SME

Irán si strieľa z Nedy. Na hrobe i v médiách

Teherán má okrem opozície ďalšieho nepriateľa – zabitú demonštrantku. Robí z nej západnú agentku.

Tvár zavraždenej iránskej študentky sa stala symbolom iránskej brutality. Teherán to vie.Tvár zavraždenej iránskej študentky sa stala symbolom iránskej brutality. Teherán to vie. (Zdroj: SITA/AP)

Jej náhrobok je poškodený nábojnicami, opozícia k nemu však nemôže. V televízii je vykresľovaná ako zradkyňa, čo sa zapredala. Iránsky režim sa tak snaží vyrovnať so zastrelenou študentkou.

TEHERÁN, BRATISLAVA. Iránsky režim sa všemožne snaží pošpiniť imidž študentky Nedy Soltanovej, ktorá sa nielen medzi iránskymi blogermi, ale aj na Západe stala symbolom násilností po minuloročných zmanipulovaných prezidentských voľbách, ktoré vyhral Mahmúd Ahmadínedžád.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jej smrť nakrútená na mobile vďaka Twitteru či Facebooku obletela svet. Jej tvár sa objavuje na demonštráciách vo svetových metropolách. Má ukazovať, ako tvrdo zaobchádza Teherán s kritikmi. Objavila sa medzi osobnosťami roku v americkom magazíne Time, britský Times ju rovno označil za človeka roku 2009.

SkryťVypnúť reklamu

Svedkovia hovoria, že ju podobne ako viacero iných demonštrantov zastrelili milície básidž, ktoré sú pomocnou rukou revolučných gárd.

Iránska televízia: Neda je zradkyňa

Prorežimné médiá v Iráne to vidia úplne inak. Iránska štátna televízia nedávno odvysielala o zastrelenej študentke dokument, v ktorom tvrdí, že išlo o agentku v službách Spojených štátov a Veľkej Británie, ktorá sa dostala do pasce, na ktorú nakoniec doplatila životom, aby nemohla prehovoriť. Na zábere, kde zomiera, vraj tečie falošná krv. Zastreliť ju podľa televízie mali západní agenti až neskôr.

Neda Soltanová

Neda Agha­-Soltanová (26) bola zastrelená 20. júna 2009 na veľkej demonštrácii v Teheráne. Tie nasledovali po júnových prezidentských voľbách, v ktorých opätovne zvíťazil Mahmúd Ahmadínedžád. Meno Neda zmanená v perzštine hlas.

SkryťVypnúť reklamu

Propagandistický dokument ide v línii oficiálneho postoja teokratického režimu proti demonštrantom, ktorí majú od júnových volieb pocit, že ich hlas bol ukradnutý a umlčaný. Ich protesty sa odvtedy končia policajným násilím, ako sa to ukázalo aj po decembrovom pohrebe ajatolláha Montazerího, ktorý otvorene kritizoval režim.

Teherán tvrdí, že masové demonštrácie organizuje Západ. Tie sú svojím rozsahom najväčšie od iránskej revolúcie v roku 1979, keď sa k moci dostal ajatolláh Chomejní.

Náhrobok ako terč

Jeho nástupca Chameneí, ktorý drží v krajine všetku moc, čelí dosiaľ najväčšej kríze. Aj preto sa jeho režim snaží narušiť „mučenícky imidž“ zavraždenej Nedy.

Britské noviny Times včera napísali, že jej náhrobok je poškodený od nábojníc. A to napriek tomu, že ho z obáv, že by sa mohol stať pútnickým miestom demonštrantov, strážia.

SkryťVypnúť reklamu

Soltanovej rodina už raz zničený pomník vymenila.

Iránska televízia svoju konšpiračnú teóriu o Nede podopiera aj tým, že doktor Areš Hidžázi, ktorý sa ju na ulici snažil zachrániť, ušiel do exilu.

Hidžázi do Londýna utiekol podobne ako Nedin priateľ Caspian Makan, potom ako sa režim snažil ututlať Nedinu smrť a obaja sa začali báť o život. Hidžázi je presvedčený, že ju zastrelil básidž. A nie je sám. Občiansky preukaz údajného strelca sa dokonca objavil na iránskych opozičných stránkach. „Ich prvá reakcia bola, že je živá a zábery sú falošné. Potom, že ju zabil reportér BBC, potom, že to bola CIA, teraz majú novú verziu,“ povedal Hidžázi pre Slobodnú Európu.

O tom, že Nedina smrť značne poškodila iránsky režim, je Nedin priateľ Makan presvedčený. Počas 65 dní, ktoré strávil v iránskom väzení, mu to údajne ľudia z bezpečnostných zložiek povedali viackrát.

SkryťVypnúť reklamu

Iránsky diplomat sa bojí o život

Konzul, ktorý pracoval v Nórsku, odstúpil na protest proti násilnému režimu. Teherán tvrdí, že mu len vypršalo pracovné obdobie.

TEHERÁN, TEL AVIV. Iránsky konzul v Nórsku Reza Hejdari už nechce slúžiť režimu v Teheráne. Rezignoval a protestoval tak proti tomu ako vláda potláča demonštrácie v krajine. Teraz sa bojí vrátiť domov. Agentúre AFP v telefonickom rozhovore povedal, že známi ho varovali, že bude mať problémy. Diplomat pôsobil v Nórsku dva roky. Hovorca ambasády tvrdí, že Hejdari nerezignoval, iba mu vypršalo funkčné obdobie a správy o jeho odstúpení majú byť podľa Iránu len pokračovaním psychologickej vojny Západu proti nemu.

Hejdari nevie, či v Nórsku požiada o politický azyl.

Irán tiež oznámil, že počas nepokojov tento týždeň zatkol viacero Európanov, údajne aj diplomata z európskej krajiny. Po 24 hodinách ho však Teherán prepustil.

SkryťVypnúť reklamu

Iránske nepokoje, ktoré sa začali este vlani v júni, chytajú v posledných dňoch druhý dych. Zhromaždenia organizujú aj podporovatelia islamského režimu. Včera na jednom z nich strieľali na pancierované auto opozičného lídra Mehdiho Karúbího.

Jana Shemesh

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 074
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 627
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 819
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 888
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 604
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 265
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pohľad na Zem.

Súťažili s projektom čistiarne.


TASR
Ursula von der Leyenová

Útok má najmenej 20 obetí.


TASR
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu