SME

Ukrajina si pripomína piate výročie oranžovej revolúcie

Občania Kyjeva, ale aj celej Ukrajiny si v týchto dňoch pripomenú piate výročie od ukončenia tzv. oranžovej revolúcie v krajine.

KYJEV. Liberál Viktor Juščenko zložil prezidentskú prísahu 23. januára 2005, čím sa v krajine skončili týždne politickej neistoty.

Termín nových prezidentských volieb stanovil ukrajinský parlament na 17. januára 2010.

Chronologický prehľad udalostí oranžovej revolúcie

31. októbra 2004 - Prezidentské voľby, v ktorých bolo nominovaných 26 uchádzačov, ale ani jeden z nich nezískal viac ako 50 percent hlasov potrebných na víťazstvo už v prvom kole.

2. novembra 2004 - Ukrajinská opozícia obvinila štátne úrady, že úmyselne odkladajú sčítanie hlasov prezidentských volieb a snažia sa tak zahmliť skutočnosť, že ich víťazom sa stal opozičný vodca Viktor Juščenko.

4. novembra 2004 - Skupina opozičných poslancov obsadila sídlo Ústrednej volebnej komisie (ÚVK). V sídle ÚVK boli aj poslanci vládnej koalície, ktorí tam zostali dovtedy, kým predstavitelia opozície neopustili objekt, aby garantovali vyváženosť a nedopustili nezákonný nátlak na ÚVK.

10. novembra 2004 - ÚVK odložila vyhlásenie konečných výsledkov prvého kola prezidentských volieb, čím zvýšila už tak napätú situáciu ohľadne výsledkov hlasovania. Ukrajinský volebný zákon nedovolil začať kampaň pred druhým kolom volieb, pokiaľ neboli oznámené konečné výsledky prvého kola.

21. novembra 2004 - Konalo sa druhé kolo prezidentských volieb. Stretli sa dvaja najúspešnejší kandidáti - vtedajší ukrajinský premiér Viktor Janukovyč a kandidát opozície Viktor Juščenko.

22. novembra 2004 - Druhé kolo volieb, v ktorých premiér Viktor Janukovyč zaznamenal náskok, nesplnili mnohé kritéria pre demokratické voľby, uviedli západní pozorovatelia.

23. novembra 2004 - Asi 100.000 demonštrantov sa na výzvu ukrajinskej opozície zhromaždilo na kyjevskom Námestí nezávislosti, aby protestovalo proti oficiálnym výsledkom prezidentských volieb. Ďalšie tisícky stúpencov opozície naďalej prichádzali do ukrajinskej metropoly zo všetkých kútov krajiny, predovšetkým zo západných a centrálnych regiónov, aby podporili prozápadne orientovaného opozičného lídra Juščenka a odmietli víťazstvo Janukovyča, podporovaného Moskvou i odchádzajúcim ukrajinským prezidentom Leonidom Kučmom.

- Ukrajinský parlament sa zišiel na mimoriadnej schôdzi zvolanej kvôli nepokojnej situácii.

- Líder ukrajinskej opozície Viktor Juščenko po mimoriadnej schôdzi parlamentu zložil prezidentskú prísahu.

24. novembra 2004 - Desiatky stúpencov opozičného kandidáta Juščenka strávili noc v asi 20 stanoch pred prísne stráženým sídlom prezidenta Leonida Kučmu v centre Kyjeva. Ďalšie stovky ľudí napriek chladnému počasiu a sneženiu postojačky demonštrovali v okolí prezidentského sídla proti oficiálnym výsledkom volieb.

- Bulharský minister zahraničných vecí Solomon Pasi, ktorý predsedal Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), vyzval na prešetrenie priebehu ukrajinských prezidentských volieb, ktoré podľa OBSE nesplnili medzinárodné štandardy.

- Ústredná volebná komisia (ÚVK) za víťaza druhého kola volieb prezidenta Ukrajiny vyhlásila úradujúceho premiéra Viktora Janukovyča, ktorý získal 49,46 percenta hlasov, kým Juščenko 46,61 percenta. Po oznámení výsledkov hlasovania v 27 regiónoch Ukrajiny došlo vo vstupnej hale ÚVK k bitke medzi dvoma zástupcami znepriatelených táborov. Dav Juščenkových prívržencov sa vydal z Námestia nezávislosti na pochod k sídlu ÚVK vykrikujúc meno lídra opozície a skandujúc: "Hanba komisii!".

- Viktor Janukovyč, Ústrednou volebnou komisiou oficiálne vyhlásený za víťaza prezidentských volieb na Ukrajine, sa označil za hlavu štátu a navrhol okamžité rozhovory so svojím liberálnym vyzývateľom Viktorom Juščenkom.

- Odchádzajúci prezident Leonid Kučma vyzval medzinárodnú komunitu, aby do vzniknutej situácie nezasahovala a požiadal Viktora Janukovyča a Viktora Juščenka, aby rokovali.

25. novembra 2004 - Štvrtý deň po sporných prezidentských voľbách pokračovali aj napriek mrazivému počasiu v Kyjeve demonštrácie stúpencov opozičného prezidentského kandidáta Viktora Juščenka, ktorí boli odetí do oranžových farieb. Počas noci sa v uliciach Kyjeva objavili aj malé skupiny ľudí, ktoré prišli vyjadriť podporu súčasnému ukrajinskému premiérovi Viktorovi Janukovyčovi. Na oboch stranách nedošlo k žiadnym otvoreným konfrontáciám. Policajné jednotky a armáda chránili úrad prezidenta ako aj sídlo Ústrednej volebnej komisie. V čase, keď sa prehlbovalo napätie medzi vládou a opozíciou, pricestoval na Ukrajinu zakladateľ hnutia Solidarita Lech Walesa. Ruský prezident Vladimir Putin zablahoželal Viktorovi Janukovyčovi k víťazstvu.

- Vodca ukrajinskej opozície Viktor Juščenko sa odvolal na Najvyšší súd v súvislosti so spornými prezidentskými voľbami.

- Odstupujúci prezident Leonid Kučma požiadal litovského kolegu Valdasa Adamkusa o sprostredkovanie dialógu medzi vládou a opozíciou po sporných prezidentských voľbách.

EÚ neuznala výsledky prezidentských volieb na Ukrajine, pretože podľa medzinárodných pozorovateľov OBSE nesplnili medzinárodné demokratické štandardy.

- Najvyšší súd zastavil predpísané oficiálne zverejnenie konečných výsledkov. Konanie súdu má odkladný účinok na akýkoľvek krok v procese inaugurácie Janukovyča a odchádzajúci prezident Leonid Kučma preto zostal pri moci.

26. novembra 2004 - Tisíce stúpencov opozičného predáka Viktora Juščenka už piaty deň protestovali v Kyjeve. Za sprostredkovania ruských a európskych vyslancov začali rokovať dvaja hlavní aktéri vnútropolitickej krízy na Ukrajine. Za jeden rokovací stôl si zasadol Kučma, Janukovyč a Juščenko. Funkciu sprostredkovateľa plnil poľský prezident Aleksander Kwasniewski, šéf diplomacie EÚ Javier Solana a predseda ruského parlamentu Boris Gryzlov, litovský prezident Valdas Adamkus a Ján Kubiš ako vtedajší generálny tajomník Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Hlavní aktéri dospeli k dohode o vytvorení multilaterálnej pracovnej skupiny pre ďalšie rozhovory. Schôdza nepriniesla žiadne iné výsledky ohľadom riešenia vnútropolitickej krízy. Oba tábory sa zriekli násilia.

27. novembra 2004 - Anulovanie prezidentských volieb ako najrealistickejšie riešenie krízy navrhol na mimoriadnom zasadaní parlamentu v Kyjeve jeho predseda Volodymyr Lytvyn.

Parlament na mimoriadnom zasadaní v Kyjeve odobril návrh na vytvorenie osobitnej komisie, ktorá prešetrí prípady porušenia zákona vo voľbách. Okrem toho poslanci schválili aj rezolúciu o situácii v krajine, v ktorej vyhlásili druhé kolo prezidentských volieb za neplatné, a v súvislosti s nesplnením povinností vyplývajúcich z ústavy a zákonov vyslovili nedôveru Ústrednej volebnej komisii (ÚVK). Prezidentovi Leonidovi Kučmovi navrhli, aby do 1. decembra 2004 predložil návrh na zloženie novej ÚVK.

28. novembra 2004 - Vodca ukrajinskej opozície Viktor Juščenko žiadal začať súdne vyšetrovanie proti separatistickým gubernátorom z východu a juhu Ukrajiny, ktorí na protest proti spochybneniu víťazstva úradujúceho premiéra Viktora Janukovyča zvažovali vyhlásenie autonómie ich oblastí.

29. novembra 2004 - Ukrajinský najvyšší súd začal kľúčové pojednávanie vo veci sťažnosti na volebný podvod.

30. novembra 2004 - Ukrajinská opozícia prerušila rokovania s vládou o hľadaní východiska zo vzniknutej vnútropolitickej krízy a obnovila blokádu administratívnych budov v Kyjeve.

1. decembra 2004 - Ukrajinský parlament sa zišiel na ďalšej schôdzi, aby hlasoval za odvolanie vlády premiéra Viktora Janukovyča. Za zosadenie Janukovyča hlasovalo 229 poslancov - o troch viac, než je požadovaný počet. Zákonodarcovia sa tiež vyslovili za sformovanie dočasnej vlády národnej dôvery. Hlasovanie bolo tajné, aby poslanci neboli pod žiadnym tlakom. Odchádzajúci prezident Kučma vyhlásil, že vo veci odvolania vlády premiéra Viktora Janukovyča parlamentom sa bude riadiť ústavou. Parlament odvolal Janukovyča, na čo mal podľa ústavy právo.

- Domnelý víťaz volieb Viktor Janukovyč dal na Najvyššom súde krajiny podanie na prepočítanie hlasov odovzdaných vo voľbách.

- Medzinárodní sprostredkovatelia začali nové kolo rozhovorov na Ukrajine s cieľom pokúsiť sa nájsť riešenie desiaty deň trvajúceho politického patu pre obvinenia z volebných podvodov. Hlavnými aktérmi rokovaní boli premiér Viktor Janukovyč a líder liberálnej opozície Viktor Juščenko. Ako sprostredkovatelia vystupovali: vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana, prezidenti Poľska a Litvy - Aleksander Kwasniewski a Valdas Adamkus, predseda ruského parlamentu Boris Gryzlov a generálny tajomník Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe Slovák Ján Kubiš.

- Premiér Viktor Janukovyč neakceptoval odvolanie svojej vlády po tom, ako jej parlament vyslovil nedôveru.

- Opozičný predák Viktor Juščenko podpísal s vládou kompromisnú dohodu, ktorá zaväzovala jeho stúpencov, aby ukončili blokádu vládnych budov. Stalo sa tak po novom kole rokovaní medzi vládou a opozíciou. Dohoda, ktorú okrem Juščenka podpísal premiér Viktor Janukovyč, odchádzajúci prezident Leonid Kučma a európski sprostredkovatelia, hovorila o potrebe zmien v právnom systéme štátu a volebnom zákone.

2. decembra 2004 - Odchádzajúci prezident Leonid Kučma odletel na krátku návštevu do Moskvy na politické konzultácie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

3. decembra 2004 - Ukrajinský najvyšší súd rozhodol, že výsledky sporného druhého kola prezidentských volieb, v ktorých zvíťazil premiér Viktor Janukovyč, sú neplatné.

4. decembra 2004 - Tisíce stúpencov lídra ukrajinskej opozície Viktora Juščenka oslavovali rozhodnutie ukrajinského najvyššieho súdu. Ukrajinský parlament začal maratón rokovaní zameraných na prijatie zákonov potrebných pre opakované prezidentské voľby. Ústredná volebná komisia zároveň oficiálne stanovila termín opakovaného druhého kola volieb na 26. decembra 2004.

6. decembra 2004 - Leonid Kučma vyhlásil, že rozhodnutie najvyššieho súdu o opakovaní prezidentských volieb sa musí rešpektovať. Kučma vyjadril pripravenosť sformovať novú vládu, len čo poslanci parlamentu prijmú zmenu v ústave o obmedzení prezidentských právomoci v prospech parlamentu.

- Za účasti lídra ukrajinskej opozície Viktora Juščenka, premiéra Viktora Janukovyča, odstupujúceho prezidenta Leonida Kučmu a zahraničných sprostredkovateľov začalo sa v Kyjeve tretie kolo rokovaní o riešení politickej krízy. Ako zahraniční sprostredkovatelia sa na schôdzke zúčastnili prezidenti Litvy a Poľska Valdas Adamkus a Aleksander Kwasniewski, vysoký predstaviteľ Európskej únie pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana, predseda ruskej Štátnej dumy Boris Gryzlov a generálny tajomník Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe Ján Kubiš. Medzičasom sa ukrajinské opozičné a provládne parlamentné strany dohodli na zmenách volebného zákona a dodatkoch ústavy.

8. decembra 2004 - Poslanci ukrajinského parlamentu schválili sériu zmien vo volebných zákonoch a ústave. Celkom 402 poslancov 450-členného zákonodarného zhromaždenia podporilo zmeny volebného zákona, aby sa zabezpečila čestnosť opakovaného druhého kola prezidentských volieb. Termín ich konania stanovili na 26. decembra 2004. V tom istom hlasovaní poslanci schválili zmeny v ústave, ktorými sa obmedzili prezidentské právomoci v prospech parlamentu. Poslanci zákonodarného zboru tiež schválili ďalšie právomoci pre regióny, aby sa znížilo napätie medzi nacionalistickým západom a rusky hovoriacim východom štátu. Parlament rezolúciou tiež rozpustil Ústrednú volebnú komisiu.

- Líder opozície Viktor Juščenko ocenil tisícky svojich prívržencov za bezmála tri týždne protestov proti volebným podvodom. Ako zdôraznil, z odporu vzišiel nový národ. Opozičný predák sa poďakoval aj polícii a armáde za to, že neprikročila k použitiu sily voči protestujúcim. Juščenko uviedol, že tisícky jeho stúpencov s okamžitou platnosťou ukončia blokádu hlavnej vládnej budovy v Kyjeve.

9. decembra 2004 - Vládni zamestnanci v Kyjeve sa po takmer dvojtýždňovej nútenej dovolenke opäť vrátili do práce.

- Prezident Leonid Kučma odvolal Hennadija Vasilieva z funkcie generálneho prokurátora.

10. decembra 2004 - Ukrajinský opozičný vodca Viktor Juščenko pricestoval na lekárske ošetrenie do súkromnej kliniky Rudolfinerhaus v rakúskej Viedni.

12. decembra 2004 - Ukrajinská justícia začala nové vyšetrovanie údajnej otravy kandidáta opozície na prezidenta Viktora Juščenka. Prvé vyšetrovanie bolo uzavreté 22. októbra 2004.

16. decembra 2004 - Premiér Viktor Janukovyč odmietol akúkoľvek osobnú spojitosť s prípadom otravy opozičného predáka Viktora Juščenka.

19. decembra 2004 - Odstupujúci ukrajinský prezident Leonid Kučma podpísal dôležité zmeny vo volebnom zákone, čím vstúpili do platnosti. Kučmov podpis pod zákon bol potrebný, aby sa zaistila čestnosť opakovaného druhého kola prezidentských volieb. Ukrajinský parlament schválil legislatívne zmeny 8. decembra 2004. Kučma ich však odmietol ihneď podpísať s odôvodnením, že demonštranti obkľúčili prezidentské sídlo v centre Kyjeva, čím mu zabránili vstúpiť do úradu. Medzi nesplnenými požiadavkami opozície patrilo odstúpenie súčasnej vlády a vyšetrovanie tých predstaviteľov Kučmovho prezidentského úradu, ktorí boli podozriví z volebných podvodov počas riadneho druhého kola prezidentských volieb z 21. novembra 2004. Medzi dôležitými zmenami volebného zákona patril menší počet vytlačených náhradných hlasovacích lístkov pre tých voličov, ktorí neboli zapísaní vo volebných zoznamoch, ďalej volebné komisie opečiatkovali osobné preukazy každého voliča, ktorý chcel hlasovať a v deň volieb bolo zakázané robiť zmeny v zozname voličov. Zrušila sa tiež možnosť hlasovať mimo volebnej miestnosti, napríklad doma s výnimkou imobilných osôb.

20. decembra 2004 - Rivali škandalóznych ukrajinských prezidentských volieb si vymenili ostré argumenty v televíznej debate vysielanej naživo.

26. decembra 2004 - Na Ukrajine sa konalo opakované druhé kolo prezidentských volieb.

27. decembra 2004 - Opakované druhé kolo ukrajinských prezidentských volieb bolo podstatne spravodlivejšie ako predchádzajúce hlasovanie, uviedli v Kyjeve medzinárodní pozorovatelia. Na priebeh opakovaného druhého kola volieb dozeralo viac ako 12.000 volebných pozorovateľov. Štáb proruského kandidáta Viktora Janukovyča po hlasovaní predložil Ústrednej volebnej komisii (ÚVK) približne 5000 sťažností na porušenie volebného zákona, ku ktorým došlo najmä v západnej časti krajiny. ÚVK musela preskúmať všetky podania.

28. decembra 2004 - Konečné výsledky zverejnila Ústredná volebná komisia. Po vyhodnotení hlasov zo všetkých volebných okrskov získal Juščenko 51,99 percenta hlasov v porovnaní s premiérom Janukovyčom, za ktorého sa vyslovilo 44,19 percenta zúčastnených voličov. Janukovyč však odmietol priznať porážku a uviedol, že sa voči výsledkom odvolá na najvyšší súd. Juščenkov tím použil rovnakú taktiku po hlasovaní 21. novembra 2004, odvolávajúc sa pri tom na masové volebné podvody. Podľa ukrajinského zákona nemôže byť víťaz volieb oficiálne vyhlásený, dokiaľ sa neprešetria všetky sťažnosti podané voči voľbám.

29. decembra 2004 - Vláda sa rozhodla odložiť zasadanie vo svojom sídle po tom, ako sa pred budovou zhromaždili demonštranti, aby zabránili premiérovi Viktorovi Janukovyčovi vstúpiť do objektu. Nakoniec kabinet zasadal na inom mieste a bez predsedu. Schôdzu v budove svojho úradu viedol minister financií Mykola Azarov, ktorý bol zároveň prvým vicepremiérom.

- Najvyšší súd zamietol bez preskúmania jednu zo štyroch žalôb, ktorá bola podaná po zákonom stanovenej lehote.

30. decembra 2004 - Najvyšší súd zamietol ďalšie dve sťažnosti Viktora Janukovyča. V jednej zo sťažností vyčítal volebnej komisii, že pri voľbách nezabezpečila všetkým občanom rovnakú možnosť na odovzdanie hlasov. Sťažnosť a ani z nej vyplývajúca požiadavka neboli právnicky dostatočne jasne vyjadrené. Druhá sťažnosť na skutočnosti, ku ktorým došlo pred voľbami, bola podaná po zákonnej lehote. Nakoniec súd zamietol aj poslednú zo štyroch sťažností.

10. januára 2005 - Najvyšší súd zamietol ďalšie štyri námietky proti výsledkom prezidentských volieb.

- Ústredná volebná komisia (ÚVK) vyhlásila prozápadného reformného lídra Viktora Juščenka za víťaza prezidentských volieb. Vyhlásenie ÚVK ešte musel schváliť súd a muselo byť publikované v dvoch vládnych denníkoch, kým mohlo dôjsť k Juščenkovej inaugurácii. To poskytlo možnosť Janukovyčovmu táboru na podanie ďalších súdnych žalôb. Janukovyč odôvodnil svoje najnovšie podanie - rozpracované na 621 strán a doložené 223 videopáskami - tým, že protiústavné zmeny volebného zákona ho pripravili o dva milióny hlasov, a tak aj o víťazstvo.

14. januára 2005 - Víťaz ukrajinských prezidentských volieb Viktor Juščenko nariadil demonštrantom, aby zrušili stanový tábor v centre Kyjeva.

19. januára 2005 - Najvyšší súd Ukrajiny dal zelenú zverejneniu oficiálneho výsledku prezidentských volieb od polnoci miestneho času.

20. januára 2005 - Liberál Viktor Juščenko zloží prezidentskú prísahu 23. januára 2005, čím sa v krajine skončia týždne politickej neistoty. Termín inaugurácie stanovil parlament, kde 309 z celkového počtu 450 poslancov hlasovaním schválilo toto rozhodnutie. Odstupujúci ukrajinský prezident Leonid Kučma zagratuloval svojmu prozápadnému nástupcovi Viktorovi Juščenkovi k víťazstvu v prezidentských voľbách.

TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 195
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 870
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 182
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 776
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 907
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu