SYDNEY.
Šesť členov posádky 24-metrového plavidla Ady Gil - Holanďana, Austrálčana a štyroch Novozélanďanov - zachránil ďalší čln ochranárov.
Z vyprovokovania incidentu pri zálive Commonwealth Bay sa nazvájom obviňujú obe strany. Podľa ochranárov obe lode spočiatku stáli nepohnute, keď japonské plavidlo zrazu nabralo kurz na rýchločln Ady Gil. Aktivisti sa snažili dostať z dráhy veľrybárskej lode, tá však nabehla na provu rýchločlna a doslova ho rozpolila, pričom sa potom potopil.
Japonský inštitút pre výskum veľrýb naopak tvrdí, že ochranári zamierili pred loď Shonan Maru 2 zámerne. Jej posádka sa este pokúsila odohnať rýchločln Ady Gil vodnými delami.
Sea Shepherd Conservation Society už roky bojuje za ukončenie japonského rybolovu pri Antarktíde. Pri potýčkach sa doteraz používali "zapáchajúce bomby", oslepujúce lasery, laná na zablokovanie lodných vrtúľ a iné odstrašujúce prostriedky. Nikdy však neprišlo k zrážke lodí, pri ktorej by niektorá išla ku dnu.
Japonci lovia veľryby oficiálne na "výskumné účely". Organizácia Sea Sheperd má momentálne v oblasti Antarktídy na svojich lodiach 77 členov zo 16 krajín.