HELSINKI, BRATISLAVA. Po predchádzajúcich dvoch rokoch, keď pri dvoch streľbách v školách zomrelo 20 ľudí, sa zdalo, že ten posledný rok prežije Fínsko bez väčšieho násilného incidentu. Nestalo sa, všetko zmenil v posledný deň starého roku Ibrahim Shkupolli.
Zabil bývalú aj jej kolegov
Albánsky prisťahovalec vo štvrtok doobeda začal strieľať v nákupnom centre v druhom najväčšom meste Espoo neďaleko Helsínk. Muž pochádzajúci z Kosova zabil štyroch pracovníkov. Všetky obete boli kolegami jeho bývalej partnerky, ktorú zastrelil v jej byte. Shkupolli nakoniec namieril zbraň aj na seba.
Podľa polície bola motívom tohto násilného konania žiarlivosť. Naďalej však ostáva nejasné, prečo zabil štyroch kolegov svojej priateľky.
Škandinávska krajina si tragickú udalosť na Nový rok pripomenula stiahnutím zástav na pol žrde. Každý podobný prípad v minulosti vyvolal vo Fínsku diskusiu o zmene zákona o držaní strelných zbraní a vždy bez reálneho výsledku. Inak to nie je ani tentoraz. Hneď po vyjadrení sústrasti túto otázku vytiahol premiér Matti Vanhanen.
Vo svojom vyhlásení však ostal pri všeobecnom konštatovaní, že „pri predchádzaní podobným tragédiám je potrebná celospoločenská spolupráca“.
Diskusia je o to búrlivejšia, že Shkupolli už mal v minulosti problémy so zákonom a dokonca dvakrát to bolo práve pre nelegálne držanie zbrane. V rokoch 2003 a 2007 však vyviazol iba s pokutou. Zároveň mu súd aj zakázal priblížiť sa k svojej bývalej partnerke, neskoršej obeti, pretože ju obťažoval.
Polícia sa obhajuje
Fínske médiá sa preto kompetentných pýtajú, ako je možné, že sa znova dostal k nelegálnej zbrani. „Spätne to môžete hodnotiť rôzne, ale na základe vtedajších informácií mu polícia a súdny systém venovali dostatok pozornosti,“ obhajoval svojich kolegov inšpektor Tero Haapala.
Fínsko má síce len niečo vyše päť miliónov obyvateľov, no tí vlastnia 1,6 milióna zbraní, čo je jedno z najvyšších percent rozšírenia na svete. V riedko osídlenej krajine je veľmi populárne poľovníctvo. Za pomerne vysokým počtom násilných trestných činov a samovrážd v krajine môže byť podľa odborníkov aj domáce násilie a rozšírené pitie alkoholu medzi Fínmi.