V pondelok 6. augusta 1945 práve končil obchodné stretnutie v japonskom meste Hirošima. V momente, keď Cutomu Jamaguči vystupoval z električky, americké lietadlo zhodilo na mesto atómovú bombu. Nálož, akú doteraz nik nevidel, vybuchla len tri kilometre od neho. Inžinier ohluchol na jedno ucho, utrpel popáleniny - no prežil.
Pár dní nato sa vrátil do priemyselného mesta, kde žil a pracoval. To mesto sa volalo Nagasaki. Vo štvrtok 9. augusta sa obandážovaný hlásil v práci. Práve opisoval svojmu šéfovi zážitok z atómového výbuchu, keď Američania ďalšie tri kilometre od neho hodili druhú atómovú bombu.
Napriek tomu, že Cutomu Jamaguči zažil útoky v Hirošime aj Nagasaki, zomrel až tento týždeň, vo veku 93 rokov na rakovinu. Bol jediným doteraz známym človekom, ktorý prežil obe atómové spúšte. Hoci sa dožil úctyhodného veku, celý život trpel Jamaguči následkami ožiarenia z výbuchu, podobne ako jeho deti.
Neskôr pracoval ako tlmočník pre americké jednotky v Nagasaki. Veľa o svojom zážitku nehovoril. Až ku koncu života sa snažil bojovať za nukleárne odzbrojenie. „Moje dvojnásobné ožiarenie môže mladším generáciám rozpovedať strašnú históriu atómového bombardovania aj po mojej smrti,“ povedal minulý rok.