SME

Európu naďalej sužuje mrazivé počasie

Strednú Európu zasypávajú od piatku kopy snehu, pričom sneženie by malo pokračovať aj v nasledujúcich dňoch. Sneženie by mal sprevádzať silný vietor a mrazivé teploty.

(Zdroj: TASR/AP)

PRAHA. Strednú Európu zasypávajú od piatku kopy snehu, pričom sneženie by malo pokračovať aj v nasledujúcich dňoch. Tlaková níž, ktorá sneh do Európy prinesie, dostala meno Daisy. Sneženie by mal sprevádzať silný vietor a mrazivé teploty.

Nemecko očakáva v piatok až 40 centimetrov snehu a cez víkend ešte viac. "To, čo predpovedajú na víkend, môže viesť k chaosu v doprave a zanechať celé časti Nemecka úplne paralyzované," varuje vo vyhlásení nemecký Auto Club Europa. Červený kríž pripravuje po celej krajine veľké vyhrievané stany pre bezdomovcov. Európske letiská varovali pasažierov pred zrušením či značným meškaním letov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Úrad civilnej ochrany Nemecka (BBK) dnes vydal výstrahu občanom, aby sa pripravili na príchod blizardu, silného a studeného vetra sprevádzaného silným snežením.

Odporučil im, aby si urobili v domácnostiach zásobu jedla, liekov a pitnej vody na najbližšie tri-štyri dni. Majú tiež rátať s tým, že intenzívne sneženie, ktoré zasiahne územie Nemecka v sobotu, by mohlo viesť k lokálnym výpadkom energie a vážne narušiť verejnú dopravu.

Úrad tiež občanom odporučil zabezpečiť si aj tranzistorové rádio pre prípad, že vypadne elektrina.

V Českej republike, najmä na Morave, už od rána husto sneží. Doprava v Brne úplne skolabovala, množstvo práce pre početné nehody majú aj hasiči a záchranári. Problémy so snehom očakávajú aj na severe Španielska a Francúzska. Veľké časti Provensálska sú pre množstvo snehu už teraz bez elektrického prúdu.

SkryťVypnúť reklamu

Eurostar zrušil polovicu vlakových spojení

Vedenie spoločnosti Eurostar prevádzkujúcej podmorskú železničnú trať spájajúcu Veľkú Britániu s kontinentálnou Európou v piatok zrušilo polovicu vlakových spojení. Dôvodom sú hlboké mrazy, ktoré v súčasnosti sužujú prakticky celú Európu, informovala hovorkyňa firmy.

"Meteorologické podmienky sú stále veľmi komplikované. Teploty už klesli na úroveň mínus deviatich respektíve mínus 15 stupňov, takže doprava bude v nedeľu zredukovaná," uviedla zástupkyňa spoločnosti. Osoby, ktoré si chcú svoje lístky prerezervovať, tak môžu urobiť bezplatne. Eurostar tvrdí, že prepraví aj všetkých tých, ktorí sa rozhodli cestovať aj napriek nepriaznivým poveternostným podmienkam a obmedzenej prevádzke.

Spoločnosť Eurostar zaznamenala v súvislosti so súčasnými európskymi mrazmi problémy už vo štvrtok. Rýchlik smerujúci z Bruselu do Londýna premávajúci pod kanálom La Manche vtedy opäť uviazol na trati a museli ho odtiahnuť do Británie. Koncom decembra premávka vysokorýchlostných vlakov v tuneli pod Lamanšským prielivom zase prestala fungovať potom, čo tam pre poruchy uviazlo päť súprav.

SkryťVypnúť reklamu

Výpadok postihol desaťtisíce cestujúcich v jednom z najrušnejších období roka, keď mnohí ľudia plánovali cestu vlakom na sviatky. Problémy podľa spoločnosti spôsobil nezvyčajne suchý, sypký sneh, ktorý sa dostal do motorov. V dôsledku týchto problémov viac ako 2000 cestujúcich zostalo v tuneli uväznených.

V Poľsku úmrtí pribúda

V Poľsku vládne extrémne chladné počasie s teplotami na niektorých miestach okolo mínus 27 stupňov Celzia. Nízke teploty si za posledné dva dni vyžiadali v Poľsku dva ľudské životy, čím sa počet ľudí, ktorí zomreli v silných mrazoch od novembra zvýšil na 139, uviedla v piatok predstaviteľka polície. "V stredu a vo štvrtok zomreli na podchladenie dvaja ľudia," povedala Kamila Szalaová pre agentúru AFP.

Británia zažila zo štvrtka na piatok najchladnejšiu noc tejto zimy. V severnom Škótsku teplota klesla až na mínus 21,6 stupňa Celzia, čo je najmenej od roku 1995. Mínusové teploty sú na celom území Británie, na východe krajiny dnes očakávajú ďalšie sneženie. Sneh a ľad naďalej komplikujú leteckú, železničnú aj cestnú dopravu, tisíce škôl ostali zatvorené.

SkryťVypnúť reklamu

Naopak, juh Európy zasiahli rozsiahle povodne a v Bulharsku majú doslova jarné počasie. Teploty sa tam vyšplhali na 14 až 17 stupňov Celzia. Na niektorých miestach začali kvitnúť kvety, lyžiarske strediská museli zatvoriť.

Španielsko očakáva polárnu zimu

Pre celé Španielsko vyhlásili dnes výstrahu kvôli nepriaznivému počasiu. V severnej časti krajiny sa už prejavujú príznaky predpovedanej "polárnej zimy". Obyvateľov krajiny sužujú záľahy snehu a poľadovica.

Aj obľúbený dovolenkový ostrov Mallorca zasiahla dnes víchrica a intenzívny dážď.

Výnimkou je len juhozápadný región Extremadura a Kanárske ostrovy - tam vládne letné počasie s 20 stupňami Celzia.

Ako informoval španielsky rozhlas, v pútnickom meste Santiago de Compostela v Galícii zavládol chaos, pretože sneh úplne ochromil dopravu. Početné hlavné cesty museli uzavrieť aj v Astúrii, Kantábrii, Baskicku, Aragónii a Katalánsku kvôli intenzívnemu sneženiu.

SkryťVypnúť reklamu

Na ostrove Mallorka vyčíňala víchrica, silné nárazy vetra vyvrátili stromy a reklamné tabule. Kvôli vysokým vlnám prechodne uzavreli aj prístav v Palma de Mallorca.

Meteorológovia predpovedajú pre Baleárske ostrovy pokles teploty na osem stupňov, ako aj sneženie v tejto nadmorskej výške, dodáva agentúra DPA.

Na severe sa zvyšuje dopyt po energii

K dopravným obmedzeniam došlo aj na severe Talianska. Taliansko-francúzsky hraničný priechod Col de Larche pri meste Cuneo museli uzavrieť. Neprejazdný pre nákladné automobily nad 7,5 ton bol aj priechod do Francúzska pri Aoste. V južnom Tirolsku vládlo naďalej lavínové nebezpečenstvo. Rimania s obavami sledovali stav rieky Tiber. Hladina dosiahla doposiaľ 10,22 metra.

Holanďania sa tešia korčuľovaniu na zamrznutých kanáloch, riekach a jazerách. Všetky nádeje upriamili na to, aby sa po prvý raz po rokoch konal Elfstedentocht - najťažší korčuliarsky maratón na svete, ako o tom písal denník De Telegraaf.

SkryťVypnúť reklamu

Vo Švédsku klesli teploty až na mínus 38,7 stupňa Celzia, informoval švédsky meteorologický a hydrometeorologický inštitút. To vyvolalo mimoriadny dopyt po dodávkach energií, keďže Švédi si potrebovali vykúriť svoje domy a susedné Nórsko, bohaté na zdroje energií, svoje dodávky do krajiny znížilo, pretože tiež čelí mimoriadnej zime.

V Rusku a na susednej Ukrajine ochromilo dopravu niekoľkodňové sneženie. Keďže sú pravoslávne Vianoce, na cestách nevznikol chaos. V Moskve odpratávali snehovými frézami Červené námestie, kde napadalo 20 centimetrov nového snehu.

Doprava

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 071
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 591
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 150
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 439
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 648
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 608
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 271
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu