Niekdajší disident aj súčasný premiér sa zastali čínskej opozície. Prvý veľvyslankyni odovzdal list, druhý dal pokyn na jej predvolanie.
PRAHA, BRATISLAVA. Český exprezident Václav Havel, biskup Václav Malý a herec Pavel Landovský chceli čínskej veľvyslankyni list odovzdať osobne. Keď na zvonenie nik nereagoval, protest proti väzneniu prominentného čínskeho disidenta museli vhodiť do poštovej schránky.
Čínsky komunistický režim odsúdil Lioua Sia-paa na 11 rokov väzenia počas Vianoc, zrejme aby upútal čo najmenej pozornosti. O stredajšej Havlovej iniciatíve nakoniec informovala aj CNN.
Symbolický deň
Liou Sia-pao (na snímke TASR/AP) je známy ako účastník protikomunistických protestov v Pekingu v roku 1989 a od decembra 2008 aj ako jeden z autorov Charty 08, manifestu žiadajúceho politické reformy.
Charta 08
Manifest Charta 08 sa inšpiroval československou Chartou 77. Žiada koniec vlády jednej strany a dodržiavanie ľudských práv. Spísalo ho 300 čínskych intelektuálov, právnikov a úradníkov. Od zverejnenia v decembri 2008 pribudlo asi 10-tisíc podpisov. Signatári vrátane Lioua Sia-paa sú prenasledovaní.
Inšpiroval sa československou Chartou 77, ktorá žiadala rešpekt k ľudským právam a ktorú zo slovenských disidentov podpísal napríklad spisovateľ Dominik Tatarka. S tým súvisel aj dôvod, prečo si Havel na protest vybral stredu. „Dnes je Troch kráľov a navyše 33 rokov odvtedy, čo sme vydali Chartu 77,“ vysvetlil Havel.
Číňania zo sivej zóny
Čínsky dokument sa od svojho československého námetu však aj čímsi líši. Nie je len protestom hŕstky disidentov. „Čínska vláda sa cíti ohrozená Chartou 08, ktorá prvá kritizuje režim zo strany ľudí, ktorí patria k sivej zóne,“ hovorí politológ z pražského Respekt Institutu Petr Kutílek.
„Je to doteraz najpresnejšie a s najširšou podporou formulovaná kritika režimu,“ dodáva Kutílek.
Úradnícky premiér sa pridal
Trest pre Lioua je podľa Amnesty International najtvrdší z 35 prípadov „podvracania štátnej moci“ od roku 2003. „Čínska vláda sa vrátila k tradícii monsterprocesov,“ vysvetľuje Kutílek. Trojica niekdajších českých disidentov ostatné vlády vyzvala, aby podobné prípady neprehliadali.
Okamžite ich vypočula česká. Úradnícky premiér Jan Fischer požiadal ministra zahraničia, aby sa prípadom Lioua zaoberal a aby si predvolal čínsku veľvyslankyňu.