Barack Obama sa snaží vyvrátiť názor, že je príliš mäkký k teroristom. Za tri dni vystúpil už druhýkrát a kritizoval vlastný systém.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Tajné služby môžu prekaziť stovky útokov. No stačí, aby cez sito prešiel jeden, a už sa na ne valí vlna kritiky.
Tú teraz zažívajú americké protiteroristické agentúry. Ukazuje sa, že pri nepodarenom vianočnom útoku mladého Nigérijčana na lietadlo z Amsterdamu do Detroitu, zlyhali – a to poriadne.
Systémové zlyhanie
Americký prezident Barack Obama to včera v televíznom vystúpení povedal priamo. „Išlo o systémové zlyhanie a považujem to za úplne neprijateľné,“ odsúdil tvrdo prácu svojich agentov, ktorí nezabránili Nigérijčanovi, aby nastúpil na let do Ameriky. Signálov, o čo sa pokúsi, mali pritom dostatok.
Podľa nemenovaných predstaviteľov, ktorých citovali americké médiá, Američania vedeli, že z Jemenu sa chystá na útok istý Nigérijčan. Takisto bol podľa britského magazínu Economist náznak, že útok sa môže uskutočniť okolo Vianoc.
O svojom synovi, ktorý má radikálne názory a odišiel do Jemenu, informoval americkú ambasádu v Nigérii aj otec neúspešného útočníka. Predstavitelia ambasády z rôznych agentúr vrátane CIA spolu prediskutovali prípad. No informácia aj napriek tomu nešla tam, kam mala, aby zabránila Nigérijčanovi z Jemenu (ktorý mal navyše z podozrivých príčin zákaz vstupu do Británie) nastúpiť okolo Vianoc do lietadla do Ameriky.
„Bol to mix ľudských a systémových zlyhaní. Potrebujeme sa poučiť z tejto epizódy a rýchlo napraviť chyby systému,“ povedal Obama.
Od útokov z 11. septembra pred ôsmimi rokmi ide o najvážnejšie zverejnené pochybenie protiteroristickej tajnej služby. V mnohom sa pritom podobajú. Aj prezident Obama priznal, že informácie sa dostatočne neposúvali medzi agentúrami. Jednotlivé náznaky si nikto nedal dohromady.
Aj keď sa systém po 11. septembri zlepšil, stále nie je stopercentný. Denník New York Times za to dáva zodpovednosť bývalému prezidentovi Bushovi, Kongresu, ale aj Obamovi.
Verejná kritika však padá najviac na hlavu súčasného prezidenta. Názor, že Amerika je s Obamom menej bezpečná, získava čoraz viac priaznivcov. Aj preto sa prezident (po počiatočnom váhaní) už po druhýkrát za tri dni postavil pred Američanov. V televíznom vystúpení nebránil systém, ale tvrdo ho skritizoval a sľúbil zmeny.
Je Obama mäkký?
Môže sa zdať, že Obama je skutočne mäkký voči teroristom. Termín Vojna proti teroru vyškrtol zo slovnej zásoby a oveľa menej vo svojich prejavoch spomína terorizmus. „Vrátil sa k rétorike spred 11. septembra,“ napísal Christian Science Monitor.
Odhliadnuc od slov však Obama v boji proti teroru nepoľavuje. Ako píše Economist v priamom boji proti teroristom je aktívnejší. Zdvojnásobil počet vojakov v Afganistane a nepilotované lietadlá či špeciálne jednotky využíva častejšie ako kedykoľvek predtým. A to už aj v krajinách, ako sú Somálsko či Jemen, kam sa alKáida sťahuje.
Viaceré letiská zavádzajú telesné skenery
Po prekazenom útoku chce prístroj, ktorý vyzlečie cestujúceho, spustiť viacero letísk vrátane Amsterdamu.
AMSTERDAM, BRATISLAVA. Prístroj, ktorý vidí aj pod šaty pasažierov, by bombu v spodnej bielizni Nigérijčana zrejme odhalil. Po pokuse o vianočný útok na let z Holandska do Ameriky chcú aj preto viaceré letiská nový skener zaviesť.
Do troch týždňov budú musieť telesným skenerom, ktorý „vyzlečie“ pasažierov, prejsť všetci cestujúci na amsterdamskom letisku Schiphol. Práve tu presadal Nigérijčan na let do Detroitu. Holanďania zároveň vyzývajú, aby sa tieto prístroje stali v štátoch Európskej únie povinné.
Vinu na útoku si chce vyžehliť aj Nigéria. Práve z ich najväčšej metropoly Lagosu nastúpil útočník do lietadla do Amsterdamu. Včera podľa Reuters oznámila, že týmito skenermi vybavia všetky svoje medzinárodné letiská.
O zavedení nových skenerov sa diskutuje aj v Británii, kde sa na niektorých letiskách už skúšali.
Využívať ich chcú aj v Spojených štátoch. Svoj postoj k prístroju môžu prehodnotiť aj Nemci.
Mnohým cestujúcim však prekáža, že ich pri prejdení prístroj ukáže ako nahých.
Tomáš Vasilko, čtk