Španielske predsedníctvo únie nasadilo latku vysoko. Vodcami sú však podľa nich dvaja nováčikovia.
MADRID, BRATISLAVA. Fotka komickej postavy Mr. Beana vítala v pondelok návštevníkov webstránky španielskeho predsedníctva Európskej únie, ktoré sa začalo na Nový rok.
Hackeri, ktorí stránku na pár hodín znefunkčnili, nepotešili ambicióznych Španielov. Naopak, ako v spiacom kráľovstve to pôsobilo na stránke prezidenta Európskej únie Hermana Van Rompuya, ktorý začal formálne pracovať. Agendu zatiaľ vedú Španieli, ktorí nahradili Švédov na stoličke rotujúceho predsedníctva Európskej únie.
Summity na bežiacom páse
Hoci sami sa neúspešne pasujú s finančnou krízou, dostali na starosť vyriešiť krízu celoeurópsku a pripraviť novú ekonomickú stratégiu. Čaká ich tiež hneď sedem medzinárodných summitov. S Marokom v marci a so Spojenými štátmi v máji priamo v Španielsku. Socialistický španielsky premiér José Luis Rodriguez Zapatero si môže zlepšiť imidž v Amerike, kde ho George Bush mladší vytrvalo ignoroval, s Marokom zas má Španielsko územné spory. Na stole je tiež summit s Latinskou Amerikou, kde majú bývalé kolónie.
Podobne ako pred rokom Česi, aj Španieli veria, že ich polročné medzinárodné pôsobenie na čele únie pomôže padajúcej popularite ich vlastnej vlády doma, kde čelia recesii a nezamestnanosti takmer 18 percent.
Zapatero však nastupuje na scénu oslabený. Oficiálne má medzinárodné summity viesť prezident Európskej únie Van Rompuy a stretnutiam ministrov zahraničia krajín únie má predsedať šéfka diplomacie Catherine Ashtonová. A netreba zabúdať na staronového šéfa Európskej komisie José Manuela Barrosa.
Španieli skromne
Španielsky minister zahraničných vecí José Ángel Moratinos sa poponáhľal povedať, že vodcovia únie v prvých šiestich mesiacoch roka budú Van Rompuy a Ashtonová a Španielsko nebude s nimi súťažiť. Predsedníctvo bude podľa neho „skromné a decentné“. V nedeľu vydal Zapatero spoločné vyhlásenie s Van Rompuyom v európskych denníkoch, kde uisťovali, že budú postupovať spoločne, a vyzvali na intenzívnejšiu ekonomickú spoluprácu medzi členskými krajinami.
„Máme menovú úniu a jednotný trh, ale sme stále ďaleko od vytvorenia ekonomickej únie, ktorá sa ukázala ešte potrebnejšia v čase krízy,“ píšu dvaja predsedovia.
Protiteroristické centrum
V marci by sa únia mala dohodnúť na novom ekonomickom pláne do roku 2020, ktorý má nahradiť Lisabonskú stratégiu platnú do roku 2010. Španielsko sa tiež pokúsi nájsť riešenia na prechod k obnoviteľným energiám. Okrem toho chcú vytvoriť orgán, ktorý by zjednodušil výmenu protiteroristických informácií medzi tajnými službami členských krajín. Prispel k tomu vianočný atentát na lete do Detroitu.
Solana kope za Madrid
Španieli medzičasom našli aj uplatnenie pre veterána európskej diplomacie Javiera Solanu. Solana, ktorý vypracoval bezpečnostnú stratégiu únie v roku 2003 a predtým strategickú koncepciu NATO, má pripraviť podobnú stratégiu, tentoraz pre Španielsko.