rezervy Aj Slovensko pomôže. „Bude to z dvoch zdrojov: z rezervy ministerstva 50 000 eur a z verejnej zbierky Červeného kríža,“ povedal hovorca ministerstva zahraničia Peter Stano. Hmotnú pomoc a tím záchranárov je pripravené poslať aj ministerstvo vnútra. Hľadajú spôsob, ako pomoc dopraviť na Haiti.

Finančné zbierky pre Haiti u nás vyhlásili organizácie Človek v ohrození, Červený kríž aj UNICEF.

Mimovládky majú nápor „Ľudia sú vyplašení a sústredia sa na plochy, kde nie sú budovy. Tisícky ľudí sa zhromaždili na letisku,“ opisuje situáciu v hlavnom meste Zuzana Alnerová z organizácie UNICEF, ktorej pracovníci na Haiti pomáhajú deťom. „Sú tu otvorené zlomeniny, zranenia hlavy. V tomto štádiu nevieme ľuďom poskytnúť primeranú chirurgickú starostlivosť,“ napísal na stránke mimovládnej organizácie Lekári bez hraníc, ktorých nemocnice na mieste boli vážne poškodené, koordinátor Hans van Dillen.

SkryťVypnúť reklamu

V utorok krajinu zasiahlo zemetrasenie so silou 7,3 stupňa Richterovej stupnice. Najviac zničilo mestá Port-au-Prince, Carrefour a Jacmel.

Tvár týždňa: Carel Pedre - Hlas Haiti

Haitský diskdžokej bol v utorok večer na ceste do rádia, aby sa pripravil na svoju rannú show. Vtom sa silno zatriasla zem a všetko bolo inak. Na Haiti mimoriadne obľúbený 29-ročný moderátor vystúpil z auta.

„Všade boli zranení ľudia, ľudia, čo volali o pomoc, ľudia, čo nevedeli, čo bude ďalej, ľudia, čo hľadali svojich blízkych, ľudia, čo práve vybehli zo zrútenej budovy, ale v jej troskách stále niekoho mali,“ napísal Carel Pedre pre The Independent.

Pedre sa od ničivého zemetrasenia vo svojej vlasti nezastavil. Od neho pochádzajú prvé fotografie skazy a zúfalstva, on v mene Haiti hovorí pre svetové médiá, píše na sociálne siete aj na komentárové strany popredných svetových médií. Prosí o pomoc, nielen teraz po zemetrasení, ale aj potom, keď zábery z Haiti v médiách nahradí nejaká ďalšia katastrofa, neverný politik či poklesnutá hollywoodska hviezda.

SkryťVypnúť reklamu

Carel Pedre vie, že takúto skazu nemohol nikto predpovedať ani jej zabrániť. Svetu však pripomína, že keby jeho krajina nebola taká chudobná, skorumpovaná a zaostalá, dalo sa pre záchranu Haitanov urobiť viac. Je jedným z tých, čo používajú internet na to, aby informovali o tom, čo sa u nich deje. Pri všetkej biede sa moderné technológie udomácnili aj tam. Bez nich by svet nevedel tak rýchlo, čo sa na Haiti deje.

Bez nich by sa z Carla Pedreho nestal hlas Haiti. Ten teraz dúfa, že tak rýchlo, ako sa šírili otrasné zvesti z Haiti, bude do krajiny prúdiť pomoc.

Jana Shemesh

Stratení sú aj cudzinci, čo pomáhali

Po zemetrasení je nezvestných aj mnoho humanitárnych pracovníkov na ostrove.

PORT–AU–PRINCE, BRATISLAVA. Danielle Trepanierová sa v utorok popoludní necítila dobre. Administratívna pracovníčka humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc práve odpočívala v izbe na druhom poschodí budovy, keď hlavné mesto Haiti zasiahlo zemetrasenie.

SkryťVypnúť reklamu

Deň prežila v sutinách Tridsaťpäťročná Kanaďanka padla cez dve poschodia až do pivnice. Zasypaná sutinou vydržala 24 hodín, kým ju našli a vytiahli. Len so šťastím neutrpela vážnejšie zranenia.

Utorkové zemetrasenie, ktoré postihlo Haiti, zasiahlo aj viaceré humanitárne organizácie, ktoré tu pôsobia. Tie pomáhajú najchudobnejšej krajine na západnej pologuli v oblastiach, kde štát nemôže. Len Lekári bez hraníc majú v krajine 800 pracovníkov.

Na rozdiel od kanadskej pracovníčky iní zahraniční pracovníci či misionári nemali také šťastie. Mnohé organizácie pri zemetrasení prišli o svojich zamestnancov.

Misia OSN, ktorá sa snaží udržať pokoj v nie veľmi stabilnej krajine, hľadala 200 svojich členov. Minimálne 16 z nich zahynulo, vrátane šéfa misie tuniského diplomata Hediho Annabiho.

SkryťVypnúť reklamu

Skontaktovať sa so svojími pracovníkmi sa nemohli ani ďalšie humanitárne organizácie. Americká organizácia Lambi Fund of Haiti, ktorá podporuje v krajine mikropôžičky, povedala pre denník Miami Herald, že sa jej podarilo skontaktovať iba s jedným z jej siedmich pracovníkov.

Tisícky Američanov Okrem humanitárnych pomocníkov je v krajine množstvo cudzincov aj z iných dôvodov. Američanov je tam až 40­tisíc. Vláda začala zranených amerických občanov evakuovať na Guantánamo. Na frankofónnom Haiti bolo v čase katastrofy aj 1500 Francúzov.

Tomáš Vasilko

Slovenský konzul je nažive, počet obetí z OSN stúpol na 36

Ministerstvu zahraničných vecí SR sa podarilo sa spojiť s honorárnym konzulom SR na Haiti, ktorý je po utorňajšom zemetrasení v poriadku. Konzul Claude Martin takisto potvrdil, že budova slovenského konzulátu v metropole Port-au-Prince nebola otrasmi zničená. TASR o tom dnes telefonicky informoval hovorca MZV Peter Stano.

SkryťVypnúť reklamu

Zemetrasenie na Haiti si vyžiadalo podľa najnovšej bilancie životy najmenej 36 členov mierových a policajných síl OSN. Ďalších takmer 200 je stále nezvestných, ale osem sa podarilo vytiahnuť živých z trosiek sídla medzinárodnej organizácie v Port-au-Prince. Informovali o tom dnes predstavitelia OSN.

Medzi zachránenými je aj člen stráže budovy OSN z Estónska Tarmo Joveer, ktorého vytiahnutie z rumoviska označil generálny tajomník OSN Pan Ki-mun za "malý zázrak".

Hovorca mierovej misie OSN na Haiti David Winhurst prostredníctvom videorozhovoru z Port-au-Prince informoval, že medzi mŕtvymi príslušníkmi OSN je 19 členov mierových síl, štyria členovia medzinárodných policajných jednotiek a 13 civilných pracovníkov.

tasr

USA

Biely dom.

Opatrenie Washington prijal počas prebiehajúcich rozhovorov o jadrovom programe.


TASR
Americký viceprezident J. D. Vance.

USA by podľa viceprezidenta mohli Indii poskytovať aj vojenské vybavenie.


TASR 2
Ilustračné foto

Vzťahy medzi Pekingom a Tokiom sú už roky napäté.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 033
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 254
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 722
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 406
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 3 834
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 684
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 969
  8. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 692
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu