O tom, ako skoncovať s moslimskými odevmi zakrývajúcimi celé telo, sa v Paríži diskutuje pol roka. Teraz je na stole zákon na úplný zákaz a tvrdý trest.
PARÍŽ, BRATISLAVA. Šéf vládnej väčšiny vo francúzskom parlamente v tom má jasno. „Rozprávali sme sa s náboženskými aj sekulárnymi osobnosťami a všetci potvrdili, že burka nie je náboženským príkazom,“ povedal Jean-Francois Copé pre denník Le Figaro. „Nosenie šatky zahaľujúcej celé telo je o extrémistoch, ktorí chcú otestovať republiku,“ dodal.
Šéf frakcie strany prezidenta Nicolasa Sarkozyho cez denník odkázal, že o dva týždne parlamentu navrhne zákon, ktorý nosenie buriek potrestá pokutou 750 eur. „Navrhované opatrenie by zakázalo zakrývať si tvár na verejných miestach a na uliciach s výnimkou zvláštnych kultúrnych podujatí alebo karnevalov,“ povedal Copé.
Burka ako poníženie
Nové kolo diskusií o moslimských šatkách vo Francúzsku odštartoval vlani v júli prezident. Podľa Nicolasa Sarkozyho je burka „znakom podriadenosti a poníženia, ktorý ženy uväzňuje a na francúzskej pôde nie je vítaný“. K tomu, či majú byť burky zakázané len pomocou parlamentnej rezolúcie, alebo aj pokutované zákonom, sa však Sarkozy nevyjadril.
Pokrokovosť spoločnosti môžeme merať spôsobom, ako zaobchádza so ženami.
Jean-Francois Copé,
šéf vládnej frakcie v parlamente
Copé sa jednoznačne priklonil k druhej možnosti. Ešte vyššie pokuty by podľa neho mohli hroziť mužom, čo ženy nútia nosiť podobné odevy.
Drsný Copé
Za zákaz buriek zákonom je niekoľko ďalších pravicových aj opozičných ľavicových poslancov. Inak je však Copé, ktorý sa netají ambíciou nahradiť Sarkozyho v Elyzejskom paláci, podľa týždenníka L'Express izolovaný. Je totiž príliš radikálny.
Burky v uliciach francúzskych miest neznesie ani väčšina ostatných poslancov a ministrov. Svorne tvrdia, že porušuje dôstojnosť ženy. Ich trestanie sa im však zdá pritvrdé.
Proti nemu je napríklad väčšina socialistov. „Skôr ako zákon treba zistiť, ako sa dá prispieť k tomu, aby ženy burky zanechali,“ povedal novinárom ich hovorca Benoit Hamon. „Neprináleží štátu hodnotiť, čo je správny výklad spisov, čo by bolo alebo nebolo v Koráne,“ doplnil Hamon.
Riešenie, na ktorom sa nakoniec môže zhodnúť celá politická scéna, by mohla byť preto rezolúcia, ktorá by burky nijako netrestala. Za tú je napríklad minister imigrácie Eric Besson.
Terčom sú radikáli
Štát sa vo Francúzku nechystá do odievania moslimov zasiahnuť prvý raz. Kým Sarkozyho témou sú burky na uliciach, témou jeho predchodcu, Jacqua Chiraca boli hidžáby v školských laviciach. Diskusia o ich prípustnosti sa nakoniec v roku 2004 skončila úplným zákazom nápadných náboženských symbolov vo verejných školách.
V prípade buriek však nejde len o šaty. Nosí ich len zlomok francúzskych moslimiek, za to práve ich rodiny predstavujú tú najradikálnejšiu skupinu. S ňou má Francúzsko plné ruky práce už teraz.
Naposledy vo štvrtok vyhostili úrady z krajiny radikálneho egyptského imáma, ktorý pôsobil v okolí Paríža. „Toto nebezpečné indivíduum posledných niekoľko mesiacov vyzývalo na boj proti Západu,“ vyhlásil minister vnútra. Od roku 2001 bol v poradí už 29. vyhosteným kazateľom.