Tunis 17. apríla (TASR) - Tuniská polícia začala vyšetrovať prípad poškodenia synagógy v Marse, informoval dnes agentúru AFP predstaviteľ židovskej komunity v Tunise.
Keď zamestnanci malej synagógy v prístavnej štvrti Tunisu objavili modlitebné knihy rozhádzané po zemi a steny popísané arabskými nápismi, upozornili políciu, ktorá začala vyšetrovanie. Podľa predstaviteľov polície pravdepodobne nejde o antisemitské hanobenie, ale skôr o prejav vandalizmu.
Vplyvný člen tuniskej židovskej komunity žijúci v Paríži René Trabelasi vyhlásil, že "nie je dôvod dramatizovať situáciu a je nesprávne hovoriť v súvislosti s Tunisom o nenávistnej atmosfére", čím reagoval na poplašné správy vo Francúzsku o antisemitských náladách v krajine. Zároveň varoval pred nebezpečenstvom zjednodušovania a komentovania situácie na Blízkom východe v arabskej ľudovej tlači. Podľa neho totiž niektoré články a fotografie o násilnostiach na Palestínčanoch priamo podnecujú nenávisť voči Židom.
Na otázku, čo si myslí o výbuchu v Ghribe z 11. apríla, pri ktorom zahynulo 15 ľudí, Trabelasi, ktorý dozerá na organizovanie židovských pútí do Ghriby, zdôraznil, že "všetci sa chceme predovšetkým dozvedieť pravdu". Nemecká polícia už vylúčila hypotézu o nehode a je presvedčená, že išlo o útok, stále však ostáva otvorená otázka, či vodič vybuchnutej cisterny konal na vlastnú päsť, alebo bol členom nejakej organizovanej skupiny. Túto teóriu nevylučujú ani tuniské vyšetrovacie orgány.
K téme sa vo svojom dnešnom rozhlasovom vystúpení vrátil aj francúzsky prezident Jacques Chirac, keď vyjadril sústrasť rodinám obetí. Podľa jeho slov francúzski vyšetrovatelia zatiaľ nemajú jednoznačné informácie, či išlo o útok alebo nehodu, ale nezabudol pripomenúť, že v boji proti terorizmu musí spojiť sily celé medzinárodné spoločenstvo, najmä krajiny Európskej únie, USA, arabské krajiny aj Izrael.
K výbuchu sa prihlásila skupina blízka sieti al-Káida a nemeckí vyšetrovatelia pokladajú za pravdepodobné, že pôvodcom útoku bol jej člen Nizar Ben Muhammad Navar.