Za bohorúhačstvo by podľa írskych ateistov museli potrestať aj zakladateľov kresťanstva a islamu.
DUBLIN, BRATISLAVA. Keď sa islamskí členovia OSN pokúšali vlani presadiť medzinárodnú konvenciu proti rúhaniu, vystúpilo proti nim aj Írsko. „Myšlienka hanobenia náboženstva sa nezhoduje s presadzovaním a ochranou ľudských práv. Írsko považuje slobodu slova za kľúčovú,“ povedal vtedy šéf diplomacie Micheal Martin.
Prešlo len niekoľko mesiacov a v Írsku od Nového roka platí vlastná norma proti rúhačstvu. Je súčasťou zákona o hanobení, ktorý presadil Martinov kolega vo vláde. Urážku náboženstva trestá pokutou až 25-tisíc eur.
Minister: Inak sa nedalo
Rúhanie definuje ako výrok, ktorý hrubo uráža záležitosti ktorýmkoľvek náboženstvom považované za sväté a zámerne vyvoláva rozhorčenie veriacich.
Rúhanie?
„Zatracujem vás ako antikrista.“ Severoírsky europoslanec Ian Paisley pápežovi, 1988. „Čítam o reinkarnácii a budhisti hovoria, že sa vraciame ako zvieratá a tie označujú za nižšie bytosti. Takže hovorím srať na budhistov.“ Bjork, 1995. „Som vlastne tak trochu gay.“ Ježiš v britskom muzikáli Opera, 2003.
Zdroj: Ateistické Írsko
Práve chýbajúcou definíciou rúhania a trestu zaň minister spravodlivosti Dermot Ahern potrebu zákona zdôvodnil. Írska ústava, ktorá pochádza z roku 1937, hanobenie viery pozná, jej článok je však formulovaný všeobecne. Podľa vlády navyše chránil pred urážkami len kresťanov. Nový zákon má chrániť aj inovercov.
Alternatívou k zákonu bola podľa ministra len zmena ústavy referendom. A to by bola v čase krízy pridrahá záležitosť.
„Hlúpy a nebezpečný zákon“
Kým obhajcov zákona v Írsku veľmi nepočuť, organizácia Ateistické Írsko, ktorá proti nemu brojí najhlasnejšie, nestačí tlačiť prihlášky pre nových členov.
Šéf írskych ateistov Michael Nugent zákon označil za hlúpy a nebezpečný. „Hlúpy, pretože stredoveké náboženské zákony nemajú žiadne miesto v modernej sekulárnej republike, kde má trestné právo chrániť ľudí a nie myšlienky. A nebezpečný, pretože podnecuje náboženskú nenávisť,“ povedal Nugent pre Irish Times.
„Islamské štáty na čele s Pakistanom už používajú formulácie z írskeho zákona na presadzovanie rúhačských zákonov na úrovni OSN,“ dodal Nugent.
Írski ateisti na webe zhromaždili 25 výrokov slávnych osobností, ktoré by podľa nového zákona mali zaplatiť pokutu. Hneď na prvom mieste je Ježiš Kristus, ktorý v Evanjeliu podľa Matúša hovorí, že Syn Boží bude sedieť po pravici Otca. Židia ho vtedy podľa Biblie označili za rúhača a odsúdili na trest smrti.
Zoznam obsahuje aj výroky zakladateľa islamu Mohameda, spisovateľa Salmana Rushdieho, speváčky Björk, či súčasného pápeža Benedikta XVI.
Íri verzus Európa
Okrem islamských krajín majú svoje protirúhačské zákony aj niektoré západoeurópske krajiny. Na rozdiel od toho írskeho však nie sú nové, v praxi sa navyše neuplatňujú. Veľká Británia dokonca klauzuly trestajúce za urážky náboženstva pred dvoma rokmi zo svojich zákonov vymazala.
To, či sa zákon bude uplatňovať v Írsku, záleží na súdoch. V roku 1999 tam trestu unikol denník, ktorý vydal karikatúru katolíckej cirkvi. Súdu vtedy chýbala definícia rúhania.