TEHERÁN. Irán zakázal svojim občanom kontakt so 60 organizáciami vrátane BBC, Human Rights Watch, opozičnej webovej stránky Ráhesabz ako aj s vysielacími stanicami sponzorovanými USA, informovali štátne médiá.
Námestník ministra tajných služieb uviedol, že skupiny sú podozrivé zo zapojenia sa do úsilia západných vlád o zvrhnutie islamského režimu a komunikácia s nimi je preto trestným činom. Nemenovaný námestník rovnako vyzval verejnosť, aby sa vyhýbala kontaktom s veľvyslanectvami, cudzincami alebo centrami, ktoré s nimi súvisia.
"Občania by si mali dávať pozor na pasce nepriateľov a spolupracovať s ministerstvom tajných služieb pri ochrane štátu a odhaľovaní sprisahaní cudzincov a konšpirátorov," vyhlásil.
Zoznam organizácií zahŕňa aj Spojenými štátmi podporovanú rozhlasovú stanicu Hlas Ameriky, Rádio Farda, promonarchistické satelitné kanály so sídlom v USA či izraelské štátne rádio.
V pondelok minister tajných služieb Hejdár Moslehí oznámil, že Irán v rámci protivládnych protestov v decembri zatkol aj niekoľkých cudzincov, detaily však neposkytol. Demonštrácie proti radikálnemu režimu si v islamskej republike vtedy vyžiadali najmenej osem obetí.
Teherán víta Clintonovej návrh o jadrových rokovaniach
Irán víta vyjadrenia americkej ministerky zahraničia Hillary Rodham Clintonovej, ktorá povedala, že neexistuje konečný dátum na začatie rokovaní o iránskom jadrovom programe.
Podľa Clintonovej Obamova administratíva zostáva otvorená jadrovým rokovaniam s Iránom, no uvalí prísnejšie sankcie na krajinu, ak Teherán nebude reagovať pozitívne. Zdôraznila, že záväzný dátum rokovaní neexistuje.
Iránske ministerstvo zahraničia v utorok Clintonovej vysvetlenia privítalo. "Zdieľame s ňou rovnaký názor. Konečné dátumy sú nezmyselné," povedal hovorca ministerstva Ramín Mehmanparást.
USA spolu s ďalšími západnými krajinami obviňujú Irán z činnosti smerujúcej k výrobe jadrových zbraní, čo Irán odmieta a tvrdí, že jeho jadrový program má výlučne mierový účel.