PRAHA. Bývalý veliteľ českej roty rýchleho nasadenia slúžiacej v Afganistane, ktorého z armády vyhodili pre nosenie znaku nacistických jednotiek SS na prilbe, sa opäť vracia do Afganistanu. Najala ho totiž zahraničná súkromná bezpečnostná agentúra.
V piatok o tom s odvolaním sa na jeho bývalých spolubojovníkov informoval český server iDnes.cz. Jan Čermák sa podľa nich chodí medzi svojich bývalých kolegov "chváliť, že teraz na tom bude oveľa lepšie ako oni", pretože bude mať niekoľkonásobne vyšší príjem, ako keď slúžil v českej armáde.
Advokát spravy popiera
Čermák sa k týmto informáciám odmietol vyjadriť, jeho advokát Ondřej Moravec však tvrdí, že jeho mandant sa do Afganistanu nechystá.
Český minister obrany Martin Barták si nemyslí, že by sa práve ľudia ako Čermák mali vracať do Afganistanu. "Na druhej strane, plnú zodpovednosť za svojich zamestnancov nesie príslušná bezpečnostná agentúra," hovorí minister.
Informácie o Čermákovom návrate do Afganistanu prekvapili aj komisára Františka Punnera z trutnovskej kriminálky, ktorý Čermákov prípad vyšetruje. Tvrdí však, že v Afganistane Čermáka zrejme nikto naháňať nebude.
"Neviem si predstaviť, že by sme mu mali prípadné obvinenie odovzdávať niekde v afganských horách," hovorí. Zvažuje preto aj možnosť, že ho bude ďalej stíhať v neprítomnosti. Zo strany českých orgánov bude podľa neho ďalší Čermákov pobyt v Afganistane legálny, ak ho oficiálne oznámi a uvedie aj adresu, na ktorej sa bude v zahraničí nachádzať.
Úloha vyrovnať sa s Čermákovými názormi tak bude na bezpečnostnej agentúre, ktorá ho najala, tvrdí šéf policajnej protiteroristickej jednotky URNA Libor Lochman: "Ak ide o solídnu agentúru, tak to s ním rýchlo skončí. Najmä, ak ho policajti obvinia z trestného činu."
Vraj chcel svoje iniciálky
Čermáka stíhajú pre podozrenie z trestného činu propagácie hnutí smerujúcich k potlačovaniu ľudských práv a slobôd. České médiá v novembri vypátrali, že on a ešte ďalší český vojak slúžili nosili takmer po celú dobu ich pôsobenia v zahraničí na helmách nacistické symboly.
Podľa informácií, ktoré potvrdili viacerí ďalší členovia elitnej brigády nasadenej v Afganistane, o prípade vedeli aj velitelia a snažili sa to zamiesť pod koberec. Plukovník Petr Procházka údajne nariadil spáliť poťahy prílb s nacistickými symbolmi a prikázal zlikvidovať aj usvedčujúce fotografie.
Niekoľko snímok sa však zachovalo a dostalo do médií. Čermáka na nich vidno s prilbou s erbom divízie SS Hohenstaufen. Prilbu práporčíka Hynka Matonohu zase "zdobí" symbol brigády SS Dirlewanger. Tá sa zúčastnila aj na potláčaní Slovenského národného povstania, počas ktorého vraždila civilistov podozrivých z podpory partizánov a znásilňovala ženy.
"Keď po vás budú strieľať a pod vami budú vybuchovať míny, tak budete tiež trochu vyšinutý," obhajoval sa Čermák po vypuknutí škandálu. Pôvodne popieral súvislosť symbolu na svojej helme s nacizmom: "Som Honza, a tak som si dal z recesie na prilbu to háčko s mečom ako svoje iniciálky" hovoril.