Nigérijčan, ktorý takmer zabil tristo ľudí, povedal vyšetrovateľom, že z Jemenu prídu ďalší ako on.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Američania síce bojujú proti terorizmu v Afganistane či Pakistane, no v súčasnosti prichádza ohrozenie z inej strany. Po pokuse o útok na let 253 cez Vianoce si Američania všímajú tréningové tábory al-Káidy v blízkovýchodnom Jemene.
Práve v tejto krajine pravdepodobne dostal od augusta do decembra výcvik aj mladý Nigérijčan, ktorému sa len zhodou okolností nepodarilo vyhodiť do vzduchu lietadlo počas letu z Amsterdamu do Detroitu. Včera sa k mladíkovi cez internet prihlásila jemenská bunka al-Káidy.
Nigérijčan pritom podľa médií vyšetrovateľom povedal, že nie je jediný a v tréningových centrách sa pripravujú ďalší „ako on“. Už v auguste útočil na saudskoarabského princa podobný mladík s rovnakou výbušninou po tom, čo prešiel dvakrát cez letiskové kontroly.
Pokojný tréning?
Jemen sa v súčasnosti stáva jednou z hlavných základní a tréningových centier alKáidy. Miestny minister zahraničia pre BBC odhaduje, že v krajine je tristo militantov, ale ide iba o veľmi hrubý odhad.
Krajina na arabskom polostrove veľká ako Španielsko je so slabou centrálnou vládou a chudobou na pokojný tréning teroristov ideálna. „Veľa ľudí stratilo svoje práva, mnohí sú bez práce. Stretnú cudzincov, ktorí sú prepojení na al-Káidu a nechajú sa presvedčiť, aby sa k nim pridali,“ opisuje situáciu v krajine pre britský denník Guardian Shejk Abdulláh al-Šaríf, jeden z miestnych kmeňových lídrov.
Jemenská vláda pritom má svoje problémy. Na severe vedie občiansku vojnu, na juhu sa zase ozývajú separatisti. Al-Káida využíva relatívny pokoj na východe. Krajine na tvrdšiu odpoveď chýbajú prostriedky – zásoby ropy, ktoré plnia miestny rozpočet, klesajú.
Americký prezident Barack Obama v pondelok z Havaja sľúbil Američanom, že urobia všetko, aby chytili a zničili nepriateľov. Hrozby, ktorá ide z Jemenu, sú si vedomí. Aj preto zdvojnásobujú peniaze na operácie v krajine. Cvičia jemenské bezpečnostné zložky a ich agenti pomáhajú miestnym jednotkám hľadať militantov.
V decembri sa jemenskému letectvu podarili dva nálety, ktoré zabili najmenej 30 ľudí. Podľa al-Káidy útočili Američania aj priamo. To traja americkí predstavitelia pre Wall Street Journal nepotvrdili, ale ani neodmietli. Analytici však varujú, že útoky, ktoré môžu zabiť a zraniť civilistov, prihrajú al-Káide ďalších vojakov. Ofenzíva by pritom mohla uvrhnúť vládu do hlbšej občianskej vojny.
Väzni z Guantánama
Navyše ľudia do al-Káidy nemusia prísť len z okruhu mladých radikálov z Nigérie, ale aj z americkej základne na Guantáname. Podľa televízie ABC sú dvaja z mužov, ktorí stoja na čele jemenskej bunky al-Káidy väzni, ktorých pred dvoma rokmi Američania prepustili z Guantánama do Saudskej Arábie. Tam sa mali zúčastniť na rehabilitačnom programe, no obaja utiekli.
V súčasnosti je pritom v Guantáname skoro polovica väzňov z Jemenu. Prezident Obama chcel časť zo zadržaných prepustiť, čo bude teraz zrejme ťažšie.