Cararac 18. apríla (TASR) - Generálny tajomník Organizácie amerických štátov (OAŠ) Cesar Gaviria v stredu varoval Venezuelčanov, že armáda musí opustiť politickú scénu, ak sa má ich krajina dostať zo súčasnej krízy.
"Zvyk zaužívaný vo Venezuele v uplynulých rokoch, že armáda je významným hráčom v politickom živote a že každý musí rešpektovať, čo hovorí, je nezdravý a škodí tejto spoločnosti a jej demokracii," upozornil Gaviria. Ak venezuelská spoločnosť umožní armáde naďalej sa zapájať do politiky, "bude ťažké zachovať demokraciu," varoval.
Významný diplomat Latinskej Ameriky navštívil Venezuelu, aby posúdil situáciu po tom, ako sa skupine armádnych dôstojníkov a civilistov podarilo na krátky čas zosadiť prezidenta Huga Cháveza.
Venezuela sa "musí poučiť z tejto traumatickej skúsenosti," zdôraznil Gaviria. A "musí urýchlene vyriešiť konflikty", ktoré neúspešný puč iba prehĺbil. Riziko, že sa veľmi skoro zopakujú sociálne nepokoje, stále trvá. Iba ak opozícia pristúpi na konštruktívny dialóg, bude sa dať zabrániť opakovaniu minulotýždňových krvavých udalostí, dodal.
Gaviria dnes predloží vo Washingtone svoju správu o situácii vo Venezuele OAŠ. Táto panamerická organizácia by mohla prevziať záštitu nad pluralitnými rokovaniami o posilnení demokratických inštitúcií vo Venezuele podobne, ako urobila v Peru v roku 2000 po kontroverznom víťazstve Alberta Fujimoriho v prezidentských voľbách.
Chavez musí dosiahnuť sociálny a politický zmier v rozdelenej spoločnosti, v ktorej 80 percent obyvateľstva žije v chudobe a v ktorej ho jeho impulzívny, ťažkopádny spôsob riadenia krajiny postavil proti cirkvi, médiám, odborárom i zamestnancom vplyvnej štátnej ropnej spoločnosti Petroleos de Venezuela.