TEL AVIV. Izraelský Najvyšší súd nariadil otvoriť cestu 443 aj pre Palestínčanov. Teraz ju využívajú len Izraelčania žijúci v mestečkách medzi Tel Avivom a Jeruzalemom. Ľudskoprávne organizácie cestu označujú za cestu apartheidu.
Armáda, ktorá cestu pre 55-tisíc obyvateľov palestínskych dedín na západnom brehu pred rokmi uzavrela, sa bráni bezpečnostnými dôvodmi. Najvyšší súd jej zdôvodnenie neberie a tvrdí, že podľa medzinárodného práva nemá právo cestu zatvoriť. Palestínčania neveria, že situácia sa napriek zásadnému výroku Najvyššieho súdu pre nich tak rýchlo zmení.
Armádne zdroje sa netaja tým, že zrejme využijú možnosť do odvolania na Najvyšší súd a budú žiadať, aby prípad posúdil početnejší senát. Teraz rozhodovali traja sudcovia. Dvaja boli za otvorenie cesty, jeden proti.
Cestu postavili v 80. rokoch a kompletne uzavreli počas druhej intifády, keď na nej palestínski snajperi zastrelili v relatívne krátkom čase piatich šoférov. Palestínčanov tak odrezali od hlavnej dopravnej tepny a prinútili ich, aby používali rôzne dedinské cesty pofidérnej kvality. To napadol aj súd.
Obyvatelia židovských osídlení v okolí cesty nie sú nadšení a vyhlasujú, že Najvyšší súd sa nechal učičíkať relatívnym pokojom, ktorý momentálne v Izraeli vládne. Minulý rok analytici označovali za jeden z najpokojnejších v histórii krajiny.