PRAHA, BRNO.
O rozpustenie strany požiadala vláda premiéra Jana Fischera, ktorá tvrdí, že Robotnícka strana a jej členovia dlhodobo porušujú české zákony a zastrešujú extrémistické a neonacistické aktivity. Robotnícka strana obvinenia odmieta.
Súd o podobnom návrhu rozhodoval už vlani v marci, ale návrh predložený minulou vládou bol nekvalitný a súd návrhu vlády na rozpustenie Robotníckej strany nevyhovel.
Ministerstvo vnútra v spolupráci s expertmi vypracovalo po tejto skúsenosti detailný návrh, ktorý obsahuje aj stanoviská mimovládnych organizácií, znalcov extrémistickej scény a elitných príslušníkov polície. Text návrhu má 66 strán a súčasťou je aj 88 príloh vrátane záznamov na CD a DVD nosičoch. Vládu pred súdom zastupuje renomovaný český právnik Tomáš Sokol.
Pojednávanie Najvyššieho správneho súdu v Brne má trvať najmenej do štvrtka. Dnešný deň si súd vyhradil na posúdenie histórie a stanov Robotníckej strany. V utorok chce súd analyzovať činnosť predstaviteľov strany a ich kontakty s inými extrémistickými subjektmi. Na stredu a štvrtok súd plánuje posudzovanie verejných akcií strany a vypočúvanie svedkov.
Česká Robotnícka strana vznikla v roku 2003 a jej základy vytvorili ľudia spojení s ultrapravicovou Republikánskou mládežou Miroslava Sládka. Sládkových mládežníkov ministerstvo vnútra rozpustilo v roku 2002.
Robotnícka strana sa netají svojím odporom voči súčasnému demokratickému zriadeniu a nešetrí ani kritikou na adresu Rómov, prisťahovalcov a iných menšín. K excesom sa však strana nehlási a vždy tvrdí, že k nim došlo až po skončení povolených akcií, alebo že sa protiprávneho konania dopúšťali osoby, ktoré nie sú členmi strany.
Logo a niektoré plagáty Robotníckej strany nápadne pripomínajú symboliku nemeckej nacistickej NSDAP.