Amsterdam 17. apríla (TASR) - Náčelník generálneho štábu holandskej armády Ad van Baal dnes odstúpil zo svojho postu v súvislosti s kritickou správou o okolnostiach srebrenickej masakry.
Minulý týždeň zverejnená správa, podľa ktorej holandskí predstavitelia počas bosnianskej vojny zlyhali pri ochrane bosnianskych Moslimov v "bezpečnej zóne" OSN, spôsobila, že kabinet Wima Koka v utorok podal demisiu.
Generál van Baal (55) bol v čase srebrenickej masakry - pri ktorej bosnianskosrbské jednotky generála Ratka Mladiča zabili do 8000 moslimských mužov a chlapcov v bojaschopnom veku - druhým najvyšším dôstojníkom holandskej armády.
"Dnes rezignoval. Vzhľadom na správu dospel k presvedčeniu, že ďalej nemôže veliť armáde. Ľudia v parlamente a tlač volali po jeho rezignácii," uviedol Mike Meyburg, šéf armádneho informačného oddelenia pri ministerstve obrany. "Správa mu nepripisuje zodpovednosť za Srebrenicu, (generál) však súhlasí s tým, že armáde by svojím zotrvaním neurobil dobrú službu," dodal Meyburg pre agentúru Reuters.
Srebrenickej masakre z júla 1995 predchádzalo obsadenie enklávy na východe Bosny, kde útočisko hľadalo asi 30.000 Moslimov, bosnianskosrbskými jednotkami. Mladičove jednotky do Srebrenice vstúpili bez odporu a pred zrakmi holandských modrých prílb oddelili moslimských mužov a chlapcov v bojaschopnom veku a odviezli ich do okolitých hôr, kde ich postrieľali.
Správa obviňuje holandskú vládu, že do Srebrenice vyslala 200 nedostatočne pripravených a slabo vyzbrojených vojakov s cieľom "zvýšiť dôveryhodnosť a medzinárodnú prestíž Holandska". Boli vyslaní "udržiavať mier tam, kde žiaden mier nebol," uvádza sa v dokumente.
Jedno z najvážnejších obvinení na adresu holandských predstaviteľov obsiahnutých v správe je tvrdenie, že armáda v snahe ochrániť svoju povesť o masakrách v oblasti Srebrenice neinformovala vtedajšieho ministra obrany Jorisa Voorhoeveho.
Autori správy tiež kritizujú postup OSN, ktorá vyhlásila "bezpečnú zónu" bez toho, aby ju presne definovala a bez vypracovania scenára na jej obranu v prípade, že holandskí velitelia požiadajú o leteckú podporu. Zlyhania Holanďanov v Srebrenici boli "viac chybou nedostatočných zdrojov a politiky Spojených národov," uvádza sa v správe. Vojaci boli oprávnení strieľať len v sebaobrane a dostali príkaz "odstrašovať svojou prítomnosťou", a nie silou.