DUBAJ, TEL AVIV. V Dubaji v pondelok otvoria najvyššiu budovu na svete. Veľkolepé predstavenie, ktoré bude podľa miestnej tlače otvorenie sprevádzať, má zakryť finančné problémy emirátu.
Kedysi prekvitajúci Dubaj sa minulý rok ocitol na pokraji krachu: jeho akcie išli dole o 70 percent a realitný trh hlási, že cena nehnuteľností sa scvrkla na polovicu. Dubaj opúšťajú zahraničné firmy a ich dobrí zamestnanci, ktorí v luxusných emirátoch radi míňali svoje peniaze.
Rekordný mrakodrap nemá nájomníkov Ekonomický úpadok najlepšie vystihuje fakt, že veľa bytov aj kancelárií v najvyššej budove sveta sa doteraz nepodarilo predať. A zaľudnenie budovy môže trvať aj niekoľko rokov. V mrakodrape má byť 1044 bytov, 49 zo 160 poschodí vyhradili pre kancelárske priestory. V mrakodrape je aj niekoľko poschodí, ktoré navrhla firma Armani.
Burdž v číslach Mrakodrap má 57 výťahov, 3000 podzemných parkovacích miest, v čase najväčšieho stavebného ruchu tam naraz pracovalo 12tisíc robotníkov, na výstavbu použili 330tisíc kubických metrov betónu a 31 400 ton ocele, v okolí mrakodrapu vysadili zeleň na 19 hektároch pôdy, na 124. poschodí je verejnosti prístupná vyhliadková terasa. Ide o najvyššie položenú vyhliadkovú terasu na svete.
Tí, čo si kúpili byt v mrakodrape Burdž z prestížnych dôvodov a ako dobrú investíciu, sú teraz sklamaní.
„Kúpil som si byt s jednou spálňou na 80. poschodí. Stál tri milióny dolárov. Pri takom prepade cien som utrpel aspoň teoreticky veľkú stratu,“ povedal AFP palestínsky obchodník.
Realitní agenti však hovoria, že v očakávaní otvorenia mrakodrapu záujem o bývanie v ňom stúpa. Tí, čo čakali a nekupovali hneď, teraz môžu získať luxusné bývanie za relatívne málo peňazí.
Utajená výška Presnú výšku Dubajčania úzkostlivo taja. „Je to tajomstvo,“ povedal pre agentúru Reuters William Baker, ktorý budovu pre dubajského klienta staval. „Dovolili nám len hovoriť, že je vyšší ako 800 metrov. Je to súčasť mystiky nášho projektu,“ dodal Baker. Sám je teraz zvedavý, či ho niekto presne odmeria, napríklad pomocou dĺžky tieňa.
Dubaj, ktorý bezhlavé míňanie na extravagantné projekty takmer priviedli k bankrotu, verí, že dnešok bude novým začiatkom. Výstavba mrakodrapu sa začala pred piatimi rokmi a stála okolo miliardy dolárov.
Projekt v miliardách Mrakodrap vidno zo vzdialenosti 95 kilometrov a je súčasťou väčšieho projektu, ktorý stál 20 miliárd dolarov. V tom sa nachádza zase najväčšie obchodné centrum na svete.
Novinár Los Angeles Times Christopher Hawthrone, ktorý píše o architektúre, mrakodrap označuje za elegantnú stavbu, ktorá napriek tomu, že je obrovská, vyzerá až krehko.
Neočakáva sa, že by dubajský rekord niekto v nasledujúcich rokoch prelomil, aj keď projekty ambicióznejšie ako dubajská veža existujú. Ekonomická kríza a nestálosť realitného trhu spôsobujú, že ich stavba trvať môže veľmi dlho.
Kliknite - obrázok zväčšíte.