Tirana 18. apríla (TASR) - Skupiny organizovaného zločinu v Albánsku vytvorili silné väzby s lokálnymi politikmi a obchodníkmi. Vyplýva to zo správy albánskej Štátnej informačnej služby (ShISh), ktorú dnes zverejnili miestne médiá.
Správu začiatkom týždňa predložil riaditeľ albánskej tajnej služby Fatos Klosi parlamentnej komisii. Jej obsah prenikol k väčšine denníkov v krajine, ktoré ju zverejnili v plnom znení alebo čiastočne. Ide o prvý prípad zverejnenia správy tajnej služby o kriminálnych aktivitách v Albánsku.
Podľa dokumentu albánske kriminálne zoskupenia sú zaangažované do transportu drog do západnej Európy - heroínu z Turecka a kokaínu z Grécka.
"Vhodná geografická poloha a tradičné obchodné vzťahy s Tureckom a Gréckom podporujú aktivitu mocných kriminálnych skupín, ktoré ovládli transport drog na Západ," uvádza sa v správe.
Vládni predstavitelia pravosť zverejnených informácií nepotvrdili, medzi denníkmi, ktoré správu vytlačili, je však aj Zeri i Popullit, blízky vládnej Socialistickej strane Albánska (PSSh).
Správa poukazuje aj na prehlbovanie väzieb obchodníkov s drogami s miestnymi politikmi a vládnymi predstaviteľmi. "Ďalším nebezpečným aspektom rastúcej moci kriminálnych skupín je ich schopnosť nadviazať vzťahy s osobami v najvyššej štátnej administratíve a politikmi," varujú autori.
Okrem drog je albánsky organizovaný zločin zapojený do aktivít spojených s ilegálnou emigráciou, prostitúciou a kradnutými autami.
Väčšina kriminálnych organizácií sídli v hlavnom meste Tirana, ako aj v iných väčších mestách ako Drač, Vlora, Fier a Skadar. "Peniaze získané takouto ilegálnou činnosťou sú investované hlavne do výstavby hotelov, obchodov a obydlí," konštatuje správa.
Albánska vláda opakovane vyhlásila, že boj proti organizovanému zločinu je jedným z jej hlavných cieľov. Podľa správy však vplyv kriminálnych zoskupení v Albánsku stále rastie.