TEHERÁN, TEL AVIV. Iránsky režim prekročil ďalšiu červenú čiaru. Analytici a znalci Iránu tvrdia, že dokonca aj za nenávideného a represívneho šacha Pahlávího, aj počas vojen sa vládcovia snažili nepreliať krv cez šiitský sviatok ašura.
Terajší islamský režim počas víkendu nerozpakoval biť a zabíjať svojich občanov. Najhoršie násilie v Iráne od zmanipulovaných júnových prezidentských volieb si vyžiadalo viacero obetí.
Brutalita režimu stúpa
Rôzne zdroje hovoria o ôsmich až pätnástich. Sú to neoveriteľné čísla, keďže zahraničné médiá nemôžu pracovať v teréne. Fotografie a videozáznamy, ktoré sa šíria po internete, ukazujú, že zrážky medzi demonštrantmi a bezpečnostnými silami naberajú na brutalite.
Na iránskych opozičných stránkach, ktoré ešte nezasiahla cenzúra, sa vášnivo diskutuje, či režim môže vydržať. Zdá sa, že stratil zábrany, a to môže byť znakom agónie. Ľudí už „náhodne“ nezabíja len pri demonštráciách, robí už aj vraždy na objednávku. Americký denník New York Times tvrdí, že vládcovia v Teheráne nechali zabiť synovca lídra opozície Míra Hosejna Musávího Alího. Pred domom ho malo najprv prejsť auto, z ktorého vybehli piati muži a Alího naložili do vozidla a tam ho zastrelili. Mal to byť priamy odkaz Musávímu.
Zelené stužky
Cez víkend aj včera pokračovalo zatýkanie opozičných aktivistov aj obyčajných ľudí, čo prišli demonštrovať proti vláde. Západné médiá píšu, že demonštrácie sa z Teheránu rozšírili aj do ďalších regiónov a zúčastňujú sa na nich už aj starší ľudia, ktorých pobúrilo, že režim nerešpektuje náboženské sviatky.
Objavujú sa aj informácie o policajtoch, ktorí odmietajú ísť proti demonštrantom. Na viacerých miestach videli dôstojníkov, ako si dali z hláv dole helmy a odkráčali z miesta demonštrácie. Niektorí mali na rukách zelené stužky, čo je symbol opozície. Nikto však nevie, či ide o ojedinelé prípady, alebo znak, že bezpečnostné zložky sa obracajú proti režimu.
Revolučné poistky
Proti demonštrantom však častejšie zasahujú príslušníci Revolučných gárd, ktorí sú brutálnejší aj oddanejší vrchnosti v Teheráne.
Analytici hovoria, že ak by sa proti režimu obrátili aj oni, jeho pád by sa priblížil. Upozorňujú aj na to, že doteraz zdržanlivý Washington, ktorý sa Irán snažil neprovokovať pre vyjednávania o jadrovom programe, sa rozhovoril a násilie ostro odsúdil.
Telo Músávího synovca zmizlo z nemocnice
TEHERÁN. Telo 20-ročného synovca iránskeho opozičného lídra Míra Hosejna Músávího - ktorého zavraždili v najkrvavejší deň protivládnych protestov za posledné mesiace - zmizlo dnes z nemocnice. Bezpečnostné sily zároveň zatkli najmenej sedem popredných aktivistov. Informovali o tom predstavitelia opozície.
Iránska štátna televízia uviedla, že počas nedeľňajšieho pouličného násilia zahynulo osem ľudí. Nezávislé overenie počtu obetí však v podstate nie je možné pre obmedzenia v prístupe k správam ďalších médií.
Obyvatelia Teheránu tvrdia, že obmedzenia v prístupe k internetu zosilneli a Iránci nemajú možnosť pozrieť si opozičné webové stránky. Služby ako telefonovanie mobilmi či zasielanie krátkych textových správ fungujú iba občasne.
Rezá Músáví dnes vyhlásil, že telo jeho zabitého brata Alího Músávího odniesli z teheránskej nemocnice a že nikto sa neprihlásil k zodpovednosti za odnesenie mladíkových pozostatkov. Úrady sa zrejme takto snažia zabrániť, aby smútiaci prívrženci zorganizovali ďalšie protesty v čase pohrebu.
tasr