SME

Čo sa stane v roku 2010 v zahraničí

Strednú Európu čaká supervolebný rok, Obamu dve vojny aj kríza a Európsku úniu skúška z Lisabonu.

Najbližších 365 dní prinesie množstvo zápolení a zaujímavých vyvrcholení. A teraz nemáme na mysli blížiacu sa zimnú olympiádu či letné majstrovstvá sveta vo futbale.

BRATISLAVA, WASHINGTON, LONDÝN, KÁBUL. Keď vo svetových metropolách začnú dnes o polnoci rachotať ohňostroje, ľudia v uliciach sa začnú bozkávať a rozlievať šampanské, mnohí svetoví politici sa radšej do nového roka poriadne nadýchnu. Rok 2010 bude plný súbojov a problémov spojených s krízou, ktorá ešte nepovedala svoje posledné slovo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najlepšie ho preto bude načať s triezvou hlavou. Ten prvý veľký boj sa začne čochvíľu a neďaleko našich východných hraníc.

Prvá ukrajinská prezidentka?

Podobne ako začiatkom minulého roka, keď prvé stránky novín plnila plynová kríza, ani tentoraz náš najväčší sused nebude ukrátený od pozornosti celého sveta. Po piatich rokoch od oranžovej revolúcie si takmer 50­miliónová Ukrajina zvolí prezidenta. Už teraz je zjavné, že ten súčasný, hrdina revolúcie, Viktor Juščenko je bez šance.

Naopak jeho arcirival Viktor Janukovyč je pri sile a postup do druhého kola má istý. Zastaviť ho však môže žena, premiérka Julia Tymošenková. Vo finále jej môže pomôcť Janukovyčov imidž „banditu", ktorý spojí aj tých, ktorým jej populizmus nevonia, viac im však smrdí kandidát požehnaný Moskvou.

SkryťVypnúť reklamu

Skúška Lisabonu

Výsledky všetkých volieb na starom kontinente, a bude ich veľa, si odsleduje aj nový prezident Európskej únie Herman Van Rompuy a šéfka európskej diplomacie lady Catherine Ashtonová. To, či ich nové funkcie majú zmysel a dokážu sa presadiť aj popri hyperaktívnom francúzskom prezidentovi Nicolasovi Sarkozym, napovie, či Lisabonská zmluva vôbec funguje a či nebola zbytočná. Španieli si ešte užijú predsedníctvo, Belgičania však už o pol roka prenechajú priestor svojmu bývalému premiérovi Van Rompuyovi.

Obamove vojny

Prvý afroamerický líder najsilnejšej ekonomiky sveta má za sebou prvý rok, nobelovku vo vitríne, zdravotnícku reformu (skoro) v zákone a dve vojny na krku. Ten druhý rok bude pre Baracka Obamu ťažší. Kríza ešte potrápi Ameriku, pády ďalších firiem neprekvapia. Ak mu v boji proti Talibanu nepomôžu ani nové posily, z Afganistanu sa môže stať Obamov Vietnam.

SkryťVypnúť reklamu

Neúspech bude bolieť o to viac, ak parlamentné voľby v Iraku či život v Pakistane naruší chaos a násilie. Teroristi sa budú snažiť zničiť to, o čo sa Amerika za pomoci spojencov snaží ­ vrátiť do oblasti pokoj a aspoň zdanie demokratickej spoločnosti.

Návrat konzervatívcov

Elegantnejšie starosti bude riešiť líder britských konzervatívcov David Cameron, ktorému by nemalo ujsť víťazstvo vo voľbách, po ktorých vystrieda pri moci labouristov a ich zúfalca Gordona Browna.

Pravica, aj keď neporovnateľne neohrabanejšia, to má isté aj v susednom Maďarsku. Otázkou len bude, koľko hlasov Fideszu zoberú radikáli z Jobbiku a ako hlboko padnú socialisti. Ich český líder Jiří Paroubek môže skončiť vo voľbách s ČSSD prvý, či však bude môcť zložiť vládu, je otázne. Nový hráč TOP '09 s kniežaťom Karlom Schwarzenbergom zamieša karty. O to viac, ak sa na jeho stranu pridá populárny úradnícky premiér Jan Fischer. Voľbám sa nevyhne ani Poľsko. Z premiéra Donalda Tuska sa môže stať prezident.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte väčší vplyv tento rok získa Čína, keď preskočí v sile ekonomiku Japonska a bude dýchať na chrbát Amerike.

Sebavedomie jej nebude chýbať v Mexiku, kde lídri nenájdu recept na otepľovanie Zeme. Naopak, pôdu pod nohami môže stratiť ajatolláh Chameneí. Stále viac Iráncov má jeho režim po krk.

Americký vojak bude bojovať aj za Obamu

Rok 2010 môže byť vo vojne v Afganistane kľúčový. Osud majú v rukách americké jednotky.

orez.jpgWASHINGTON, BRATISLAVA. Či bude budúci rok pre americkú vládu úspešný, bude závisieť najmä od neho. Americký vojak by mal v nasledujúcich 12 mesiacoch pomaly opustiť Irak a zvrátiť priebeh vojny v Afganistane.

Najmä skrotiť situáciu v Afganistane nebude ľahké, čo ukázal aj rekordne krvavý rok 2009. Americkému vojakovi môže dodať optimizmus očakávanie nových posíl.

SkryťVypnúť reklamu

Tridsaťtisíc vojakov by malo prísť do krajiny do leta. Okrem boja bude musieť premeniť na vojakov aj často negramotných a ľahko podplatiteľných Afgancov.

Americký vojak má v rukách aj renomé prezidenta Baracka Obamu. Ten bude správy o jeho úspechoch potrebovať.

Tomáš Vasilko

Roboty budú ešte dokonalejšie

Ešte menšie a ešte rafinovanejšie stroje budú zachraňovať i zabíjať ľudí.

robot.jpgTOKIO, BRATISLAVA. Je apríl a v nemeckom Magdeburgu sa naháňajú roboty za futbalovou loptou. Prebieha RobCup 2010.

Medzičasom však v Iraku a Afganistane podobné robotické stroje útočia na ciele americkej armády. Niektoré sú len prerobené lietadlá, iné pripomínajú šváby či vojakov s kolesami. Nechať umierať ľudí je totiž pre administratívu Baracka Obamu stále väčším vnútropolitickým problémom.

SkryťVypnúť reklamu

V Japonsku však v tom čase už roboty nepoužívajú len na predvádzanie úsmevov, roznášanie nápojov a upratovanie domov. Zachraňujú ľudí.

Maličké lietajúce stroje, ktoré pripomínajú drobné kolibríky, budú hľadať nezvestné osoby uväznené v troskách budov.

Tomáš Prokopčák

Čína sa predvedie vo veľkom štýle

Na Svetovej výstave Expo chce najľudnatejší národ ukázať, že je modernou veľmocou 21. storočia.

expo.jpgŠANGHAJ, BRATISLAVA. Číňania to nazývajú „ekonomickou olympiádou".

Popri majstrovstvách sveta vo futbale a zimných olympijských hrách to bude v roku 2010 asi najsledovanejšia udalosť. Svetová výstava EXPO od mája do októbra prebehne v Šanghaji a najľudnatejší národ sveta sa na ňom, podobne ako v roku 2008 na olympiáde v Pekingu, bude chcieť previesť. „Čína vníma túto udalosť ako obrovský míľnik v jej snažení získať status veľmoci," napísal Economist.

SkryťVypnúť reklamu

Výstava by mala zlomiť viaceré rekordy. Jej témou výstavy je mesto, a Šanghaj sa chce ukázať ako moderná metropola 21. storočia.

Tomáš Vasilko

Čo čaká svet v roku 2010 a ako to podľa SME dopadne

1. Nová Európska únia

Naučíme sa mená nositeľov superfunkcií Európskej únie - prezidenta Hermana van Rompuya a šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej. Na to, aby sa presadili medzi lídrami národných štátov, to zrejme stačiť nebude.

2. Stredná Európa volí

Nielen Slovensko ale aj Maďarsko (vyhrá pravica) i Česko (ak Paroubek uhrá dobrý výsledok, k moci mu pomôžu komunisti) čakajú parlamentné voľby. V Poľsku sa stane prezidentom premiér Donald Tusk, teda ak sa odhodlá kandidovať.

3. Hrozba jadrového Iránu

Brutálne režimy sa správajú nevypočitateľne, keď je ich moc ohrozená o to viac. Nenávistná rétorika proti Izraelu sa preto bude stupňovať, podobne ako násilie proti demonštrantom. Napriek fanatickým horúcim hlavám v Teheráne dúfame, že potomkovia Peržanov nám nepripravia nový vojnový konflikt.

SkryťVypnúť reklamu

4. Irak, Afganistan, ale aj Pakistan i Jemen

Tento rok bude v Afganistane ale aj za hranicami v Pakistane bojovať proti Talibanu už stotisíc amerických vojakov. Tí ostatní budú mať v Iraku proti extrémistom na Obamovu nevôľu stále veľa práce. Masívny odchod z regiónu sa tak odloží a pribudne nová vojna, skôr špionážna, v Jemene, kde sa al-Káide darí.

5. Návrat toryovcov k moci

Britskí labouristi na čele s Gordonom Brown zrejme už zázrak v kampani neurobia a v máji nezvrátia víťazstvo konzervatívcov Davida Camerona.

6. Po Kodani ďalšie fiasko z Mexika

Očakávať, že po zlyhaní na najväčšom ekologickom summite v histórii, sa svetoví lídri umúdrial, je príliš trúfalé.

7. Prvý test pre Obamu

V jesenných voľbách do amerického Kongresu sa ukáže, či sa vynikajúci rečník Barack Obama dokáže popasovať ekonomickou krízou, ktorá trápi Američanov najviac. Keďže to také jednoduché nebude, odhadujeme, že počet demokratických politikov v Kongrese klesne.

SkryťVypnúť reklamu

8. Ukrajinské prezidentské voľby

Na Ukrajine sa vo februári v druhom kole prezidentských volieb stretne premiérka Julia Tymošenková a opozičný líder Viktor Janukovič. Väčšie šance dávame prozápadne orientovanej líderke ako ruskému koňovi.

9. Urýchľovač častíc sa znovu pokazí

Fyzikálny experiment, ktorý v našej histórii nemá obdobu, sa znovu na niekoľko týždňov, pokazí. Napriek tomu v ňom prebehne experiment, ktorý môže vyvrátiť kvantovú teóriu súčasnej fyziky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 355
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 933
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 157
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 871
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 125
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 681
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 618
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu