ROSARNO, BRATISLAVA. Lavice hlavného chrámu v Rosarne boli v nedeľu obsadené do posledného miesta. Kňaz Pino Varrá bol príjemne prekvapený, že po troch dňoch násilností prišli ľudia do kostola, píše denník la Repubblica.
„Som rád, že mnohí z vás sa vrátili,“ povedal. „Ale mnohí chýbajú. Nie je tu Christian, Laurent. A Didou, malý Didou. Boli ako vy, s trochu tmavšou pokožkou, prišli z Afriky. Nie sú tu, pretože ich vyhnali,“ adresoval Varrá tvrdé slová miestnym obyvateľom.
Mnohí z nich sa v posledných dňoch zapojili do násilných protestov v meste. Vyrazili do ulíc ozbrojení tyčami, reťazami či kameňmi. Ich terčom boli africkí imigranti. Stovky z nich bývajú v opustenej továrni za mestom a pracujú na farmách, kde zbierajú ovocie a zeleninu. V sobotu ich za ovácií miestnych obyvateľov odvážala polícia autobusmi do provizórneho centra pre utečencov. „Okolo 910 cudzincov sme evakuovali do Crotone a Bari,“ povedal AFP šéf miestnej polície .
S tyčami na Afričanov
Násilnosti vypukli v Rosarne už vo štvrtok. Vtedy na dvojicu Afričanov, ktorí sa vracali z práce, strieľali z idúceho auta miestni tínedžeri vzduchovkou. Ďalšieho Afričana zbili neznámi útočníci železnými tyčami. Nahnevaní imigranti na protest vyšli do ulíc, podpaľovali autá a rozbíjali výklady obchodov. Pri zrážkach s políciou sa zranilo najmenej 66 ľudí.
V piatok sa rozhodli vziať spravodlivosť do rúk ľudia z Rosarna. Niekoľkých zatkla polícia za streľbu na imigrantov. Niektorí vyrazili proti demonštrantom v autách a pokúšali sa ich zraziť. „Preč s čiernymi,“ kričali podľa talianskych médií na námestí aj malé deti.
Objavili sa špekulácie, že hon na černochov iniciovala tamojšia kalábrijská mafia Ndrangheta. Medzi zatknutými útočníkmi bol aj 29-ročný Antonio Bellocco, člen obávaného klanu belloccovcov.
Žiadne zvieratá, žiadni cudzinci
Rasové napätie na juhu Talianska trvá už niekoľko rokov. Kalábria a Sicília sú regióny, ktoré ročne prijímajú tisícky afrických imigrantov. Tí potom pracujú za podpriemerné mzdy na farmách a miestne komunity ich vytlačia za mestá, kde vznikajú getá.
Za posledné roky sa v Taliansku začali čoraz častejšie objavovať prejavy xenofóbneho správania. Ľudia inzerujúci svoje byty na prenájom začali používať značku „žiadne zvieratá, žiadni cudzinci“, na futbalových štadiónoch nadávajú černošským hráčom do „svinských negrov“ a množia sa aj fyzické útoky.
Niektorí analytici obviňujú zo šírenia rasizmu v Taliansku vládu Silvia Berlusconiho. Ten vytvoril koalíciu so xenofóbnou stranou Liga severu, ktorá sa preslávila nápadmi ako vagóny v metre len pre bielych či verejné spočítavanie cudzincov v mestách. Samotný šéf strany Umberto Bossi použil na černochov výraz Bingo Bongo, ktorým vo filme z roku 1982 označili človeka-opicu.