Belehrad 18. apríla (TASR) - Hlavná prokurátorka haagskeho tribunálu OSN Carla del Ponte dnes po prvý raz vyjadrila spokojnosť s postojom Belehradu vo veci stíhania osôb obvinených z vojnových zločinov.
Žalobkyňa počas návštevy juhoslovanskej metropoly privítala pred týždňom schválený zákon o spolupráci s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY), ktorý umožňuje vydávanie podozrivých do Haagu. Zároveň vyjadrila nádej, že väčšina obvinených pred tribunál predstúpi dobrovoľne.
"Bol by to pozitívny signál," povedala po stretnutí so zväzovým ministrom spravodlivosti Savom Markovičom.
Juhoslovanská vláda v stredu vyzvala podozrivých, aby do troch dní predstúpili pred miestne úrady, v opačnom prípade im pohrozila zatknutím. Kabinet zároveň zverejnil zoznam 23 obžalovaných osôb, vrátane srbského prezidenta Milana Milutinoviča. Na zozname je desať občanov Juhoslávie, zvyšok sú bosnianski alebo chorvátski Srbi, vrátane bývalých bosnianskosrbských lídrov Radovana Karadžiča a Ratka Mladiča. Všetkým obvineným, ktorí sa v uvedenej lehote vzdajú, vláda prisľúbila podporu. Do dnešného popoludnia sa žiaden z obžalovaných úradom neprihlásil.
Ako del Ponte dodala, Markovič ju ubezpečil, že po vypršaní termínu začnú úrady zákon o spolupráci s ICTY napĺňať. Podľa právnych expertov lehota uplynie v pondelok o 12.00 h.
Prokurátorka sa dotkla aj jedného z článkov tzv. haagskeho zákona, podľa ktorého možno vydávať len osoby už obžalované s tým, že prípadné ďalšie žaloby budú predmetom procesov pred domácimi súdmi. "Juhoslovanská justícia môže a mala by vyšetrovať vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti, pri čom budeme plne spolupracovať," vyhlásila del Ponte, zdôraznila však, že ICTY je v tejto oblasti nadradený. "Článok 39 (zákona o spolupráci s ICTY) je v konflikte s medzinárodným právom," povedala pred novinármi.
Del Ponte sa v Belehrade stretla aj s juhoslovanským ministrom zahraničných vecí Goranom Svilanovičom a zástupcami srbskej vlády. V programe má aj stretnutie s rodinami kosovských Srbov, ktorí zmizli počas a po konflikte v provincii.
Markovič novinárom povedal, že prokurátorku vyzval, aby urýchlila vyšetrovanie proti etnickým Albáncom, Bosniakom a Chorvátom, podozrivým zo spáchania zločinov proti Srbom. "Zhodli sme sa, že nik nesmie spravodlivosti uniknúť," dodal minister.