BRATISLAVA. Ako rozumne investovať peniaze v roku, keď bankárom ani ekonomickým predpovediam už nemožno veriť? Odpoveďou pravdepodobne je vzácne nerastné bohatstvo - kovy či drahokamy. Alebo umenie. V roku 2009 sa takémuto obchodu darilo.
Najdrahší bol Raffaelo
Hovorí sa, že umenie je dlhodobá, no aj zaručená investícia. Ceny vzácnych obrazov, samozrejme ak vlastníte pravé kusy, len málokedy klesajú. Skôr naopak, aj keď pravdou je, že rýchly zisk pri obchode s umením asi nepríde. Napriek kríze však aj tento rok jestvovali kupci, ktorí za obrazy, sošky či historické artefakty dokázali zaplatiť desiatky miliónov eur.
Agentúra Bloomberg sa preto rozhodla zverejniť výročný rebríček, ktorý hovorí o najdrahšie predaných umeleckých predmetoch. Prvú priečku v ňom získal taliansky renesančný génius, florentský maliar a architekt Raffaelo Santi. Skoro za 48 miliónov dolárov v decembri vydražili jeho kresbu Hlava múzy.
Veľkou udalosťou v umeleckých kruhoch bolo aj rozpredávanie zbierky módneho návrhára Yvesa Saint Laurenta. Jeho celoživotná vášeň stvorila jednu z najvzácnejších súkromných zbierok sveta. Na dražbu sa tak po jeho smrti dostali obrazy Duchampa, Maneta či Picassa.
Vráťte ukradnuté diela
Minulý rok však bol aj plný kontroverzií. Predovšetkým ak sa na aukciách objavili historické predmety. Stále viac sa ozývajú krajiny, z ktorých takéto artefakty pochádzajú.
Štáty hovoria o krádeži minulosti a požadujú jej návrat domov. Najsilnejšie počuť hlasy z Číny či z Egypta.