SME
Nedeľa, 17. október, 2021 | Meniny má HedvigaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 11:14

Obetí na Haiti môže byť až pol milióna

Silné zemetrasenie s magnitúdom 7,0 zasiahlo v noci z utorka na stredu Haiti. Vzhľadom na to, že spojenie s ostrovom sa prerušilo, nie sú oficiálne správy o škodách, mŕtvych alebo zranených.

(Zdroj: TASR)

WASHINGTON. Obetí utorňajšieho zemetrasenia na Haiti môže byť až pol milióna. S odvolaním sa na informácie svojich spolupracovníkov to vo štvrtok vyhlásil vplyvný haitský senátor Youri Latortue. Skutočný počet obetí však nevie nikto spoľahlivo odhadnúť. Prezident Haiti René Préval hovoril v stredu večer o státisícoch obetí.

Zemetrasenie postihlo asi tri milióny ľudí, čo je asi tretina obyvateľov štátu Haiti. Ten sám zaberá asi tretinu územia ostrova Haiti Hispaniola, na zostávajúcom území ostrova sa rozkladá Dominikánska republika.

Zemetrasenie zrovnalo so zemou podstatnú časť haitskej metropoly Port-au-Prince, kde mu padol za obeť okrem iného prezidentský palác, budovy viacerých ministerstiev, sídlo OSN, množstvo škôl a nemocníc. Tisíce obyvateľov mesta, ktorí zemetrasenie prežili, nocovali už druhýkrát v ruinách rozpadnutých budov či na uliciach medzi mŕtvolami, ktoré nemá kto odvážať.

Epicentrum zemetrasenia s magnitúdom 7,3 sa nachádzalo asi 16 kilometrov od Port-au-Prince. Tých niekoľko novinárov, ktorí zemetrasenie a prvé dni po ňom zažívajú na vlastné oči, sa zhoduje, že na popísanie situácie nestačia slová. Vo vzduchu sa aj vo štvrtok neustále miesi plač so spevom smútočných piesní, na rohu dvoch kedysi rušných ulíc kňaz v kreolskom jazyku káže o konci sveta.

Chýba voda

Najväčším problémom pre záchranu tých, ktorí zemetrasenie prežili, sa ukazuje byť nedostatok pitnej vody. "Nemáme vodu. Nemáme nič. Ľudia bez vody neprežijú," hovorí novinárom lekár Jimitre Coquillon, ktorý ošetruje zranených v provizórnom zariadení na parkovisku v centre mesta. Agentúra AP píše, že ak v meste prebieha akákoľvek organizovaná distribúcia vody či potravín, je dobre utajená, pretože nikto o nej nič nevie.

Zatiaľ sa nevie ani o žiadnej významnej zahraničnej pomoci, ktorá by už na miesto dorazila. V postihnutej oblasti je aktívna len mimovládna organizácia Lekári bez hraníc, ktorej dve nemocnice v Port-au-Prince sú asi jediné, ktoré zemetrasenie vydržali, a aktívni sú aj záchranári z Kuby, ktorá s Haiti susedí.

Zemetrasenie - najsilnejšie, aké zaznamenali v oblasti za 200 rokov - podnietilo varovanie pred prílivovými vlnami pre časť Karibiku, ktoré neskôr zrušili. Pocítili ho tiež v susednej Dominikánskej republike, no tiež na juhovýchode Kuby, okrem iného na americkej základni Guantánamo.

Zem sa ešte chveje

Na Haiti sa neustále vracajú malé záchvevy. Vyplýva to z e-mailových správ českého misionára Romana Musila, ktorý v krajine pôsobí približne šesť rokov. Agentúre SITA dnes jeho korešpondenciu poskytla sestra Anna Blehová z rehoľného rádu Spoločnosti Dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul z Nitry. Ministerstvo zahraničných vecí nemá nové informácie o prípadnom pobyte ďalších, stále sú problémy so spojením.

"V Port-de-Paix (sever krajiny) stále prší a záchvevy zemetrasenia sa neustále vracajú. Najhoršia situácia je v hlavnom meste, kde bolo epicentrum a celé je zničené," napísal misionár Musil. Povedal, že kňazi, ktorí sú s ním na exercičných cvičeniach, sa snažia dovolať svojím príbuzným v hlavnom meste. "Keďže akékoľvek všetky komunikačné siete okrem internetu vysadili, tak sa im to nedarí. Situácia je stiesnená, sme zdrvení a cítime sa bezmocní," opisoval Musil. Dodal, že sa k nim dostávajú len kusé informácie o mŕtvych.

Prezident sa zachránil

Prezidentovi Haiti Renému Prévalovi sa podarilo uniknúť z jeho paláca počas silného zemetrasenia, ktoré v utorok postihlo hlavné mesto Port-au-Prince. Oznámil to dnes francúzsky minister zahraničných vecí Bernard Kouchner vo vysielaní francúzskej rozhlasovej stanice RTL.

Nezvestných je aj dvesto cudzincov vrátane asi 60 Francúzov v hoteli Montana neďaleko prezidentského paláca. "Vieme, že v hoteli bolo 300 ľudí, keď sa zrútil. Iba sto osobám sa podarilo ujsť von, čo nás veľmi znepokojuje," uviedol francúzsky minister pre spoluprácu a frankofóniu Alain Joyandet.

Tisíce ľudí v tme a bez pomoci

Kameraman agentúry Associated Press (AP) hlásil, že na predmestí Port-au-Prince sa zrútila nemocnica a ľudia kričali o pomoc.

Haiti
  • V bývalej francúzskej kolónii žije 9 miliónov obyvateľov. Je to najstaršia čierna republika na svete. Založili ju oslobodení otroci v roku 1804.
  • Haiti je najchudobnejšou krajinou v regióne. Viac než polovica populácie žije z menej než jedného dolára na deň a 78 percent z menej než dva doláre na deň.
  • Vysoká je tu aj detská úmrtnosť - 60 mŕtvych detí na každých tisíc narodených
  • Po desaťročiach diktatúr sa bývalý rímsko-katolícky kňaz Jean-Bertrand Aristid sa stal prvým haitským slobodne zvoleným vodcom vo voľbách v roku 1990. Po vojenskom prevrate o rok neskôr musel utiecť, ale s pomocou USA sa vrátil späť. Do exilu ho v roku 2004 vyhnali rebeli a bývalí vojaci.

  • V máji 2006 sa stal prezidentom Rene Preval.
  Zdroje: Svetová banka, UNDP, CIA

Podľa agentúry Reuters budú v jej troskách desiatky mŕtvych a zranených. Trosky zrútených budov po celom meste zablokovali cesty. V ruinách je aj prezidentský palác.

"Všetko sa začalo triasť, ľudia kričali, domy padali. Je to totálny chaos," povedal rerportér agentúry Reuters Joseph Guyler Delva. "Videl som ľudí pod troskami a mnohí zomreli," dodal.

Pracovníci humanitárnej organizácie z USA hlásili, že popri jednej z hlavných ciest bolo viac budov zničených než ich ostalo stáť, uviedla agentúra Reuters.

Ministerstvo zahraničných vecí USA oznámilo, že v Port-au-Prince nefungovali siete pevných ani mobilných telefónov.

"Musia tu byť tisíce mŕtvych," povedal zástupca humanitárnej organizácie Catholic Relief Services v haitskej metropole Karel Zelenka kolegom v USA pred prerušením telefonického spojenia.

"Celé mesto je v tme, v uliciach sedia tisíce ľudí, nemajú kam ísť," uviedol zástupca humanitárnej skupiny Foor for the Poor Rachmani Domersant pre agentúru Reuters.

Začalo rabovanie

Na uliciach ležia tisíce ľudí, niektorí z nich sú mŕtvi, iní umierajú a nemá im kto pomôcť, informuje spravodajca AP. Na Haiti podľa neho nefunguje zdravotníctvo ani záchranné služby, takže ľudia sú odkázaní zväčša na seba samých alebo na pomoc blízkych.

"Nemocnice nezvládajú všetkých ľudí," potvrdzuje jeho slová Louis-Gerard Gilles, haitský lekár a bývalý poslanec. "Haiťania sa musia modliť. Všetci sa musíme spolu modliť," hovorí Gilles. Mnohí Haiťania však začali namiesto modlenia vykrádať obchody zdevastované zemetrasením, informuje agentúra AFP.

Na Haiti je minimálne päť Slovákov

Na Haiti, ktoré postihlo ničivé zemetrasenie, je minimálne päť slovákov. Saleziánsky misionár a jeho pomocník pôsobia na severe krajiny, kde však otrasy vraj nezaznamenali. ČTK to dnes povedal hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik. Ďalšia dvojica pôsobí podľa televízie TA3 na severozápade štátu. Na ostrove by sa mala nachádzať aj rehoľná sestra Anna Ciganpalová.

Na karibskom ostrove sa podľa Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) nenachádzajú slovenskí turisti. Naše cestovky podľa prezidenta SACKA Stanislava Macka organizujú zájazdy len do tej časti ostrova, ktorá patrí Dominikánskej republike a ktorú zemetrasenie neohrozilo.

V troskách aj sídlo OSN

Organizácia Spojených národov ani žiadne organizácie patriace pod OSN nemajú konkrétnejšie informácie o zemetrasení na Haiti, ktoré si podľa zatiaľ neoverených správ vyžiadalo tisíce obetí. Zemetrasenie zničilo aj sídlo OSN v haitskej metropole Port-au-Prince ako aj budovy, v ktorých sídlil Detský fond OSN (UNICEF) a Svetový potravinový program (WFP).

Podľa hovorkyne Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) Elisabeth Byrsovej bolo v sídle OSN v haitskej metropole v čase, keď oblasť zasiahlo zemetrasenie, asi 200 až 250 ľudí. Ďalší pracovníci boli podľa nej v neďalekých budovách UNICEF-u a WFP. Od žiadneho z nich zatiaľ OSN nemá informácie o situácii a obáva sa o ich osud. "Nemáme žiadne správy. Situácia je nesmierne vážna," povedala Byrsová novinárom v Ženeve.

Francúzsky minister zahraničných vecí Bernard Kouchner uviedol, že zemetrasenie si pravdepodobne vyžiadalo život šéfky misie OSN na Haiti, tuniskej diplomatky Hedi Annabiovej. Kouchner uviedol, že tieto informácie dostal od francúzskeho veľvyslanca na Haiti, ktorý navštívil zdevastovanú budovu OSN v hlavnom meste Port-au-Prince a uviedol, že "každý, ktorý bol v budove, je očividne mŕtvy".

Trosky pochovali aj arcibiskupa

Ničivé zemetrasenie na Haiti si vyžiadalo život 68-ročného arcibiskupa diecézy Port-au-Prince Josepha Serga Miota. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP s odvolaním sa na rímskokatolíckeho kňaza vo Francúzsku, ktorého o skone duchovného informoval jeho priateľ, misionár z Haiti.

Podľa francúzskeho ministra zahraničných vecí Bernarda Kouchnera, ktorý sa odvolával na informácie od veľvyslanca na Haiti, zahynulo v zrútenej budove sídla OSN v Port-au-Prince takmer všetkých približne 100 ľudí nachádzajúcich sa na mieste počas zemetrasenia.

Šéf OSN pre mierové operácie Alain Le Roy však uviedol, že zatiaľ sa z budovy podarilo vytiahnuť približne desať ľudí. Väčšinou boli vážne zranení. Potvrdených mŕtvych je podľa Le Roya "menej ako päť".

Le Roy ďalej informoval, že na hlavnom letisku v krajine v Port-au-Prince bola spustená prevádzka pre zabezpečenie dodávok humanitárnej pomoci.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyzval medzinárodné spoločenstvo na pomoc katastrofou zasiahnutému Haiti. Oznámil, že OSN uvoľňuje desať miliónov dolárov zo svojho fondu pre mimoriadnu pomoc.

Nemocnice v susednej Dominikánskej republike prijmú stovky Haiťanov so zraneniami, ktoré utrpeli pri zemetrasení. Obe krajiny sa nachádzajú na rozdelenom karibskom ostrove Hispaniola. Ako informoval dominikánsky denník Listin Diario, niekoľko Haiťanov už previezli do nemocnice v metropole Santo Domingo.

USA ponúkli pomoc

Vláda vo Washingtone pracovala na posúdení situácie a americký prezident Barack Obama prisľúbil Haiti pomoc.

Tú avizovala aj šéfka diplomacie USA Hillary Clintonová, ktorej manžel, exprezident Bill Clinton je osobitným vyslanom OSN pre Haiti.

"Moja krajina čelí veľkej katastrofe," povedal haitský veľvyslanec vo Washingtone Raymond Alcide Joseph pre televíziu CNN. S krajinou sa od telefonátu so šéfom prezidentskej kancelárie krátko po zemetrasení nemohol spojiť. "Potrvá to najmenej dva až tri dni, pokým ľudia budú vedieť, čo sa deje," uviedol haitský generálny konzul v New Yorku Felix Augustin.

Francúzsko vysiela dve lietadlá so záchranármi

Francúzsko dnes vyšle na ničivým zemetrasením postihnuté Haiti dve lietadlá s humanitárnou pomocou a 60 záchranármi.

Jedno z lietadiel vyštartuje z Marseille, kým druhé vzlietne z Fort de France na ostrove Martinik. Na Haiti žije v súčasnosti približne 1400 Francúzov, z toho 1200 v hlavnom meste Port-au-Prince, povedal francúzsky minister pre rozvojovú pomoc Alain Joyandet.

Ako dodal, otrasy zničili aj západnými turistami obľúbený hotel Montana, pričom asi 100 z 300 hostí stihlo budovu včas opustiť. V tom čase sa tam nachádzalo asi 60 Francúzov.

Obavy o viac ako 600 filipínskych civilistov a príslušníkov mierových síl na Haiti dnes vyjadrila aj Manila. Ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že doposiaľ sa s nimi nepodarilo skontaktovať.

Británia posiela záchranárov

Británia vyšle 64 hasičov, záchranárov, lekárov a príslušníkov zdravotníckeho personálu na Haiti, aby pomohli so záchrannými prácami po silnom zemetrasení, ktoré postihlo krajinu v utorok. Informoval o tom dnes britský minister pre medzinárodný rozvoj Douglas Alexander.

Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva dnes nariadil zaslanie desiatich miliónov dolárov a 14 ton potravín na pomoc obetiam zemetrasenia s magnitúdou 7,0.

Britskí odborníci, ktorí tvoria časť väčšieho tímu, odídu z londýnskeho letiska Gatwick hneď, ako drsné zimné počasie umožní znovu otvoriť jedinú štartovaciu dráhu.

Experti berú so sebou špeciálne cvičených pátracích psov a budú vybavení ťažkou záchranárskou technikou. "Keď sa ukončí fáza zachraňovania, sme pripravení poskytnúť akúkoľvek pomoc. V každom prípade je to strašná tragédia," povedal Douglas Alexander.

Britský premiér Gordon Brown dnes oznámil, že jeho krajina pošle na Haiti núdzovú pomoc. Potom však vyšle aj ďalšiu podporu, "aby pomohla ľudu Haiti vzchopiť sa z tejto zničujúcej udalosti", dodal Brown.

Pomoc sľúbil aj Vatikán

Pápež Benedikt XVI. dnes nariadil aktivovanie rozsiahlej celosvetovej rímskokatolíckej siete charity v záujme pomoci obetiam ničivého zemetrasenia na Haiti.

Pápež na svojej týždennej generálnej audiencii tiež požiadal medzinárodné spoločenstvo aj jednotlivcov, aby boli pohotoví a veľkorysí vo svojej pomoci Haiti. "Katolícka cirkev okamžite aktivizuje svoju pomoc prostredníctvom charitatívnych inštitúcií s cieľom reagovať na najurgentnejšie potreby obyvateľstva," povedal Benedikt XVI.

Silné zemetrasenie otriaslo haitským hlavným mestom Port-au-Prince v utorok. Zrovnalo so zemou budovy a pod troskami pochovali stovky, možno tisícky ľudí, uviedli svedkovia.

Približne 80 percent desaťmiliónovej populácie Haiti tvoria katolíci a 16 percent protestanti. Väčšina Haiťanov napriek tomu praktizuje voodoo, zmes kresťanskej a africkej viery.

Človek v ohrození pomáha zničenému ostrovu Haiti

Združenie Človek v ohrození dnes vyhlásilo verejnú zbierku na pomoc obetiam ničivého zemetrasenia na Haiti. Verejnosť má možnosť prispieť na účte 266 052 0502/1100, variabilný symbol 1119. Združenie Človek v ohrození plánuje použiť vyzbierané prostriedky na zabezpečenie základných životných potrieb ľudí postihnutých katastrofou v spolupráci s medzinárodnými partnermi, ktorí majú v krajine dlhodobé terénne misie. Agentúru SITA o tom informovala PR manažérka združenia Ivana Kullová.

Pomoc chystá aj katolícka charita

Slovenská katolícka charita pripravuje spolu s rehoľou Dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul a členmi siete Caritas humanitárnu pomoc obetiam zemetrasenia na Haiti. Spoločná pomoc sa bude sústreďovať na zabezpečenie prechodného domova pre tých, ktorí zemetrasenie prežili, základných životných potrieb a potravín. Na podporu pozostalým obetí zemetrasenia a všetkým, ktorí prežili otrasy, vyhlási charita aj verejnú zbierku. Číslo účtu, na ktoré možno prispieť, je 4008058424/7500, variabilný symbol 168. Názov účtu je Slovenská katolícka charita. Agentúru SITA o tom informovala PR manažérka charity Andrea Topoľská.

Charita poskytne okamžitú pomoc pozostalým smrtiaceho zemetrasenia na Haiti. Už niekoľko rokov na Slovensku organizuje zbierku Boj proti hladu, zameranú na zmiernenie biedy obyvateľov Haiti a majú svoje misijné diela priamo v oblastiach postihnutých zemetrasením. Humanitárnu pomoc priamo na mieste koordinuje Caritas Internationalis, ktorá vytvorila mimoriadny pomocný a záchranársky tím. Ten sa premiestni na Haiti, aby poskytla pomoc ostatným členom, ktorí už v krajine pracujú. Tím dorazí na miesto určenia v piatok.

"Pracovníci Caritasu a rehoľné sestry z miestnej provincie Dcér kresťanskej lásky poskytnú podporu tým, ktorí prežili zemetrasenie. Predovšetkým pôjde o jedlo, stany a služby prostredníctvom kostolov a farských charít. Prioritou charity bude zistiť škody a aktuálne možnosti pre poskytovanie pomoci tým, čo prežili toto zemetrasenie. Miestna katolícka charita a rehoľné misijné spoločenstvá prevádzkujú viac ako 200 nemocníc a zdravotných stredísk na Haiti a preto veríme, že budú pripravení okamžite reagovať na túto humanitárnu katastrofu. Haiti je najchudobnejšou krajinou na západnej pologuli. Konflikty, nedávne prírodné katastrofy a chudoba nechala Haiťanov so slabou infraštruktúrou, a preto pracovať v tomto prostredí nebude ľahké," vyhlásil generálny sekretár charity Radovan Gumulák.

Zbiera aj UNICEF

Na pomoc Haiti možno poslať peniaze aj prostredníctvom Slovenského výboru pre UNICEF. K dispozícii je účet 2629726297/1100, variabilný symbol 0110, financie pôjdu na pomoc deťom a matkám z Haiti. Haiti v noci z utorka na stredu zasiahlo katastrofálne zemetrasenie, hlavné mesto Port-au-Prince je takmer zničené, predbežný odhad je až stotisíc obetí. „Každé euro, príspevok v akejkoľvek výške je vítaný a pomôže zmierniť tragédiu, ktorá postihla najchudobnejších z chudobných na tomto svete," povedal riaditeľ Slovenského výboru pre UNICEF Miroslav Kaňa, ktorý sa obracia na verejnosť s výzvou o podporu pri poskytovaní pomoci, ktorá pomáha zachrániť detské životy.

sita

Palác ničili prevraty. Teraz sa pridali otrasy

Prezidentské sídlo tiež padlo po zemetrasení. Jeho príbeh ukazuje ťažký život krajiny.

PORT-AU-PRINCE, BRATISLAVA. Snehovobiely prezidentský palác je jednou z mnohých zničených budov v haitskej metropole. Nie je to pritom po prvýkrát. V histórii krajiny ho zničili aj ľudia pri vzburách.

Prezidentský palác prežil veľa ťažkých chvíľ. Utorkové zemetrasenie ho zničilo. FOTO ­ SITA/AP

Rezidencia prezidenta, ktorému sa z nej v utorok počas zemetrasenia podarilo ujsť, akoby symbolizovala búrlivých dvesto rokov, ktoré má Haiti za sebou. Utorkové nešťastie je len ďalšou prírodnou katastrofou, ktorá ho postihla. Na ostrove sú časté ničivé dosahy karibských hurikánov. V roku 2004 zabili 3-­tisíc ľudí, predvlaňajšia séria búrok urobila z takmer milióna ľudí bezdomovcov. K záplavám pritom často prispievajú aj domáci, keď vyklčujú okolité lesy.

Za ľudské tragédie však nie vždy môže len príroda. Haiťania si užili aj politickej nestability. V 20. storočí takmer tri desaťročia trpeli pod vládou excentrického diktátora „Papa Doc“ Duvaliera a jeho syna. Počas konfliktov zomierali tisícky ľudí.

O stabilite sa nedá hovoriť ani dnes. Počet štátnych prevratov v krajine sa odhaduje na 30. Ten posledný bol v roku 2004.

Príbeh štátu sa pritom začal sympaticky. Keď sa začiatkom 19. storočia černošskí otroci na francúzskej časti ostrova Hispaniola vzbúrili, vznikol prvý nezávislý černošský štát v postkoloniálnom období. Je to pritom jediný krát, keď štát vznikol po úspešnej vzbure otrokov.

Katastrofy a prevraty spôsobili, že Haiti sa označuje za najchudobnejšiu krajinu západnej pologule. Keď v roku 2008 stúpla globálna cena potravín, Haiťania sa búrili a dobýjali sa aj do prezidentského paláca.

Tomáš Vasilko
Lekári bez hraníc pre SME: Haiťania potrebujú pomoc. Hneď

Humanitárna organizácia Lekári bez hraníc stratila pri zemetrasení ľudí, poškodené sú aj jej kliniky. Cez noc ošetrila 350 ľudí.

BRATISLAVA, PARÍŽ. Tisícky zranených včera po zemetrasení v metropole Haiti zúfalo potrebovali ošetrenie. V tejto chudobnej krajine je nedostatok lekárskych zariadení. Mnohé z nich navyše zemetrasenie zničilo. Mnohí zranení sú preto odkázaní len na medzinárodnú pomoc.

„Väčšina štátnych zariadení nefungovala,“ povedal pre SME Christophe Sournier, predseda medzinárodnej organizácie Lekári bez hraníc. Najväčšia lekárska humanitárna organizácia v meste riadi tri kliniky. Všetky tri boli zemetrasením poškodené, vytvárajú sa však alternatívne centrá. „Cez noc sme na jednej našej klinike v slume prijali 350 pacientov,“ hovorí Sournier. „Prúd zranených však neprestával.“

Organizácia posiela do krajiny tri lietadlá s pomocou a ďalších 70 lekárov. „Potrebujú pomoc a potrebujú ju hneď,“ dodal Sournier

Tomáš Vasilko
Zemetrasenie stále nevieme predpovedať

Nielen Richterova stupnica, ale i nerozvinutá infraštruktúra rozhoduje, aké budú otrasy smrtiace.

BRATISLAVA. Vedci stále neprišli na spôsob, ako ich predpovedať. Šiesty zmysel na odhadnutie príchodu zemetrasenia môžeme spozorovať na správaní zvierat či na pohybe spodnej vody. Je to však na úrovni dohadov.

Napriek tomu sa však tragickým obetiam prírodnej katastrofy dá predísť. Viac ako sila zemetrasenia totiž rozhoduje úroveň infraštruktúry. „V Kalifornii či v Japonsku sa domy stavajú tak, aby absorbovali otrasy. Na Haiti, kde nič nefunguje, si každý stavia, ako chce,“ povedal SME Martin Zamazal z Českej katolíckej charity, ktorý na ostrove v minulosti pôsobil.

Najohrozenejšie sú rozvojové štáty. Tam sú ničivé aj tie otrasy, ktoré by inde nenapáchali také škody. Ako tie víkendové v Kalifornii so silou 6,5 stupňa.

Tomáš Prokopčák

Video: Grafika agentúry AP

Epicentrum popoludňajších otrasov ležalo vo vnútrozemí, 16 kilometrov západne od Port-au-Prince a v hĺbke len 30 kilometrov.

Silné zemetrasenie s magnitúdom 7,0 a viac môže spôsobiť rozsiahle a vážne škody, konštatovala agentúra Reuters.

dom.jpg

p201001130109301.jpg

p201001130111401.jpg

Mapa a tabuľky USGS


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 4. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 5. Ľudia v núdzi potrebujú pomoc, nakúpte potraviny aj pre nich
 6. K online predplatnému získate 30€ na nákup v sieti Intersport
 7. ŠFRB:Výstavbu a kúpu nájomných bytov podporujeme reálnymi krokmi
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
 9. Bratislavu bude sprevádzať luxus
 10. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 8. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 9. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 10. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 17 867
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 656
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 6 482
 4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 244
 5. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 4 886
 6. Bratislavu bude sprevádzať luxus 4 552
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 4 158
 8. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 735
 9. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 216
 10. Odišli, ale nezabúdame. Spomínajte s Korzárom 2 870
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Iránski bratia vytvorili sochy zvierat v životnej veľkosti z kovového šrotu.

Prepracované sochy zvierat vyjadrujú aj odpor bratov k tradičným zoologickým záhradám.


TASR 5 h
Klara Dobrevová.

Meno kandidáta opozície na post premiéra by malo byť známe zrejme už v nedeľu večer.


TASR 8 h
Epidemická situácia v Rusku je kritická. Za posledný deň pribudol rekordný počet nakazených aj úmrtí.

Za posledné týždne ide v Rusku o druhý prípad.


TASR 8 h
Babiš čaká, čo povie Zeman.

Protestujúcim sa nepáči, ako Zemanovi spolupracovníci informujú o jeho zdravotnom stave.


TASR 9 h
Skryť Zatvoriť reklamu